Notowania

Przejęcie Lotosu. Padły konkretne daty

O szczegółach mówił w czasie EKG w Katowicach Maciej Mataczyński z kancelarii SMM Legal, zajmujący się transakcją.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Grupa Lotos)
Lotos i PKN Orlen mogą wchodzi w skład jednej dużej grupy kapitałowej.

PKN Orlen prawdopodobnie będzie kontrolował Lotos w trzecim kwartale 2019 roku. Po tym jak na początku roku powinien dostać zielone światło od regulatora - ocenia Maciej Mataczyński z kancelarii SMM Legal, zajmujący się transakcją.

- Naszą ambicją jest, żeby na koniec pierwszego kwartału 2019 roku pojawiła się decyzja regulatora i z pewnym minimalnym marginesem utrzymujemy to założenie - powiedział Mataczyński podczas panelu na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.

Według jego zapowiedzi, po decyzji regulatora może dojść do transakcji pozagiełdowej ze Skarbem Państwa i ogłoszenia wezwania.

- W III kwartale nastąpiłoby rozliczenie tej transakcji i osiągnięcie przez PKN Orlen udziału 66 proc. - wskazał partner zarządzający kancelarii SMM Legal.

Przypomnijmy, że na koniec kwietnia PKN Orlen zapowiadał, że planuje złożyć Komisji Europejskiej wniosek dotyczący koncentracji z grupą Lotos do końca 2018 roku lub na początku 2019. Dwa tygodnie wcześniej poinformowano o przystąpieniu Orlenu do procesu szczegółowego zbadania sytuacji finansowej i organizacyjnej Lotosu.

Kontrowersyjna umowa PKN Orlen - Rosnieft. Za ile kupujemy ropę od Rosjan?

Jak wówczas podkreślano, rozpoczęcie tego procesu związane było z podpisaniem listu intencyjnego przez PKN Orlen i Skarb Państwa. W nim ustalono bezpośrednie lub pośrednie przejęcie minimum 53 proc. udziałów w kapitale zakładowym grupy Lotos.

Przewidywalny scenariusz zdarzeń zakładał warunkowe nabycie od Skarbu Państwa 32,99 proc. udziałów gdańskiego koncernu. Dopiero w następnej fazie doszłoby do ogłoszenia wezwania odnoszącego się do pozostałych 66 proc. w związku z zamiarem przekroczenia 33 proc. ogólnej liczby głosów.

Grupa Lotos jest zintegrowanym pionowo koncernem naftowym, który zajmuje się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej, jej przerobem oraz sprzedażą hurtową i detaliczną produktów naftowych. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży grupy wyniosły 24,18 mld zł w 2017 roku.

Z kolei grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły w ubiegłym roku 95,36 mld zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: pkn orlen, giełda, wiadomości, gospodarka, eec 2018, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-05-2018

jarosław K.A co ma Orlen z psychicznie chorym Obajtkiem do Lotosu ????

14-05-2018

ZdzisławKolejna kradzież PiS

14-05-2018

LakonKto buduje ten monopol i po co? Czy ktoś zna powód i cel całej tej akcji? Jak nie ma uzasadnionego celu, to nie ma sensu. Rząd o tym nie wie?

Rozwiń komentarze (8)