Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

ZBP: Nie wzrosło zainteresowanie kredytami w złotych

0
Podziel się:

Według trzech czwartych bankowców dyskusja o możliwości ograniczenia udzielania kredytów w walutach obcych nie przełożyła się na wzrost zainteresowania klientów kredytami złotowymi na cele mieszkaniowe - podał Związek Banków Polskich.

*Według trzech czwartych bankowców dyskusja o możliwości ograniczenia udzielania kredytów w walutach obcych nie przełożyła się na wzrost zainteresowania klientów kredytami złotowymi na cele mieszkaniowe - podał Związek Banków Polskich. *
Według sondażu ZBP przeciwnego zdania jest co czwarty (23 proc.) reprezentant placówek bankowych. Wzrost zainteresowania złotowymi kredytami mieszkaniowymi obserwuje 12 proc. reprezentantów banków spółdzielczych, 13 proc. banków z przewagą kapitału krajowego i 32 proc. z przewagą kapitału zagranicznego.

Nadzór bankowy przekazał ZBP projekt ograniczeń udzielania walutowych kredytów mieszkaniowych.

ZBP nie ujawnia jeszcze opinii o propozycjach Komisji Nadzoru Bankowego, które dotyczą kredytów walutowych udzielanych konsumentom i mikroprzedsiębiorcom, którzy nie osiągają dochodów w tej samej walucie, w której zaciągają kredyt.

"To będzie zależało od analiz przedstawionych przez zainteresowane banki" - powiedział PAP prezes ZBP, Krzysztof Pietraszkiewicz.

Stanowisko ZBP wobec propozycji nadzoru bankowego będzie gotowe 3 marca.

Jak poinformował PAP doradca prezesa ZBP, Jan Koleśnik, Związek otrzymał od nadzoru projekt uchwały KNB, która zawiera m.in. limit koncentracji kredytów walutowych (300 proc. funduszy własnych banku) i graniczny poziom LTV na poziomie 70 proc.

Natomiast projekt rekomendacji S dotyczącej dobrych praktyk w zakresie ekspozycji kredytowych zabezpieczonych hipotecznie zawiera m.in. zalecenie wyższych wymogów w zakresie oceny zdolności kredytowej (ocena zdolności kredytowej w złotych, od uzyskania której zależy udzielenie kredytu walutowego) i obowiązek wykonywania okresowych testów skrajnych warunków.

banki
kredyty
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)