Notowania

depozyty
19.10.2010 18:20

Wzrosną gwarancje dla depozytów bankowych

Gwarantowane przez rząd wypłaty wzrosną z 50 tysięcy do 100 tysięcy euro.

Podziel się
Dodaj komentarz
(VasilySmirnov/iStockphoto)

Gwarancje dla bankowych depozytów wzrosną z 50 tys. do 100 tys. euro - przewiduje przyjęty przez rząd projekt noweli ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym.

_ Wyższy poziom gwarancji powinien pozytywnie wpłynąć na zwiększenie zaufania do sektora bankowego osób fizycznych oraz mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw _ - czytamy w komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu.

Zgodnie z projektem, przygotowanym przez resort finansów, warunkiem wypłaty środków byłaby decyzja Komisji Nadzoru Finansowego o zawieszeniu działalności banku i ustanowieniu zarządu komisarycznego (o ile nie został on ustanowiony wcześniej) i skierowaniu wniosku do sądu o ogłoszenie upadłości banku.

Druga istotna zmiana dotyczy terminu na uruchomienie gwarancji. Pieniądze powinny zostać wypłacone w ciągu 20 dni od decyzji KNF.

MF wyjaśnia w uzasadnieniu do projektu, że ma on na celu dostosowanie polskich przepisów do dyrektywy w sprawie systemów gwarantowania depozytów. Część z nich wprowadzono w ubiegłym roku, na dostosowanie pozostałych Polska ma czas do końca 2010 r.

BFG to instytucja gwarantująca depozyty polskich banków. Fundusz podejmuje działania pomocowe w stosunku do banków zagrożonych upadłością poprzez udzielanie im krótkoterminowych pożyczek.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/90/t21338.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/wyzsze;gwarancje;dla;depozytow;bankowych,187,0,681403.html) Wyższe gwarancje dla depozytów bankowych? Resort finansów chce podnieść limit gwarancji z 50 do 100 tys. euro.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/206/t110030.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/polacy;nie;chca;opodatkowania;bankow,108,0,672108.html) Polacy nie chcą opodatkowania banków Rządowy pomysł podoba się tylko co czwartemu ankietowanemu. 57 proc. jest przeciw.
Tagi: depozyty, bank, rząd, wzrost, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, banki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz