Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kredyty
15.06.2006 11:03

Szwajcarskie stopy decydują o naszych kredytach

Kredyty denominowane we frankach drożeją. Szwajcarski bank centralny podniósł główną stopę o 0,25 punktu procentowego. Po tej podwyżce wynosi ona już półtora procent.

Podziel się
Dodaj komentarz

Kredyty denominowane we frankach drożeją. *Szwajcarski bank centralny podniósł główną stopę o 0,25 punktu procentowego. Po tej podwyżce wynosi ona już półtora procent.*

Poziom stóp procentowych w Szwajcarii ma duże znaczenie dla Polaków, którzy chętnie zaciągają kredyty we frankach szwajcarskich. Obawiają się bowiem, że w ślad za podwyżkami stóp będą musieli płacić wyższe raty.

Kossowski: Rynek już zdyskontował podwyżki Powodów do niepokoju nie widzi Maciej Kossowski, analityk z firmy doradztwa finansowego Expander. Uważa on, że rynek już wcześniej zdyskontował te podwyżki i kredyty już zdrożały, albo niebawem staną się droższe, bo ich oprocentowanie oparte jest na rynkowych stopach, a nie urzędowych. Jednak rata kredytu we frankach wciąż pozostaje dużo niższa, niż kredytu w polskiej walucie.

Maciej Kossowski zwrócił uwagę, że trzy czwarte wszystkich kredytów zaciąganych przez Polaków na cele mieszkaniowe to kredyty w walutach obcych. Aż 95 procent tych kredytów zaciąganych jest we frankach szwajcarskich.
Kossowski: Nie ma powodów do paniki

Jednak zdaniem Kossowskiego złotówka nie jest ucieczką przed rosnącymi stopami w Szwajcarii. Nie można bowiem wykluczyć, że w Polsce stopy też zaczną rosnąć.

Ekonomiści spodziewają się, że na dzisiejszej podwyżce szwajcarski bank centralny nie poprzestanie.

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: kredyty, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, banki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz