Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Patryk Skrzat
|

Wyrok TSUE. KNF reaguje. "Sektor bankowy bezpieczny"

3
Podziel się:

Komisja Nadzoru Finansowego wydała komunikat po wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Mimo że otwiera on furtkę frankowiczom do odzyskania pieniędzy, zdaniem KNF nie stanowi zagrożenia dla banków.

Wyrok TSUE. KNF reaguje. "Sektor bankowy bezpieczny"
(WP.PL, Jacek Bereźnicki)

- Po dzisiejszym wyroku TSUE są tak naprawdę dwie drogi: albo utrzymanie kredytu w złotych na oprocentowaniu frankowym, albo unieważnienie kredytu - mówi money.pl mec. Łukasz Bielecki z kancelarii Axelo. W obu scenariuszach górą jest klient banku.

Zdaniem KNF, wstrząsu w polskim sektorze bankowym jednak nie będzie.

"W ocenie Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) sektor bankowy w Polsce jest dobrze skapitalizowany i bezpieczny. Polityka realizowana od długiego czasu przez Komisję i inne instytucje sieci bezpieczeństwa finansowego spowodowała, że banki z dużym udziałem kredytów walutowych zostały zobowiązane do posiadania odpowiednich kapitałów, co jest czynnikiem ograniczającym ryzyko związane z tymi kredytami" - czytamy.

Zobacz także: Obejrzyj: Korki od szampana wystrzeliły. "Będziecie ponosić konsekwencje"

KNF podkreśla, że na przestrzeni ostatnich lat Komisja oraz Urząd KNF podjęły i nadal podejmują działania mające na celu wzmocnienie odporności sektora bankowego na potencjalne ryzyka związane z kredytami walutowymi. Wymienia też najważniejsze z nich:

  • w 2015 r. Urząd KNF wyznaczył kwotę dodatkowego wymogu kapitałowego na ryzyko związane z portfelem kredytów walutowych; w efekcie banki najbardziej zaangażowane w udzielanie kredytów walutowych otrzymały indywidualne (ale wynikające z jednolitej dla wszystkich banków metodyki) decyzje zobowiązujące je do utrzymania odpowiedniego poziomu funduszy własnych i współczynników kapitałowych, uwzględniających profile ryzyka ich portfeli kredytowych oraz jakość zarządzania (wartość dodatkowego wymogu kapitałowego jest corocznie aktualizowana w zależności od zmieniającej się sytuacji portfela w banku, a sama metodyka poddawana jest corocznej aktualizacji, co umożliwia UKNF dopasowywanie jej do aktualnego otoczenia);
  • zgodnie z rekomendacją Komitetu Stabilności Finansowej (KSF) Urząd KNF rozszerzył proces ustalania dodatkowych wymogów kapitałowych na pokrycie ryzyka związanego z kredytami walutowymi m.in. o ryzyko prawne i od 2017 r. określa (odpowiedni dla każdego banku objętego procesem) dodatkowy wymóg kapitałowy na pokrycie ryzyka prawnego związanego z utrzymywaniem portfela kredytów walutowych;
  • Urząd KNF monitoruje, czy w ramach zarządzania ww. ryzykiem bank właściwie określa jego skutki finansowe, t.j. m.in. wpływ zmian kursów walutowych na szacunki prawdopodobieństwa niewykonania zobowiązania (PD – probability of default), a tym samym czy posiada on odpowiednie procedury ciągłego monitorowania wpływu zmian stosowanych kursów walutowych na szkodowość portfela kredytowego;
  • prowadzona przez nadzór konsekwentna polityka dywidendowa spowodowała silne wzmocnienie bazy kapitałowej banków – zatrzymanie ponad 60 proc. zysków w ostatnich pięciu latach, w tym 62,4 proc. zysku za 2018 r; w przypadku banków istotnie zaangażowanych w walutowe kredyty mieszkaniowe dla gospodarstw domowych wysokość dywidendy jest wyznaczana z uwzględnieniem dodatkowych kryteriów, które nakazują tym bankom zatrzymywanie większej części zysku.

Ponadto, jak czytamy, Urząd KNF inicjował prace w zakresie interwencji legislacyjnej, w wyniku której w 2011 r. weszła w życie tzw. ustawa "antyspreadowa", zobowiązująca banki do umożliwienia kredytobiorcom dokonywania - bez dodatkowych opłat - spłat kredytu bezpośrednio w walucie, w której kredyt został udzielony.

Dodatkowo wprowadziła ona obowiązek uregulowania w umowie kredytu szczegółowych zasad określania sposobów i terminów ustalania kursu wymiany walut, na podstawie którego wyliczana jest kwota kredytu, jego transze, raty kapitałowo – odsetkowe oraz zasady przeliczania na walutę wypłaty albo spłaty kredytu.

W podsumowaniu KNF podkreśla także, że niezależnie od wszystkiego, monitoruje i na bieżąco analizuje sytuację związaną z potencjalną zmianą linii orzeczniczej sądów powszechnych oraz politykę informacyjną banków notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(3)
Rio
5 lata temu
Oczywiście że nic się nie wydarzy. Jeden na tysiąc będzie miał kasę żeby iść do sądu i walczyć parę lat. To kilkanaście do kilkudziesięciu tysięcy na adwokatów, pozew itp
ayna
5 lata temu
powinni powywalać takich speców co stali po stronie obcego kapitału. Ile jeszcze trzeba zmienić. tylko ten rząd będzie w stanie bronić interesu Państwa.
jan
5 lata temu
Tyle pisowskie złodzieje już nakradliście ,żeby wszystkim wypłacić odszkodowania ???