Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Połączenie Orlenu i Lotosu. Na giełdzie wybuch euforii

Połączenie Orlenu i Lotosu. Na giełdzie wybuch euforii

Prezes Orlenu Daniel Obajtek rozpoczyna bardzo poważne rozmowy w sprawie połączenia. Fot. REPORTER/EAST NEWS
Prezes Orlenu Daniel Obajtek rozpoczyna bardzo poważne rozmowy w sprawie połączenia.

Zarząd PKN Orlen poinformował o podpisaniu listu intencyjnego pomiędzy spółką i Skarbem Państwa w sprawie przejęcia kontroli kapitałowej nad grupą Lotos. Rozważane jest bezpośrednie lub pośrednie przejęcie minimum 53 proc. udziałów.

Podpisując list intencyjny, Orlen i Skarb Państwa zobowiązały się do "podjęcia w dobrej wierze rozmów, których celem będzie przeprowadzenie transakcji". Pod pojęciem transakcji należy rozumieć nabycie przez PKN akcji grupy Lotos od jej akcjonariuszy, w tym w szczególności od Skarbu Państwa.

Aktualnie w rękach państwa jest 27,5 proc. akcji PKN Orlen i 53,2 proc. udziałów w Lotosie.

Informacja ta pojawiła się o godzinie 12:15. Od tego momentu notowania obu spółek idą w górę, choć już od rana widać było, że inwestorzy są w dobrych nastrojach. Obecnie cena akcji Lotosu idzie do góry o 6,5 proc. Orlen zyskuje na wartości 6 proc.

Obecne notowania akcji Lotosu

 

Tak mocnymi wzrostami nie może się pochwalić żadna inna duża spółka z GPW. Rosnącym notowaniom towarzyszy bardzo duża liczba transakcji. W ciągu niecałych 5 godzin obrót akcjami Orlenu przekracza już 100 mln zł. W przypadku Lotosu jest to około 22 mln zł.

Orlen szuka nowych kierunków rozwoju


 

Orlen poinformował, że harmonogram oraz szczegółowe zasady realizacji ewentualnej transakcji wymagają przeprowadzenia szczegółowych analiz i będą obecnie wypracowywane. Ponad to podkreśla, że przeprowadzenie transakcji będzie możliwe m. in. po uzyskaniu zgód korporacyjnych oraz zgód odpowiednich organów ochrony konkurencji na dokonanie koncentracji.

"Zgodnie z założeniami stron listu intencyjnego, celem jest stworzenie silnego, zintegrowanego koncernu zdolnego do lepszego konkurowania w wymiarze międzynarodowym, odpornego na wahania rynkowe m. in. poprzez wykorzystanie synergii operacyjnych i kosztowych pomiędzy PKN ORLEN i Grupą LOTOS" - czytamy w komunikacie.

Zarząd Orlenu jednocześnie podkreśla, że podpisany list intencyjny nie stanowi wiążącego zobowiązania do przejęcia kontroli nad Lotosem.

Już tydzień temu o potencjalnym połączeniu Orlenu z Lotosem mówił minister energii Krzysztof Tchórzewski.

- Myślę, że to nie byłoby złym rozwiązaniem, ale trzeba jeszcze poczekać, bo to jest kwestia dokładnego zbadania, sprawdzenia przez oba zarządy, na ile to będzie korzystne - powiedział minister na antenie TVP Info.

Jak wyjaśnił, w całej Unii zanika rywalizacja między firmami działającymi na terenie jednego państwa, a zaczyna się rywalizacja międzypaństwowa. Dodał zarazem, że nie ma powodu, aby pilnie łączyć obie nasze spółki paliwowe.

fuzja, skarb państwa, giełda, przejęcie, pkn orlen, lotos, połączenie
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Darek
2018-03-05 15:32
Ciekawie wygląda zestawienie tytułów: "Na giełdzie wybuch euforii" oraz "Polska giełda najgorsza na świecie". Gratuluję redaktorom!
normalny
2018-02-28 16:02
Nie piszcie o FUZJI, bo fuzja to połączenie dwóch podmiotów w jeden NOWY podmiot . A tu mamy zwykłe wejście do Lotosa jednego akcjonariusza czyli Orlena zamiast drugiego czyli Skarbu Państwa , czyli zwykłą sprzedaż akcji.
A Lotos tam gdzie był , tam taki sam pozostanie.
ekonomistka
2018-02-28 10:23
Następna fuzja GAZ+ENERGIA ???????/
Pokaż wszystkie komentarze (178)