Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zmasowany atak na MFW. FBI szuka winnych

0
Podziel się:

Celem hakerów było zainstalowanie oprogramowania szpiegującego. Nieoficjalnie mówi się o kradzieży danych.

Zmasowany atak na MFW. FBI szuka winnych
(PAP/EPA)

**FBI wspólnie z Międzynarodowym Funduszem Walutowym prowadzi śledztwo w sprawie serii ataków hackerskich na systemy informatyczne funduszu - poinformował w nocy Pentagon.

_ - FBI pracuje nad tym śledztwem wraz z MFW _ powiedziała rzeczniczka departamentu obrony podpułkownik April Cunningham z Sił Powietrznych USA.

_ - Fundusz funkcjonuje bez problemów _ - powiedział rzecznik MFW David Hawley i dodał, że _ może potwierdzić, że prowadzone jest śledztwo w sprawie incydentu _, nie podał jednak żadnych dodatkowych szczegółów, zasłaniając się tajemnicą służbową. Poinformował jedynie, że chodzi o _ incydent _ związany _ cyber-bezpieczeństwem _ funduszu.

Bloomberg News podaje, że system komputerowy MFW został zaatakowany przez hakerów związanych - jak się uważa - z rządem jakiegoś obcego kraju. Bloomberg nie wymienia nazwy państwa, skąd pochodzić mógł atak, pisze jednak, że skutkiem tego włamania do systemów stracone zostały dane, dokumenty i e-maile. Nie jest całkowicie jasne, czy zostały one skopiowane czy też skasowane.

Atak na MFW nastąpił jeszcze przed aresztowaniem jego byłego dyrektora wykonawczego Dominique'a Strauss-Kahna 14. maja.

MFW, który jest w posiadaniu ważnych, tajnych informacji na temat gospodarek wielu krajów - pisze dziennik _ The New York Times _ - narażony był na poważne i wyrafinowane ataki, które trwały kilka ostatnich miesięcy.

Reuters podaje, powołując sie na anonimowego eksperta od bezpieczeństwa informatycznego, że celem włamania do systemu było zainstalowanie oprogramowania szpiegującego.

Fundusz tuż przed wyborem nowego szefa

Minister finansów Izraela oświadczył wczoraj wieczorem, że były prezes izraelskiego banku centralnego Stanley Fischer zgłosił swą kandydaturę na szefa Międzynarodowego Funduszu Walutowego - poinformowała agencja AP. Fischer, znany ekonomista, kierował centralnym bankiem Izraela do 2005 roku i zajmował eksponowane stanowiska w Banku Światowym i w Citigroup Corporation.

Minister finansów Juwal Steinitz oświadczył w sobotę, że popiera jego kandydaturę.

Stanowisko szefa MFW tradycyjnie obejmują Europejczycy. Francuska minister finansów, Christine Lagarde, jest uważana za niemal pewnego kandydata do tej funkcji. Jeszcze w piątek jedynym znanym jej rywalem był szef banku centralnego Meksyku Agustin Carstens, który jednak może liczyć na mniejsze poparcie niż Francuzka wspierana przez UE.

Terminu zgłaszania kandydatur upłynął w piątek o północy czasu waszyngtońskiego (godz. 6 rano w sobotę czasu polskiego). MFW zastrzegł, że przed poniedziałkiem nie należy spodziewać się żadnych oświadczeń na temat nazwisk kandydatów.

Nowy dyrektor zarządzający MFW obejmie stanowisko po Dominiku Strauss-Kahnie, który podał się do dymisji w maju, gdy został oskarżony przez pokojówkę nowojorskiego hotelu Sofitel o próbę gwałtu.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/219/t141275.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/strauss-kahn;wywinie;sie;za;3;mln;dolarow,200,0,848840.html) Strauss-Kahn wywinie się za 3 mln dolarów? Amerykański adwokat Alan Dershowitz wyraził przekonanie, że sprawa oskarżonego o próbę gwałtu byłego szefa MFW zakończy się polubownie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/58/t75322.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/francuzka;albo;meksykanin;kto;zostanie;szefem;mfw,116,0,849268.html) Francuzka albo Meksykanin. Kto zostanie szefem MFW? Na placu boju pozostali Christine Lagarde i Augustin Carstens. Większość komentatorów stawia na francuską minister finansów.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)