Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Polskie startupy na państwowej kroplówce. A fundusze venture capital i tak robią co chcą

Fundusze VC są młode i nie nauczyły się jeszcze dobrych praktyk, o których marzymy - mówi money.pl Julia Krysztofiak Szopa. Z raportu fundacji Startup Poland wynika, że inwestorzy zaniżają wartość polskich startupów czy wręcz nie wypłacają obiecanych pieniędzy. Najsmutniejszym jednak wnioskiem z badań jest to, że inwestowane pieniądze to kapitał państwa polskiego, a nie prywatnych inwestorów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(JESSICA BRANDI LIFLAND)

Inwestorzy zaniżają wartość polskich startupów, czy wręcz nie wypłacają obiecanych pieniędzy. Najsmutniejsze zaś jest to, że inwestowane pieniądze to kapitał państwa polskiego, a nie prywatnych inwestorów - alarmuje fundacja Startup Poland.

- Fundusze venture capital są młode i nie nauczyły się jeszcze dobrych praktyk, o których marzymy - mówi money.pl szefowa fundacji Julia Krysztofiak-Szopa.

- Inwestorzy wysokiego ryzyka potrafią transzować nawet kwoty rzędu 50 tys. zł - podaje przykład. Jak tłumaczy, dzielenie na części obiecanych funduszy to zmora naszego rynku. Dla młodych firm to ryzyko utraty płynności finansowej.

Krysztofiak-Szopa przyznaje, że jednocześnie nie ma podziału na dobrych startupowców i złych inwestorów. Zdarzają się bowiem początkujący biznesmeni, którzy otrzymane pieniądze wydają na przykład na wakacje na Maderze zamiast na firmę.

Z raportu "Złota Księga Venture Capital w Polsce 2018" wynika, że mniej więcej jedna trzecia wejść funduszy w startup to kwota poniżej 0,5 mln zł. Dla porównania średnio w Europie jest to 0,7 mln euro, a w Stanach Zjednoczonych aż 1,6 mln dolarów.

Raport wskazuje nie tylko, że fundusze VC niedużo wykładają na młode polskie firmy, ale też że próbują nimi zarządzać z pozycji siły.

- Często te fundusze, które zjadły zęby na startupach, potrafią nim lepiej pokierować niż startupowiec który ma pierwszą firmę - tłumaczy Julia Krysztofiak-Szopa.

Jak dodaje, startupowcy muszą wiedzieć kto i na jakich zasadach wchodzi do ich biznesu. Dziś zdarza się, że przedsiębiorcy negocjując umowę, korzystają z prawnika podsuniętego przez... inwestora.

Z raportu Startup Poland wynika też, że w młode spółki technologiczne inwestowane są głównie środki publiczne, a nie prywatne. Pieniądze wykłada przede wszystkim Krajowy Fundusz Kapitałowy, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

- Te trzy instytucje lewarowały środkami publicznymi aż 80 proc. transakcji inwestycyjnych na przestrzeni ostatniej dekady. Proszę spytać polskich "venturecapitalistów", czy oni kiedykolwiek wyłożyliby swoje własne pieniądze? - mówiła Julia Krysztofiak-Szopa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: startupy, startup poland, wiadomości, wideo, gospodarka, eec 2018, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-05-2018

start-łapmy dla PO-marszczonych złodziei i ich WSI-owych braci ; produkujemy automaty , co będą im obcinać łapy !!!

17-05-2018

sowizdrzalto tak jak wyborcy PIS którzy za PO dostali po 10.000,00 i po 40.000,00 zł. Większość kupiła nowe komórki i telewizory

17-05-2018

Mariusz oukW Polsce przy takiej jak obecnie nie stabilnej polityce gospodarczej i zmianach podatkowych żaden startup nie da rady a młodzi będą uciekać,bo za … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (7)