Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Sądy już korzystają z wyroku TSUE. Frankowicze z Warszawy wygrali

Małżeństwo z Warszawy, które zaciągnęło trzy kredyty frankowe w latach 2006 - 2007, właśnie uzyskało korzystny dla siebie wyrok. Z ich umów znikły klauzule niedozwolone. Teraz muszą zwrócić kapitał w złotych, ale według stopy dla franków. Warszawski sąd rozstrzygając tę sprawę, powołał się na niedawny wyrok TSUE.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Materiały prasowe)
Dla wielu kredytobiorców kredyty frankowego okazały się pułapką.

3 października Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, rozpatrując sprawę państwa Dziubak, uznał, że w przypadku klauzul abuzywnych nie można ich zastąpić żadnymi innymi mechanizmami przewalutowania.

Trybunał orzekł, że w takich przypadkach kredyt zostanie przewalutowany na kredyt złotowy, ale z zachowaniem oprocentowania kredytu walutowego. Jeśli klient będzie chciał rozwiązać umowę kredytową, będzie mógł to zrobić, o ile będzie to z korzyścią dla niego.

Na to stanowisko TSUE powołała się warszawski Sąd Rejonowy, który zajmował się pozwem małżeństwa z Warszawy. Sędzia Michał Maj, którego cytuje "Rzeczpospolita", umowy kredytowe - zawarte przez małżonków - zawierały klauzule niedozwolone, które nie wiążą konsumentów. Strony tych umów były i są zatem związane treścią umowy jaka ostała się po usunięciu postanowień abuzywnych. Kienci banku są zatem zobowiązani do zwrotu kapitału w złotych w ratach, według stopy LIBOR dla CHF od momentu uruchomienia kredytu. Czyli niższej od złotowej.

Zobacz: Wyrok TSUE. Justyna Dziubak: jest ulga i nadzieja na godne życie

Sąd - jak podaje "Rz" - nie zgodził się z argumentacją banku, że ewentualnym skutkiem istnienia klauzul abuzywnych w umowie winno być rozliczenie rat według kursu średniego NBP - korzystniejszego dla banku.

Pełnomocnik frankowiczów mec. Dariusz Wółkiewicz szacował w rozmowie z "Rz", że małżonkowie zaoszczędzą ok. 100 tys. dzięki takiemu rozstrzygnięciu.

Magdalena Owoc w czwartek wraz z innymi frankowiczami walczącymi o swoje prawa, oglądać będzie transmisje na żywo z TSUE.
Wyrok TSUE wart nawet pół miliona zł. Na razie frankowiczka boi się eksmisji

Przegrany bank zapowiedział apelację. Uważa, że sprawa nie jest jednoznaczna, a na Węgrzech sądy cztery razy pytały TSUE o wykładnię w sprawie kredytów frankowych zanim ukształtowała się linia orzecznicza.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: frankowicze, tsue, kredyty mieszkaniowe, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-10-2019

johnZłapano banksterkę na złodziejstwie i przekrętach,a teraz ta sama banksterka próbuje zastraszać ludzi.Nie oczekuję aby banki coś mi … Czytaj całość

10-10-2019

jatrzy kredyty frankowe? Cwaniaki...

10-10-2019

ERYK ANTYKLERYKCHYBA NARESZCIE i WALIĆ POZWAMI TERAZ w BANKI TAK, ABY ICH ZASYPAĆ, ZARAZEM DUSZĄC ICH CHCIWOŚĆ.

Rozwiń komentarze (31)