Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Wyrok TSUE wzmacnia negatywny trend ryzyka dla sektora bankowego w Polsce

10
Podziel się:

Wyrok TSUE ws. kredytów hipotecznych w walutach obcych przyczyni się do wzmocnienia negatywnego trendu ryzyka dla sektora bankowego w Polsce - napisał analityk agencji S&P Global Ratings Michał Selbka. Szacuje, że koszty wyroku dla sektora mogą zdaniem S&P wynieść co najmniej 20 mld zł.

3 października Trybunał Sprawiedliwości UE, rozpatrując sprawę państwa Dziubak, uznał, że w przypadku klauzul abuzywnych nie można ich zastąpić żadnymi innymi mechanizmami przewalutowania
3 października Trybunał Sprawiedliwości UE, rozpatrując sprawę państwa Dziubak, uznał, że w przypadku klauzul abuzywnych nie można ich zastąpić żadnymi innymi mechanizmami przewalutowania (iStock.com)

- Wyrok TSUE w odniesieniu do nieuczciwych zapisów w umowach o kredyt hipoteczny w walucie obcej wzmocni negatywny trend ryzyka branżowego w polskim sektorze bankowym - napisano w raporcie, który przywołuje PAP.

S&P zapowiedział, że będzie monitorować, czy polskie sądy zaczną orzekać na korzyść pożyczkobiorców, a także czy orzeczenia będą skutkować znaczącym wzrostem tworzenia rezerw. Zdaniem S&P, do materializacji znaczącego wzrostu ryzyka dla polskiego sektora bankowego mogłoby dojść w sytuacji, gdyby polski UOKiK lub Sąd Najwyższy zaczęły wdrażać na szerszą skalę orzeczenia sądów dotyczące indywidualnych przypadków umów frankowych.

Selbka przytacza szacunki kosztów wyroku TSUE dla sektora w przedziale 20-60 mld zł, zaznaczając, że górny przedział to oszacowanie Związku Banków Polskich.

Zobacz także: Obejrzyj: Przyszłość polskiego rynku lotniczego

Analityk S&P wskazał, że decyzja TSUE może ustanowić precedens w orzecznictwie sądów krajowych, jednak trudno przewidzieć jak często polskie sądy orzekać będą na korzyść kredytobiorcy i ile spraw zostanie skierowanych do sądów.

- Ponadto, sprawy mogą być procedowana przez lata. Trudno także oszacować, które umowy i w jakich bankach będą najbardziej dotknięte - dodał.

Przypomnijmy, że Trybunał Sprawiedliwości UE podał w ubiegłotygodniowym wyroku, że w zawartych w Polsce umowach kredytu indeksowanego do waluty obcej nieuczciwe warunki umowy dotyczące różnic kursowych nie mogą być zastąpione przepisami ogólnymi polskiego prawa cywilnego. Według Trybunału, prawo UE nie stoi na przeszkodzie unieważnieniu umów dotyczących kredytów we frankach szwajcarskich.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

KOMENTARZE
(10)
Leon
3 lata temu
Nie cieszcie sie ta niezawislosxia sadow przykladem moga byc tu sprawy PiSowskiej Krysi ,ktorej 3 sprawe bedzie prowadzil jej znajomy sedzia.
brawo
3 lata temu
a polski sąd najwyższy w kwietniu 2019 wydał wyrok , że umowy pseudofrankowe należy odwalutować i może (MA) istnieć kredyt złotowy oprocentowany wg liboru. III CSK 159/17 do dzieła drodzy sędziowie , wszystkie TSUE i Sąd Najwyższy mówią, że MOŻECIE działać.
powodzenia
3 lata temu
miejmy nadzieję, że trend będzie zatem pozytywny dla zwykłych ludzi
loteria
3 lata temu
to 20, 60, 2 , 100 czy 5? to jakis totolotek?
ERYK ANTYKELR...
3 lata temu
WALIĆ BANKI i BANKSTERÓW.