Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie

Przejęcie Lotosu. Padły konkretne daty

Lotos i PKN Orlen mogą wchodzi w skład jednej dużej grupy kapitałowej. Fot. Grupa Lotos
Lotos i PKN Orlen mogą wchodzi w skład jednej dużej grupy kapitałowej.

PKN Orlen prawdopodobnie będzie kontrolował Lotos w trzecim kwartale 2019 roku. Po tym jak na początku roku powinien dostać zielone światło od regulatora - ocenia Maciej Mataczyński z kancelarii SMM Legal, zajmujący się transakcją.

- Naszą ambicją jest, żeby na koniec pierwszego kwartału 2019 roku pojawiła się decyzja regulatora i z pewnym minimalnym marginesem utrzymujemy to założenie - powiedział Mataczyński podczas panelu na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.

Według jego zapowiedzi, po decyzji regulatora może dojść do transakcji pozagiełdowej ze Skarbem Państwa i ogłoszenia wezwania.

- W III kwartale nastąpiłoby rozliczenie tej transakcji i osiągnięcie przez PKN Orlen udziału 66 proc. - wskazał partner zarządzający kancelarii SMM Legal.

Przypomnijmy, że na koniec kwietnia PKN Orlen zapowiadał, że planuje złożyć Komisji Europejskiej wniosek dotyczący koncentracji z grupą Lotos do końca 2018 roku lub na początku 2019. Dwa tygodnie wcześniej poinformowano o przystąpieniu Orlenu do procesu szczegółowego zbadania sytuacji finansowej i organizacyjnej Lotosu.

Kontrowersyjna umowa PKN Orlen - Rosnieft. Za ile kupujemy ropę od Rosjan?


Jak wówczas podkreślano, rozpoczęcie tego procesu związane było z podpisaniem listu intencyjnego przez PKN Orlen i Skarb Państwa. W nim ustalono bezpośrednie lub pośrednie przejęcie minimum 53 proc. udziałów w kapitale zakładowym grupy Lotos.

Przewidywalny scenariusz zdarzeń zakładał warunkowe nabycie od Skarbu Państwa 32,99 proc. udziałów gdańskiego koncernu. Dopiero w następnej fazie doszłoby do ogłoszenia wezwania odnoszącego się do pozostałych 66 proc. w związku z zamiarem przekroczenia 33 proc. ogólnej liczby głosów.

Grupa Lotos jest zintegrowanym pionowo koncernem naftowym, który zajmuje się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej, jej przerobem oraz sprzedażą hurtową i detaliczną produktów naftowych. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży grupy wyniosły 24,18 mld zł w 2017 roku.

Z kolei grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły w ubiegłym roku 95,36 mld zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

ISB
Czytaj także
Polecane galerie
needle
2018-05-15 09:54

Bez sensu jest utrzymywanie dwóch rad nadzorczych, po prostu cięcie kosztów. Drugi argument tylko w tej branży mogą zostać najmocniejsi gracze. Jak orlen/lotos chce pobawić się w offshory naprawdę i kupić udziały w dobrych polach w afryce czy na morzu północny muszą działać razem. Światowy trend w branży Oil and Gas jest prosty mniej humanistów/ekonomistów wiecej specjalistów w firmie.

Ein Volk, ein Reich i co tam jeszcze było...?
Od początku działalności LOTOSU mówione było, że trzeba iść odrębną drogą. Trójmiejska firma kupowała samodzielnie złoża na Morzu północnym i to nie jedno; wystarczy sprawdzić.
Pozornie piękne rozumowanie oszczędnościowe aby zredukować symboliczne wydatki na RN prowadzą jednak w zupełnie innym kierunku.
Jak wiemy każda monopolizacja winduje docelowo koszty a pomimo to wydłużają się kolejki po towar. Wydawałoby się niemożliwe ale tak to działa.
Wyobraźmy więc sobie, że wszystkie sklepy przejmuje SPOŁEM, najpewniej z barami a wszystkie banki PKO.
Nie przypomina Ci to czegoś...?
Nie śmiem nawet przypuszczać, że jesteś działaczem rządzącej Polską formacji lub czerpiesz z tych rządów jakieś profity ale jeśli nie pamiętasz czasów współczesnych zaborów jednego zaborcy to przypomnę, że to właśnie tak wyglądało :/
I dodam, że min dlatego się ruszyliśmy i to zmietliśmy...
Ci co zostali na świeczniku zadziwiająco się zbliżyli do tamtych; znienawidzonych przez nas ludzików. Podobne zasady, podobny DTV, program gospodarczy i miłość do 17 województw Prezesa.
Musicie się liczyć, że za kilka lat przestanie się to podobać mieszkańcom kraju między Odrą a Bugiem. Wówczas skończycie na śmietniku historii, jak protoplaści.

IGła
Lakon
2018-05-14 20:21
Kto buduje ten monopol i po co?
Czy ktoś zna powód i cel całej tej akcji?
Jak nie ma uzasadnionego celu, to nie ma sensu. Rząd o tym nie wie?
Lol
2018-05-14 19:58
Paliwo po 5,2 gaz 2,38 podwyżka podatku 8 groszy na litrze+ dojna zmiana łączy Orlen z Lotosem+potrzebne środki na programy socjalne=paliwo po 6 zl.
Pokaż wszystkie komentarze (8)