Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Monika Rosmanowska
Monika Rosmanowska
|

Proroctwa dla świata z Davos. Czy 2018 będzie rokiem kryzysu?

27
Podziel się:

Wszystko wskazuje na to, że po 10 latach świat wyszedł wreszcie z kryzysu finansowego. Dziś mamy 4-procentowy wzrost gospodarczy i nic nie zapowiada ekonomicznej katastrofy. Ale czy spokój dany jest nam na długo?

Dziś mamy 4-procentowy wzrost gospodarczy i nic nie zapowiada ekonomicznej katastrofy. Ale czy spokój dany jest nam na długo?
Dziś mamy 4-procentowy wzrost gospodarczy i nic nie zapowiada ekonomicznej katastrofy. Ale czy spokój dany jest nam na długo? (Adam Guz/REPORTER)
bEDGXSkB

– Patrząc na gospodarkę światową nic nie wskazuje dziś na ekonomiczny upadek. Raczej jesteśmy na fali wznoszącej – zapewnia Michael Bodson, prezes i dyrektor generalny Depository Trust & Clearing Corporation (DTCC).

– Nie jestem w stanie dziś powiedzieć, czy będziemy mieć kolejny kryzys. Wolałabym raczej skupić się na ryzykach, które mogą wystąpić, jeśli chodzi o światową gospodarkę i światowe rynki – wtóruje Hélène Rey, profesor ekonomii w London Business School.

Groźny dług i cyberataki

Takim ryzykiem w gospodarce jest dług - groźny mimo gospodarczego wzrostu. Znaczna jego część, zarówno jeśli chodzi o dług publiczny, jak i prywatny, jest pozostałością poprzedniego kryzysu. W zależności od kraju zadłużenie wygląda oczywiście inaczej, bardziej lub mniej zadłużone są też różne sektory.

bEDGXSkD

– Dług jest czynnikiem wysokiego ryzyka, szczególnie jeśli powstaje w czasie kredytowego boomu. Tak było w 2008 roku i wcześniej, w latach 20., poprzedzających kryzys 1929 roku. Dziś, mimo że jesteśmy na końcu tunelu i wychodzimy z kryzysu, wciąż musimy się mierzyć z dużym zadłużeniem – zwraca uwagę Hélène Rey.

To dlatego, jej zdaniem, na pewno czeka nas znacząca korekta na rynku finansowym, czyli spadek indeksów oraz przecena akcji. I to, jak rynek zareaguje na korektę, w dużej mierze zależy od jego kondycji.

Realnym zagrożeniem jest też kryzys technologiczny czy ataki hakerów.

bEDGXSkJ

– Cyberprzestrzeń jest dziś niezwykle ważna. Poświęcamy zabezpieczeniom mnóstwo czasu i pieniędzy. Myślę jednak, że potrzeba tu bardziej zaawansowanej współpracy sektora publicznego i prywatnego – przekonuje Michael Bodson.

_ _

Banki centralne są gotowe na kryzys

Eksperci podkreślają, że system finansowy zmienił się po 2008 roku. Powstały różnego rodzaju regulacje i zabezpieczenia, które mają nas ustrzec przed kolejnym krachem.

By go nie powtórzyć, potrzeba globalnego myślenia, wymiany informacji, doświadczeń, a nie tylko skupienia na własnych potrzebach, życzeniach i rynkach.

bEDGXSkK

Czy jeśli kolejny kryzys nadejdzie jesteśmy przygotowani?

Zdaniem ekspertów wiele zależy od tego, jak się zachowają banki centralne. Według Hélène Rey mają potencjał, odpowiednie narzędzia i – co ważne – doświadczenie wyniesione z poprzednich lat.

– Banki centralne mogą być bardzo pomocne w czasie kryzysu. Niezależnie od tego, kiedy nadejdzie – mamy nadzieję, że nie w 2018 roku - podsumowuje Hélène Rey.

bEDGXSle
davos 2018
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(27)
Marcin
4 lata temu
Będzie balanga i bicie rekordów ... aż do dnia kryzysu. Tak jak w 2008 .... A potem wszystkim kopary poopadają ... Tak jak w 2008
mentos
4 lata temu
A ja uwielbiam kryzysy - szczególnie te ekonomiczne.
ewa
4 lata temu
Straszą i straszą. Wojną kryzysem, kataklizm,em, pandemią, końcem świata i Bogiem... Co ma być, to będzie i po co martwi c się na zapas?
bEDGXSlf
Artur
4 lata temu
Kryzys będzie w Niemczech i we Francji.
warszawiak
4 lata temu
Banki centralne okradają świat ludzi pracy. Opłacają swoich lobbystów. Przekupują polityków różnymi stanowiskami. U nas są tego przykłady. Nasze społeczeństwo jest chore ale kto by się nim przejmował. Jak się nie podoba to niech idzie do sądu.-skorumpowanego. Odpowiecie za to.
...
Następna strona