Notowania

banki
25.07.2018 08:13

Wyniki BZ WBK. Lepsze od prognoz, ale gorsze niż rok wcześniej

Bank Zachodni WBK w pierwszym półroczu udzielił kredytów gotówkowych na kwotę 2,4 mld zł i kredytów hipotecznych o wartości 3,2 mld zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(REPORTER)
Trzeci największy bank w Polsce odkrył karty.

To znacznie więcej niż w tym samym okresie poprzedniego roku. Mimo tego zyski spadły.

Trzeci największy bank w Polsce odkrył karty. Zarząd BZ WBK opublikował w środę raport finansowy za drugi kwartał. Wynika z niego, że bank zarobił na czysto 635 mln zł. To najlepszy wynik od trzech kwartałów, ale też nieco gorszy niż przed rokiem, gdy zysk netto był na poziomie 651 mln zł.

Choć wynik BZ WBK rok do roku spadł o 2,5 proc., okazał się o 4 proc. lepszy od oczekiwań analityków. Eksperci ankietowani przez PAP prognozowali średnio 611 mln zł zysku. Typowania ośmiu domów maklerskich wahały się jednak w dosyć szerokim przedziale od 586 do 636 mln zł.

Pozytywne zaskoczenie nie było jednak na tyle duże żeby wstrząsnąć giełdą. Akcje BZ WBK na otwarciu sesji na GPW są na lekkim plusie. Zwyżka ogranicza się jednak do zaledwie kilkudziesięciu groszy. Jedną akcję można kupić za około 347 zł.

Głównym źródłem dochodów banku są oczywiście odsetki. Od kwietnia do czerwca BZ WBK zainkasował prawie 1,4 mld zł. To o 7 proc. więcej niż rok wcześniej. Marża, a więc różnica między odsetkami pobieranymi (np. od kredytów) i płaconymi (np. lokaty bankowe) wyniosła 3,8 proc.

Tradycyjnie znacznie niższy wynik jest w przypadku opłat i prowizji. Z tego tytułu BZ WBK był w drugim kwartale 530 mln zł na plusie. Podobnie jak z odsetkami, w porównaniu do ubiegłego roku bank notuje progres na poziomie około 7 proc.

BZ WBK ogłasza nową strategię. 100 tys. nowych klientów w ciągu dwóch lat

Na spadek zysków rok do roku wpływ miał m.in. wzrost kosztów. Koszty operacyjne wyniosły 831 mln zł. Wzrosły więc o 2,5 proc. Zwiększyły się też odpisy z tytułu utraty wartości kredytów. Przez poważniejsze problemy ze spłatą zobowiązań przez klientów BZ WBK musiał spisać na straty prawie 252 mln zł.

Bank może się pochwalić znaczącą poprawą statystyk w sprzedaży kredytów gotówkowych. W całym pierwszym półroczu ich wartość wyniosła 2,4 mld zł, co oznacza skok o prawie 16 proc. Łącznie cała pula tych kredytów to 8,2 mld zł.

W podobnym tempie rośnie sprzedaż kredytów hipotecznych. Na zwyżkę o 17 proc. złożyły się umowy opiewające na 3,2 mld zł. Tym samym cała pula sięga prawie 37 mld zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: banki, wyniki, giełda, wiadomości, gospodarka, komentarze giełdowe, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz