Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
niemcy
28.10.2008 15:11

UE się zgadza. Niemcy mogą ratować banki

Komisja Europejska zaakceptowała wart 500 mld euro plan ratunkowy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPA/PAP)

Komisja Europejska zaakceptowała opiewający na około 500 mld euro program publicznej dla niemieckich banków. Zdaniem Brukseli nie narusza on unijnych przepisów w sprawie ochrony wolnej konkurencji.

Według Komisji, chodzi o _ stosowny środek, będący odpowiedzią na poważne zakłócenie niemieckiej gospodarki _.

Jak głosi wspólne oświadczenie niemieckich ministerstw gospodarki i finansów, _ nic nie stoi już na drodze _ realizacji programu. - _ Można obecnie szybko realizować przedsięwzięcia na rzecz stabilizacji banków i innych instytucji finansowych. Wspiera to cały rynek finansowy w Niemczech _ - podkreśla dokument.

W ramach programu na państwowe gwarancje kredytowe dla banków przeznaczy się 400 mld euro, a na dofinansowanie ich własnego kapitału do 80 mld. Według Komisji Europejskiej, wydane w poniedziałek przez niemiecki rząd oświadczenia jasno ukazują, że nie dojdzie do naruszenia zasad wolnej konkurencji. _ _

_ - Niemiecki pakiet ratunkowy jest skutecznym środkiem wzmacniania zaufania rynków, zapobiegając jednocześnie nadużyciom. Mam nadzieję, że inne państwa członkowskie podążą wkrótce za tym przykładem _ - zadeklarowała odpowiedzialna za ochronę konkurencji unijna komisarz Neelie Kroes.

Komisja doszła do wniosku, że nie istnieje żadna dyskryminacja w dostępie do środków pakietu. Ponadto jest on ograniczony pod względem rozmiarów i czasu funkcjonowania. Naruszania wolnej konkurencji da się zatem uniknąć w tak znacznym stopniu, jak to tylko możliwe.

| Niemcy będą musiały co sześć miesięcy informować Komisję Europejską o przebiegu realizacji pakietu ratunkowego. Komisja chce w ten sposób zapewnić, by wraz z ustaniem kryzysu przedsięwzięcia pomocowe zostały wstrzymane. |
| --- |

Tagi: niemcy, wiadomości, gospodarka, pap, banki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz