Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Michał Kot
|

UE: Ponad połowa Polaków nie ma konta bankowego

0
Podziel się:

W Danii, Belgii, Holandii i Luksemburgu jest najwyżej 1 procent takich osób.

UE: Ponad połowa Polaków nie ma konta bankowego
(PAP/EPA)

Ponad połowa Polaków nie ma konta w banku - wynika z raportu opublikowanego przez Komisję Europejską.

Przedstawione przez KE dane ilustrują tzw. wykluczenie finansowe, czyli odcięcie od usług i produktów finansowych, co uniemożliwia pełne uczestnictwo w życiu gospodarczym czy społecznym.

Ze statystyk KE wynika, że "wykluczonych finansowo" jest aż 40 proc. Polaków. Gorszy wynik jest tylko na Łotwie - 48 proc. Dla porównania - w Danii, Belgii, Holandii i Luksemburgu wykluczenie finansowe dotyczy co najwyżej 1 procent mieszkańców.

Z raportu wynika, że wykluczenie to dotyczy głównie Polaków poniżej 25. roku życia, emerytów, mało zarabiających, niewykształconych i bezrobotnych.

Według raportu, w 15 krajach starej UE dwóch na dziesięciu dorosłych mieszkańców nie korzysta z usług banków, co trzeci nie ma oszczędności, zaś 40 proc. - nie ma kredytu, choć tylko jeden na dziesięciu przyznaje, że mu go bank odmówił.

W dużo uboższych nowych krajach członkowskich połowa mieszkańców nie ma konta (w Polsce 56 proc.), tyle samo nie ma żadnych oszczędności (w Polsce 60 proc.), a około trzy czwarte nie ma dostępu do kredytu odnawialnego (w Polsce 73 proc.).

Prof. Małgorzata Iwanicz-Drozdowska, która na SGH kieruje Zakładem Rynku Usług Finansowych zaprezentowała podobne badania, ale oparte na innej metodologii.

Jej zdaniem ok. 75 proc. gospodarstw domowych w Polsce ma już dostęp do konta bankowego. Wskazała jednak, że rolnicy często korzystają z niego w nikłym stopniu (np. tylko po to, by odebrać przysługujące im unijne dopłaty bezpośrednie) i w dalszym ciągu preferują przepływ gotówki z rąk do rąk. "_ Inna rzecz, że na wsiach czy w małych miasteczkach możliwość posługiwania się kartą płatniczą jest wciąż bardzo ograniczona _" - zaznaczyła.

Powodów wykluczenia finansowego jest wiele: wysokie koszty usług bankowych, niechęć ze strony banków do przedstawienia oferty dla mniej zamożnych ludzi i otwierania placówek na mniej zaludnionych terenach.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)