Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

W Brukseli rozmowy ostatniej szansy o ratowaniu Cypru

0
Podziel się:

Spotkanie ministrów 17 państw eurolandu wciąż się nie rozpoczęło. Czasu pozostało nie wiele.

W Brukseli rozmowy ostatniej szansy o ratowaniu Cypru
(PAP/EPA)

Opóźnia się planowane na niedzielny wieczór spotkanie ministrów finansów strefy euro w sprawie Cypru. Powód opóźnienia to przedłużające się negocjacje prezydenta Nikosa Anastasiadisa z szefami instytucji UE i MFW.

Ministrowie 17 państw eurolandu zjechali się do Brukseli przed godz. 18. Ale po godz. 21 wciąż nie było wiadomo kiedy zacznie się posiedzenie eurogrupy, poświęcone ratowaniu zagrożonego bankructwem kraju.

Od niedzielnego popołudnia prezydent Cypru Nikos Anastasiadis negocjuje w Brukseli warunki pakietu ratunkowego z szefami Komisji Europejskiej, Rady Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

- _ Negocjacje trwają. Robimy co w naszej mocy dla Cypru _ - napisał prezydent Cypru w niedzielę wieczorem na Twitterze.

Cypryjski rząd ma przedstawić na spotkaniu, w jaki sposób zamierza zrestrukturyzować sektor bankowy oraz wygospodarować 5,8 mld euro. Od zebrania tej kwoty strefa euro uzależnia udzielenie temu państwu pomocy finansowej w wysokości 10 mld euro na uratowanie sektora bankowego przed załamaniem.

Czasu na rozwiązanie jest niewiele. Jeśli do poniedziałku Cypr nie przygotuje wiarygodnego planu ratowania banków, Europejski Bank Centralny odetnie finansowanie dla banku centralnego wyspy, który zapewnia płynność dwóm największym i najbardziej zagrożonym upadkiem pożyczkodawcom - Bank of Cyprus i Laiki Popular Bank. Oznaczałoby to de facto ich upadek, a dla Cypru mogłoby skończyć się opuszczeniem strefy euro.

Cypryjskie media podały w niedzielę wieczorem, że kością niezgody był postawiony przez MFW warunek likwidacji jednego z dwóch największych banków na Cyprze Laiki Popular Bank, którego aktywa miałby wchłonąć Bank of Cyprus, razem z dziewięciomiliardowym długiem wobec banku centralnego.

_ - Mam nadzieję, że dojdziemy do porozumienia, ale to nie zależy od nas. Również Cypr musi realistycznie ocenić sytuację _ - powiedział dziennikarzom w Brukseli niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble. _ Dziś w nocy potrzebujemy rozwiązania. Chodzi o stabilność strefy euro _ - ocenił z kolei luksemburski minister finansów Luc Frieden.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/214/207574.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/klopoty;cypru;wszystko;przez;pomoc;dla;grecji,233,0,1119977.html) *Przez pomoc dla Grecji oni stracili miliardy * Minister finansów Cypru Wasos Sziarlis winą za obecne kłopoty wyspy obarczył niesprawiedliwe zasady pomocy eurolandu dla Grecji

Wcześniej nieoficjalnie informowano, że trojka (KE, EBC i MFW) i przedstawiciele Cypru uzgodnili opodatkowanie depozytów bankowych wynoszących ponad 100 tys. euro. Depozyty takie umieszczone w jednym z najbardziej zagrożonych upadkiem banków - Bank of Cyprus - miały być obłożone jednorazowym podatkiem w wysokości 20 procent, a w innych bankach - 4 proc.

Minister finansów Francji Pierre Moscovici uważa, że opodatkowanie depozytów powyżej 100 tys. byłoby słuszne. _ Potrzebujemy rozwiązania całościowego i uczciwego, dlatego ci, którzy są bardziej zamożni powinni ponieść większy ciężar _ - oświadczył Moscovici. Nie uważa on, by istniało ryzyko przeniesienia się kryzysu na Cyprze na inne kraje strefy euro. _ Gospodarka i sektor bankowy Cypru są bardzo specyficzne _ - powiedział francuski minister.

Z kolei austriacka minister finansów Maria Fekter przyznała, że _ sytuacja jest bardzo poważna _. _ Będziemy się bardzo starać uratować Cypr przed bankructwem i utrzymać go w strefie euro _ - poinformowała.

Według źródeł unijnych cypryjski rząd zrezygnował też z propozycji, by do planowanego funduszu solidarnościowego, dzięki któremu zebrano by część wymaganego przez eurostrefę i MFW udziału Cypru w pakiecie ratunkowym, włączyć aktywa funduszy emerytalnych. Pomysł ten został ostro skrytykowany m.in. przez Niemcy.

Nad nowym programem ratunkowym parlament w Nikozji ma głosować dopiero po posiedzeniu eurogrupy. Poprzedni pakiet, który zakładał m.in. obciążenie jednorazowym podatkiem depozytów powyżej 20 tys. euro, został odrzucony przez parlament w zeszły wtorek. Dziś bank centralny Cypru ograniczył do 100 euro dziennie limit wypłat z bankomatów należących do Bank of Cyprus i Laiki Popular Bank. Ma to zapobiec nadmiernemu wycofywaniu gotówki.

Czytaj więcej w Money.pl
Prezydent Cypru ratuje swój kraj w Brukseli Ostateczny termin przyjęcia porozumienia upływa jutro.
Tylko tyle wyjmiesz z cypryjskich bankomatów Bank centralny Cypru wprowadził limit wypłat z bankomatów należących do miejscowych banków.
Ratować Cypr? Polscy politycy twierdzą że... Trwają rozmowy w sprawie ratowania tego kraju przed bankructwem.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)