Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

ZBP domaga się oprocentowania rezerw obowiązkowych

0
Podziel się:

Związek Banków Polskich (ZBP) będzie zabiegał o możliwość oprocentowania rezerw obowiązkowych na poziomie rynkowym w ramach nowelizacji Prawa bankowego

- poinformował na środowej konferencji prasowej prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz.

"Na etapie uzgodnień międzyresortowych będziemy zabiegali o korektę ustawy o Narodowym Banku Polskim o możliwość oprocentowania rezerw obowiązkowych. Uważamy, że jest to czas najwyższy, żeby taka możliwość została stworzona" - powiedział Pietraszkiewicz.

"Naszym zdaniem rezerwy obowiązkowe, podobnie jak to ma miejsce w innych krajach, powinny być oprocentowane rynkowo" - dodał.

Obecnie kończą się prace nad nowelizacją Prawa bankowego. Obejmują one między innymi usługi outsoursingowe, zmiany umów rachunku bankowego, umowy kredytowej.

ZBP, w ramach nowelizacji Prawa bankowego, chce wprowadzić zapis do ustawy o Narodowym Banku Polskim, by zarząd banku centralnego ustalał wysokość oprocentowania rezerw obowiązkowych w oparciu o oprocentowanie rynkowe.

Oprocentowanie rezerw obowiązkowych ma poprzedzić ich obniżkę.

Prezes NBP Leszek Balcerowicz powiedział wcześniej, że obniżenie rezerw obowiązkowych zmniejsza zysk NBP odprowadzany do budżetu państwa i dlatego może wymagać konsultacji z Ministerstwem Finansów.

Stopa rezerw obowiązkowych wynosi w Polsce obecnie 4,5 proc. po obniżce w styczniu 2002 roku z 5 proc. Jednocześnie jednak z obniżką NBP zabronił zaliczania do rezerwy gotówki w kasach banków.

W Unii Europejskiej natomiast obowiązuje odprowadzanie 2 proc. od depozytów na rezerwę obowiązkową.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)