Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Tańsza waluta z sieci. Jak ją kupować?

Tańsza waluta z sieci. Jak ją kupować?

Fot. Nyul/Dreamstime

Szukasz tańszego euro, dolarów lub franków? Wyjeżdżasz na wakacje, chcesz spłacić ratę kredytu lub jesteś przedsiębiorcą, który kupuje towar zagranicą. Wyjściem z sytuacji jest zakup waluty w sieci. Kantory internetowe oferują niższy spread niż banki. Nie są jednak nadzorowane przez NBP i ZBP. Mimo to, ich popularność nie słabnie, bo dzięki nim zapobiegliwi mogą ominąć przynajmniej część opłat i sporo zaoszczędzić.

Obecnie w sieci można znaleźć prawie trzydzieści e-kantorów oraz platform wymiany walut pomiędzy użytkownikami. I ciągle powstają kolejne. Kantory w sieci także zarabiają na różnicy w kursie sprzedaży i kupna, ale mają niższe marże niż banki. Między innymi dlatego, że mają mniejsze koszty prowadzenia działalności.

E-kantory pobierają często opłatę transakcyjną. Jednak bilans i tak wyjdzie nam na plus. Bo kupując tą samą kwotę w kantorze internetowym zamiast w banku lub w tradycyjnym kantorze, możemy zaoszczędzić nawet kilkaset złotych. Wszystko zależy od tego ile euro, franków lub dolarów potrzebujemy.

Kupowanie obcej waluty w sieci jest wygodne. Nie trzeba wychodzić z domu, można zatwierdzić transakcję w dogodnym dla nas momencie, na dowolną kwotę. Wadą może się okazać czas oczekiwania na przelew – od kilku godzin do paru dni. Wszystko zależy m.in. od tego czy e-kantor ma konto w banku, w którym posiadamy konto walutowe.

Jak wymienić walutę w sieci?

Waluty w sieci wymieniane są w trybie bezgotówkowym. Dlatego, aby skorzystać z dobrodziejstw wymiany on line, musimy mieć co najmniej dwa rachunki bankowe – w walucie krajowej i zagranicznej.

Podstawowe kroki zakupu walut on line to:

1. rejestracja w serwisie i podanie numerów rachunków bankowych w złotych i docelowej walucie

2. wpłata pieniędzy i wybór kursu wymiany

3. wypłata pieniędzy na rachunek walutowy

Rejestracja, podanie numerów rachunków, wybór kursu wymiany

By rozpocząć korzystanie z e-kantoru najpierw musimy zarejestrować się w wybranym serwisie i podać numery rachunków – w złotych i w docelowej obcej walucie. Trzeba zwrócić uwagę na poprawność danych, jest to konieczne do poprawnego funkcjonowania konta.

Wpłata pieniędzy i wybór kursu wymiany

Po udanej rejestracji, wpłacamy środki, czekamy aż zostaną zaksięgowane. Dane z przelewu muszą się zgadzać z danymi rejestracyjnymi, inaczej środki nie zostaną przyjęte. Tak może się stać, kiedy przelewu dokona osoba trzecia lub wyślemy pieniądze z konta firmowego. Wtedy wpłata zostanie zatrzymana. E-kantory wymagają pełniej zgodności danych. Po zaksięgowaniu przez e-kantor przesłanych przez nas pieniędzy, wybieramy kurs wymiany oraz zatwierdzamy transakcję. Czasem można też skorzystać z opcji auto-zatwierdzania transakcji. Jest to użyteczne, jeśli nie mamy czasu na logowanie się i śledzenie kursów wymiany. Wtedy automatycznie są one przewalutowane po kursie obowiązującym w momencie księgowania.

Można kupować i sprzedawać dowolne kwoty, jednak jeśli przekraczają one kwotę 15 000 euro e-kantor będzie wymagał dodatkowych środków bezpieczeństwa. Takie są wymogi prawne. Wymiana możliwa jest zawsze w godzinach pracy kantoru, z reguły w godzinach między 8 a 16, co jest powiązane z czasem księgowania transakcji w bankach.

3. Wypłata pieniędzy na nasz rachunek

E-kantor dokonuje wypłaty środków na nasz rachunek walutowy. Transfer pieniędzy może być realizowany w trybie ekspresowym lub zwykłym. Może on być natychmiastowy, jeśli kantor ma rachunek w tym samym banku, co my. W innych przypadkach przelew zajmie nawet do dwóch dni roboczych. To jest właśnie minus, że jesteśmy skazani na opóźnienia związane z funkcjonowaniem systemów rozliczeń międzybankowych.

Pieniądze możemy później wypłacić z konta walutowego za pomocą karty płatniczej. To pozwoli nam zaoszczędzić podwójnie – najpierw wymieniamy pieniądze po najlepszym kursie, a potem unikamy kosztów przewalutowania podczas płatności bezgotówkowych. Karta wydana do konta walutowego będzie też pomocna przy dokonywaniu transakcji bezgotówkowych za granicą.

Wybierz najlepszy e-kantor

Tradycyjnie zanim zdecydujemy się na zakup waluty w sieci, warto poświęcić chwilę i prześledzić fora i przejrzeć ofertę kilku e-kantorów. Różnią się one listą obsługiwanych banków oraz kosztami a także czasem transferu pieniędzy.

Więcej na temat walut czytaj w Money.pl
Szukasz taniego franka lub euro na ratę?
Internetowe kantory pozwalają zaoszczędzić kilkaset złotych rocznie.
Zobacz, jak ominąć wysoki spread
Internetowe kantory pozwalają zaoszczędzić firmom nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych rocznie.
Oni mówią, że euro, frank i dolar stanieją
Euro po 4 złote, frank szwajcarski tańszy o ponad 30 groszy, a amerykańska waluta po blisko 3 złote. Zobacz kiedy.
waluta, e-kantory, wymiana waluty, kantory inetrnetowe
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Kasia900
83.22.35.* 2014-05-16 16:25
Ja muszę powiedzieć, że gdybym nie korzystała z porównywarki kantorbox.pl to nie wymieniałabym tak tanio. Porównywarki to naprawdę dobre rozwiązanie.
detmonk
83.5.88.* 2013-03-07 15:04
Korzystanie z kantorów internetowych jest naprawdę opłacalne. Ja mogę polecić Fritz Exchange. Jest kontrolowany przez NBP i ma dużo zabezpieczeń, więc nie trzeba się obawiać o pieniądze. Żeby się nie pomylić przy zatwierdzaniu transakcji warto wypróbować wersję demo: https://demo.fritzexchange.pl/. Przy okazji można się dowiedzieć ile waluty się dostanie.
Trej-C
83.25.10.* 2012-10-13 12:28
Trzeba wybrać. w kantorach w których najpierw możesz kupić walutę a później za nią zapłacić masz kary i to całkiem słone. wystarczy ze się pomylisz, źle klikniesz albo postawisz przecinek tam gdzie nie trzeba i możesz zyskać ale kilka tysięcy kary.
W kantorach w których wpłacasz środki na zakup waluty masz zwykle niższe ceny. Tu ważne jest bezpieczeństwo. Polecam taki z autoryzacją wypłat hasłami smsesowymi np. inkantor.pl którego ja używam, serwis sprawdzony, dobre ceny, doby kontakt telefoniczny z obsługą a wymiana trwa kilka minut.
Zobacz więcej komentarzy (29)