Notowania

davos
23.01.2018 13:03

Nowy światowy gigant. Przegoni mocarstwa, zagraża pozycji Niemiec

Od 2014 roku gospodarka Indii urosła o blisko jedną trzecią. W tej chwili prawie 5-krotnie przewyższa wielkością polską gospodarkę.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AFP PHOTO / Fabrice COFFRINI)
Narendra Modi, premier Indii, w przemowie na otwarciu Forum Ekonomicznego w Davos.

Indie rozwijają się w tempie 7 proc. w skali roku, dzięki czemu w kilka lat wielkością kraj ten dorównał Wielkiej Brytanii czy Francji. A wszystko wskazuje na to, że wkrótce przegoni konkurencję i stanie się numerem 5. na świecie, zaraz za Niemcami.

Dla zwykłego Kowalskiego mocno egzotyczne Indie nie kojarzą się z potęgą gospodarczą. Niesłusznie. Indie to jeden z najszybciej rozwijających się krajów, który w 2018 roku ma być pod tym względem numerem jeden wśród największych gospodarek - wynika z ostatnich prognoz Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Produkt krajowy brutto Indii od kilku lat rośnie w tempie średnio 7 proc. w skali roku. Od 2014 roku, gdy premierem tego kraju został Narendra Modi, gospodarka urosła o blisko jedną trzecią. W tej chwili prawie 5-krotnie przewyższa wielkością polską gospodarkę.

Między innymi ze względu na coraz silniejszą pozycję na arenie międzynarodowej premier Indii jest jedną z osób, która otwiera tegoroczne Forum Ekonomiczne w Davos, z którego najświeższe informacje można znaleźć w specjalnej sekcji money.pl.

Rusza Davos. Nie łatwo się tam dostać

Co ciekawe, premier Indii po raz ostatni był w Davos 21 lat temu. Wtedy tamtejsza gospodarka wytwarzała rocznie 400 mld dolarów PKB. Teraz jest 6-krotnie większa - podkreślił Narendra Modi podczas swojego wystąpienia na forum.

Klaus Schwab, założyciel Forum Ekonomicznego w Davos, zwraca uwagę, że Indie angażują się mocno w rozwiązywanie najważniejszych światowych problemów, m.in. związanych z klimatem.

- Nie ma wątpliwości, że Indie są w okresie przejściowym i wkrótce staną się siłą, z którą trzeba się będzie mocno liczyć. Ten kraj odegra wielką rolę i wpłynie na kształtowanie naszej wspólnej przyszłości, wzbogacając debatę polityczną - wskazuje Klaus Schwab.

Miejsce, w którym są Indie i gdzie zmierzają gospodarczo, pokazuje dobrze wykres wartości PKB. Pod tym względem Indie mogą się równać z Wielką Brytanią i Francją, wyprzedzając m.in. Włochy czy Brazylię.

Porównanie nominalnego PKB czołowych gospodarek świata Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

źródło: World Economic Forum

Prognozy na kolejne lata pokazują, że do 2020 roku Indie powinny stać się numerem 5 na świecie, zostawiając w tyle Wielką Brytanię i Francję, a zbliżając się do Niemców. Ciągle niezagrożona jest dominacja trzech największych gospodarek jakimi są USA, Chiny i Japonia, które jednak czują na plecach coraz mocniej oddech konkurencji.

Modi w swoim wystąpieniu w Davos zwrócił uwagę na trzy - jego zdaniem - największe wyzwania przed jakimi stoi świat. To klimat, terroryzm i skupianie się krajów tylko ona własnych interesach.

Premier Indii wypomniał, że wiele krajów mówi o potrzebie ograniczania spalania węgla, ale bardzo niewiele z nich robi coś w tym kierunku. Modi zapowiedział, że do 2022 roku Indie będą produkować 175 gigawatów energii ze źródeł odnawialnych.

Tagi: davos, davos 2018, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-01-2018

ObywatelPonad 30 razy więcej ludzi mieszka w Indiach niż w Polsce i tylko 6 większa gospodarka. Niech w z Europy albo EU powstanie jedno państwo, to będziemy … Czytaj całość

23-01-2018

magtaki światowy gigant a ludzie podzieleni na kasty i totalna bieda. WSTYD. Niech najpierw zrobią u siebie porządek a potem pchają się na salony … Czytaj całość

24-01-2018

SMERFpolak zanim zabierze sie za biznes mysli o fiskusie i administracyjnych ograniczeniach- i na tym konczy sie jego chec na robienie interesow- w naszym … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (19)