Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zadłużeni we franku radzą sobie dobrze

0
Podziel się:

Coraz droższy frank szwajcarski nie spowodował większych problemów ze spłacalnością kredytów mieszkaniowych - wskazują eksperci Związku Banków Polskich.

Zadłużeni we franku radzą sobie dobrze
(PeJo29/iStockphoto)

Coraz droższy frank szwajcarski nie spowodował większych problemów ze spłacalnością kredytów mieszkaniowych - wskazują eksperci Związku Banków Polskich.

Dzisiaj tuż przed godziną 9.00 rano za szwajcarskiego franka trzeba było płacić nawet 3,74 zł - to historyczny rekord, po 16.00 kosztuje mniej - 3,68 zł.

Mimo że frank jest bardzo drogi to kredyty denominowane w walutach obcych należą wciąż do najlepiej spłacanych. _ - Według ostatnich danych Infodługu, kredyty walutowe, które są pod obserwacją (kredytobiorca zalega ze spłatą raty powyżej 30 dni ) stanowią tylko około 1,2 proc. wszystkich kredytów. Odsetek ten jest niższy, niż w przypadku zagrożonych kredytów złotowych _ - podkreślił dyrektor w Związku Banków Polskich Przemysław Barbrich.Z ostatniego raportu AMRON-SARFiN wynika, że liczba czynnych kredytów mieszkaniowych wynosi nieco ponad 1,5 mln.

Stwierdził, że najnowszy raport o spłacalności kredytów, w tym tych mieszkaniowych, zostanie opublikowany na początku września. _ - Na razie nie ma jednak sygnałów z banków, aby miały one problem z kredytobiorcami, którzy nie spłacają rat kredytów hipotecznych _ - stwierdził.

Kalkulator walutowy

Kwota:
Przelicz z:
Przelicz na:
Data:

_ - Jeśli się zdarzają kłopoty, to banki chcą pomagać w restrukturyzacji zadłużenia. Banki mają całą paletę instrumentów, które służą do pomocy klientowi: wakacje kredytowe (czyli możliwość zawieszenia spłaty na pewien okres ), możliwość spłaty samych odsetek bez kapitału, wydłużenie okresu spłaty, co powoduje zmniejszenie raty _ - wymienił Barbrich.

Zobacz kurs franka szwajcarskiego w ostatnim tygodniu

Ponadto, banki mogą zażądać od tych, którzy zaciągnęli kredyt hipoteczny dodatkowego zabezpieczenia, gdy wartość kredytu przewyższa wartość nieruchomości pod którą był on zaciągnięty. Przy obecnym kursie szwajcarskiej waluty takich sytuacji zdarza się coraz więcej. _ - Dodatkowym zabezpieczeniem może być żyrant, hipoteka i doubezpieczenie wartości mieszkania _ - powiedział Barbrich.

Komisja Nadzoru Finansowego również nie stwierdziła, by coraz droższy frank negatywnie wpływał na spłatę kredytów walutowych. _ - Obserwujemy wzrost wartości kredytów, spłacanych z opóźnieniem, ale nie jest to drastyczny odsetek. Skala mieszkaniowych kredytów zagrożonych nie jest duża. Nie można oczywiście wykluczyć problemów indywidualnych klientów, jednak nie jest to taka skala, która mogłaby spowodować zaburzenia w gospodarce albo sektorze bankowym _ - poinformował KNF.

KNF podkreśla, że udział kredytów walutowych w kredytach mieszkaniowych spadł z blisko 70 proc. w 2008 r. do 63 proc. obecnie.

Frank bije rekordy. Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/69/t45637.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/raporty/artykul/tani;frank;zobacz;jak;mozesz;go;zdobyc,117,0,884341.html) Tani frank? Zobacz jak możesz go zdobyć Padł kolejny rekord wartości szwajcarskiej waluty, tymczasem do Senatu trafiła ustawa antyspreadowa. Money.pl sprawdził jak zadziała.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/220/t142812.jpg ) ] (http://www.money.pl/pieniadze/wiadomosci/artykul/frank;i;euro;mocno;w;gore;wazny;poziom;przebity,232,0,880104.html) Frank i euro w górę. Ważny poziom przebity W porównaniu do piątku szwajcarska waluta drożeje o ponad pięć groszy i kosztuje około 3,45 złotych. Na wartości zyskują także pozostałe główne waluty: dolar, funt i euro.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/229/t151013.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/banka;spekulacyjna;na;franku;musi;peknac;to;histeria,68,0,872772.html) Bańka spekulacyjna na franku musi pęknąć Money.pl przepytał analityków. Raty kredytów wkrótce o ponad 120 złotych niższe.
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)