Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Znowu cięcie ratingów. Tego nikt się nie spodziewał

0
Podziel się:

To sygnał, że złą kondycją strefy euro, mogą zarazić się także banki działające w bezpiecznych krajach.

Znowu cięcie ratingów. Tego nikt się nie spodziewał
(Piotr Wygoda/East News)

W ramach przeglądu europejskiej bankowości agencja ratingowa Moody's Investors Service obniżyła wycenę trzech szwedzkich banków: Nordea, Handelsbanken oraz Landshypotek, a także norweskiego DNB.

Ocena Nordea i Handelsbanken została obniżona o jeden stopień do Aa3, zaś DNB także o jeden stopień do A1. Ocena specjalizującego się w kredytach dla rolnictwa Landshypotek spadła o dwa stopnie do Baa2. Ratingi dwóch innych skandynawskich banków SEB i Swedbank pozostały bez zmiany.

Dotychczas agencja koncentrowała uwagę na bankach eurostrefy. Z tego powodu decyzja wobec banków skandynawskich odbierana jest jako sygnał, że złą kondycją eurostrefy mogą _ zarazić się _ także banki działające w krajach dotychczas postrzeganych za bezpieczne.

W uzasadnieniu Moody's zwrócił uwagę na _ stosunkowo dużą zależność banków od finansowania się na rynku hurtowym _, a także umiarkowaną dochodowość, z czego agencja wyprowadza wniosek, że byłoby im trudno dokapitalizować się, gdyby zaszła taka potrzeba. Innym powodem jest duży udział firm eurostrefy w portfelu pożyczek.

W ubiegłym tygodniu Moody's obniżył rating 26 banków włoskich i 16 hiszpańskich. W marcu podobne działania podjął wobec 7 banków portugalskich. Mimo piątkowych decyzji szwedzki sektor bankowy nadal oceniany jest jako trzeci najsilniejszy w Europie po szwajcarskim i fińskim.

Rating jest to ocena ryzyka kredytowego dokonywana przez niezależne instytucje, zwane agencjami ratingowymi, w stosunku do podmiotu zaciągającego dług. Ryzyko kredytowe jest prawdopodobieństwem nie wywiązania się z warunków umowy kredytowej - mówiąc prościej - niespłacenia długu oraz odsetek.

Rating bierze pod uwagę zarówno sytuację finansową badanego podmiotu, jak i warunki zewnętrzne panujące na rynku. Ocenie mogą podlegać przedsiębiorstwa, samorządy, międzynarodowe instytucje oraz gospodarki państw. Rating kredytowy podlega ciągłemu monitorowaniu i może ulec zmianie.

Co oznaczają oceny agencji ratingowych
Rating Opis oceny
AAA Najwyższej jakość kredytowa. Bardzo wysoka zdolność emitenta do obsługi swoich zobowiązań
AA Bardzo wysoka jakość kredytowa. Bardzo wysoka zdolność emitenta do obsługi swoich zobowiązań
A Wysoka jakość kredytowa. Wysoka zdolność emitenta do obsługi swoich zobowiązań. Istnieją jednak czynniki, które mogą w przyszłości spowodować obniżenie oceny
BBB Dobra jakość kredytowa. Zadowalająca zdolność emitenta do obsługi swoich zobowiązań
BB Obsługa zobowiązań może być wątpliwa w przypadku wystąpienia niekorzystnych zjawisk w otoczeniu emitenta
B Obsługa zobowiązań jest wątpliwa w przypadku wystąpienia niekorzystnych zjawisk w otoczeniu emitenta
CCC Obsługa zobowiązań jest prawdopodobna jedynie w przypadku wystąpienia sprzyjających warunków w otoczeniu emitenta
CC Obligacje poważnie zagrożone zaprzestaniem płatności przez emitenta
C Obligacje emitentów znajdujących się w trakcie postępowania upadłościowego, ale zapewniające ciągle umówione płatności
D Obligacje, dla których zaprzestano płatności odsetek lub niewykupione

Oceny ratingowe wyrażane są odpowiednimi symbolami literowymi, gdzie ocena AAA jest uznawana za poziom o zerowym ryzyku kredytowym.

Oceny ratingowe respektowane przez świat finansów pochodzą z trzech amerykańskich agencji - Standard & Poor's, Fitch i Moody's. Istnieje więcej instytucji przyznających ratingi (m. in. polskie KUKE czy chiński Dagong), aczkolwiek najbardziej medialne są te ze Stanów Zjednoczonych.

Oceny S&P i Fitch w zasadzie się nie różnią. Problem polega na interpretacji ocen agencji Moody's. Zamiast trzech dużych liter posługuje się ona jedną dużą oraz dwiema małymi. Moody's nie stosuje też minusów i plusów. Zamiast tego przyznaje dodatkową cyfrę. 1 oznacza plus, 3 oznacza minus, z kolei 2 odpowiada ocenie bez dodatkowego znaku.

Czytaj więcej w Money.pl
Pogrom na rynkach. Moody's obniża ratingi 26 banków Agencja zaczęła spełniać swoje groźby sprzed kilku miesięcy.
Agencja zmieniła ocenę największego banku Agencja ratingowa Standard & Poor's zwróciła uwagę na wysoką wiarygodność kredytową PKO Banku Polskiego.
Cięcia ratingów. Pod nóż poszły hiszpańskie banki Ofiarą padły największe instytucje finansowe kraju. Standard & Poor's ostrzega, że to nie koniec.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)