Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Sądy już korzystają z wyroku TSUE. Frankowicze z Warszawy wygrali

31
Podziel się

Małżeństwo z Warszawy, które zaciągnęło trzy kredyty frankowe w latach 2006 - 2007, właśnie uzyskało korzystny dla siebie wyrok. Z ich umów znikły klauzule niedozwolone. Teraz muszą zwrócić kapitał w złotych, ale według stopy dla franków. Warszawski sąd rozstrzygając tę sprawę, powołał się na niedawny wyrok TSUE.

Dla wielu kredytobiorców kredyty frankowego okazały się pułapką.
Dla wielu kredytobiorców kredyty frankowego okazały się pułapką. (Materiały prasowe)
bDAnxBph

3 października Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, rozpatrując sprawę państwa Dziubak, uznał, że w przypadku klauzul abuzywnych nie można ich zastąpić żadnymi innymi mechanizmami przewalutowania.

Trybunał orzekł, że w takich przypadkach kredyt zostanie przewalutowany na kredyt złotowy, ale z zachowaniem oprocentowania kredytu walutowego. Jeśli klient będzie chciał rozwiązać umowę kredytową, będzie mógł to zrobić, o ile będzie to z korzyścią dla niego.

Na to stanowisko TSUE powołała się warszawski Sąd Rejonowy, który zajmował się pozwem małżeństwa z Warszawy. Sędzia Michał Maj, którego cytuje "Rzeczpospolita", umowy kredytowe - zawarte przez małżonków - zawierały klauzule niedozwolone, które nie wiążą konsumentów. Strony tych umów były i są zatem związane treścią umowy jaka ostała się po usunięciu postanowień abuzywnych. Kienci banku są zatem zobowiązani do zwrotu kapitału w złotych w ratach, według stopy LIBOR dla CHF od momentu uruchomienia kredytu. Czyli niższej od złotowej.

bDAnxBpj

Zobacz: Wyrok TSUE. Justyna Dziubak: jest ulga i nadzieja na godne życie

Sąd - jak podaje "Rz" - nie zgodził się z argumentacją banku, że ewentualnym skutkiem istnienia klauzul abuzywnych w umowie winno być rozliczenie rat według kursu średniego NBP - korzystniejszego dla banku.

Pełnomocnik frankowiczów mec. Dariusz Wółkiewicz szacował w rozmowie z "Rz", że małżonkowie zaoszczędzą ok. 100 tys. dzięki takiemu rozstrzygnięciu.

bDAnxBpp

Przegrany bank zapowiedział apelację. Uważa, że sprawa nie jest jednoznaczna, a na Węgrzech sądy cztery razy pytały TSUE o wykładnię w sprawie kredytów frankowych zanim ukształtowała się linia orzecznicza.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDAnxBpK
KOMENTARZE
(31)
john
rok temu
Złapano banksterkę na złodziejstwie i przekrętach,a teraz ta sama banksterka próbuje zastraszać ludzi.Nie oczekuję aby banki coś mi podarowały,oczekuję natomiast przyzwoitości.Wziąłem 300tys złotych i tytuł umowy brzmi ,,kredyt hipoteczny" nikt franków nie przelał na konto,a ja gonię tego zajączka i nigdy nie złapię.A oni mówią jest ok,w każdym normalnym kraju chociaż zaczęliby rozmawiać z nami.
ERYK ANTYKLER...
rok temu
CHYBA NARESZCIE i WALIĆ POZWAMI TERAZ w BANKI TAK, ABY ICH ZASYPAĆ, ZARAZEM DUSZĄC ICH CHCIWOŚĆ.
Spekulant
rok temu
Notowania banków oraz kursy walut (tąpnięcia widać na forexie) jasno pokazują że bankom zaczyna brakować kapitału spekulacyjnego , potrzebnego sztucznego trzymania zawyżonych kursów walut w których indeksowane są kredyty. Kończy się kredytowe eldorado, `które banki padną? Obstawiamy?
bDAnxBpL
AnnaT
rok temu
Złodziej w białym kołnierzyku to najgorszy złodziej. Brawo sądy!
Tyle
rok temu
Jak na Węgrzech pytały się 4 razy, to u nas już nie muszą. Wyroki wydane "dla" Węgrów tyczą się również nas.
...
Następna strona