Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wartość depozytów i kredytów. NBP podał nowe dane

0
Podziel się:

Wartość kredytów udzielonych przez banki przekroczyła bilion złotych.

Wartość depozytów i kredytów. NBP podał nowe dane
(Michał Tajchert / Flickr (CC-BY-NC-ND 2.0))

Wartość depozytów ogółem wyniosła na koniec lutego 907,09 mld zł, co oznacza wzrost o o 8 procent rok do roku. Jednocześnie nieco wolniej rosną należności banków. Wartość kredytów wzrosła w tym samym czasie o 7,7 procent przekraczając okrągły bilion złotych.

"Depozyty gospodarstw domowych wzrosły w lutym 6,8 mld zł (tj. 1,1 proc.) i osiągnęły poziom 603,5 mld zł. Wyższy niż zazwyczaj przyrost wartości tych środków jest zjawiskiem typowym dla początku roku i wynika z dodatkowych wypłat dla pracowników w postaci premii i nagród rocznych" - napisał NBP w komentarzu.

"Wyraźny przyrost depozytów odnotowały instytucje samorządowe - o 3,3 mld zł (tj. 13,9 proc.) do poziomu 27,2 mld zł. Również to zjawisko jest obserwowane co roku, a wiąże się z przekazaniem samorządom przez sektor instytucji rządowych szczebla centralnego większej - w porównaniu do pozostałych miesięcy roku - wartości należnych środków" - czytamy w raporcie NBP.

Bank centralny zwrócił też uwagę, że drugi miesiąc z rzędu zmniejszały się depozyty przedsiębiorstw, ale wskazał, że "sytuacja ta jest typowa dla dwóch pierwszych miesięcy roku - podmioty gospodarcze przeznaczają wówczas część środków na dodatkowe wypłaty dla pracowników".

Należności od gospodarstw domowych wyniosły 607,33 mld zł (-0,8 proc. m/m i +7,1 proc. r/r), natomiast przedsiębiorstw - 302,19 mld zł (+0,4 proc. m/m i +7,9 proc. r/r).

Zobacz także: Więcej kredytów dzięki obniżce stóp procentowych

"Zmniejszył się stan zobowiązań gospodarstw domowych wobec banków. W lutym wyniósł on 607,3 mld zł, a zatem o 4,6 mld zł (tj. 0,8 proc.) mniej niż na koniec poprzedniego miesiąca. Na kierunek i wielkość tej zmiany silnie wpłynęło wzmocnienie złotego wobec franka szwajcarskiego. Zmniejszyło się także zadłużenie instytucji rządowych w krajowych bankach - o 1,3 mld zł (tj. o 0,8 proc.) do poziomu 158,5 mld zł" - czytamy dalej w komentarzu.

Czytaj więcej w Money.pl

kredyty
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)