Chiny uderzają w kluczową branżę w Polsce. Rusza walka w Brukseli

Europosłowie KO zbierają w PE podpisy pod memorandum do szefowej KE Ursuli von der Leyen ws. ochrony europejskiego sektora AGD przed konkurencją z Chin. - Pół miliona osób pracuje w tej branży w UE, a 100 tys. w Polsce. Musimy chronić te miejsca pracy - powiedział PAP europoseł Dariusz Joński (KO).

Milionowa kuchenka Amica
19.10.2012 Wronki Amica Uroczystosc z okazji wyprodukowania milionowej kuchenki w 2012 roku N/z tasma produlcyjna Fot. Michal Dyjuk/REPORTER
Dyjuk/REPORTERPolska branża AGD mierzy się z natarciem firm z Chin
Źródło zdjęć: © East News | Dyjuk/REPORTER
Katarzyna Kalus

- Unijne, w tym polskie firmy działające w sektorze artykułów gospodarstwa domowego (AGD) zmagają się z coraz większą konkurencją ze strony firm chińskich, które są dotowane przez państwo - powiedział Joński, który jest inicjatorem przedsięwzięcia.

We wtorek w Brukseli odbyły się rozmowy z przedstawicielami tych przedsiębiorstw w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

Na emeryturę zmienili dom. Na tym zaoszczędzili tysiące

- Pod memorandum podpisało się kilkunastu europosłów z kilku krajów UE. Zamierzamy w najbliższych dniach zebrać kolejne podpisy, a następnie przekazać dokument szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen - powiedział Joński, który jest inicjatorem przedsięwzięcia.

Jeszcze kilkanaście lat temu europejskie marki AGD produkujące lodówki, pralki, zmywarki i piekarniki konkurowały głównie jakością, a chińskie ceną. Dziś firmy chińskie oferują również zaawansowane technologicznie produkty, często jednak tańsze od europejskich odpowiedników.

Sygnatariusze dokumentu chcą więc od KE rozszerzenia mechanizmu CBAM (ang. Carbon Border Adjustment Mechanism) - tzw. granicznego podatku węglowego – na produkty AGD, argumentując, że pozwoli to wyrównać warunki konkurencji. Oznaczałoby to, że chińskie firmy eksportujące na unijny rynek musiałyby płacić dodatkowy podatek.

W memorandum znalazł się również postulat wprowadzenia dobrowolnego oznaczenia "Made in EU", które miałoby zwiększyć rozpoznawalność produktów wytwarzanych w Europie oraz wzmacniać zaufanie konsumentów.

Joński: oczekujemy podjęcia zdecydowanych działań

Autorzy dokumentu wezwali ponadto do rezygnacji z proponowanej opłaty od nieodebranych elektroodpadów w ramach nowych zasobów własnych budżetu UE. Ich zdaniem rozwiązanie to nakładałoby dodatkowe obciążenia na przedsiębiorstwa już spełniające unijne normy środowiskowe.

W memorandum zaapelowano również o wsparcie inwestycji przemysłowych, obejmujące modernizację zakładów, automatyzację, dekarbonizację i elektryfikację produkcji, a także działania służące poprawie konkurencyjności kosztowej europejskiego przemysłu.

- Będziemy domagali się od KE podjęcia zdecydowanych działań na rzecz ochrony silnego i konkurencyjnego sektora AGD w Europie - powiedział Joński.

źródło: PAP

Wybrane dla Ciebie