Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac.
WZI
,
KRO
|

14. emerytura pewna. Prezydent podpisał ustawę

485
Podziel się

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o 14. emeryturach. Oznacza to, że w listopadzie seniorzy dostaną dodatkowe pieniądze. Nie dla każdego będą one jednak takie same.

14. emerytura pewna. Prezydent podpisał ustawę
14. emerytura. Prezydent podpisał ustawę. (money.pl, Rafał Parczewski)
bDYqiTat

Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą "czternastki" w Otwocku. Andrzej Duda następnie przypomniał, że na poniedziałek 8 marca przypada Dzień Kobiet.

- Jeżeli dzięki nam ludzie mogą otrzymać większe świadczenia, a wśród nich jest wiele kobiet, to dla mnie, jako dla prezydenta Polski, jest to chwila radosna - podkreślił prezydent.

Prezydent podkreślił, że "wielu nie wierzyło w 14. emeryturę". Przypominał, że pojawiały się głosy, że budżet tego obowiązku nie udźwignie.

bDYqiTav
Zobacz także: Waloryzacja emerytur. "To się emerytom należy"

- Dzisiaj 14. emerytura staje się faktem i za to dziękuję panu premierowi i pani minister - powiedział Andrzej Duda.

- W ramach naszej polityki, która ma zwiększać szanse większości społeczeństwa, [...] chcieliśmy przekazać pewnego rodzaju wsparcie. I to wsparcie finansowe, w postaci najpierw 13., a teraz 14. emerytury ma służyć seniorom jako źródło lepszego, godniejszego życia - dodał premier Mateusz Morawiecki, także obecny na uroczystości podpisania ustawy.

bDYqiTaB

Szef rządu zestawił politykę swojego gabinetu w kontrze do czasów, kiedy Polską rządziła koalicja Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego.

- Wiemy, jak wyglądały waloryzacje jeszcze kilka lat temu. Dzisiaj staramy się, żeby waloryzacje były określone konkretną kwotą - w tym roku jest to 50 zł. Ale jeszcze kilka lat temu wysokość waloryzacji wynosiła 13-14 zł - dodał premier.

- Powiem tak: serce rośnie, kiedy mogę stanąć przed państwem i powiedzieć, że dotrzymaliśmy słowa. Bo rządy Prawa i Sprawiedliwości dotrzymują obietnic - dodała minister Marlena Maląg, która stwierdziła, że dla obecnego rządu "rodzina jest na pierwszym miejscu".

bDYqiTaC

Ustawa o 14. emeryturze to dobra wiadomość dla blisko 9,1 mln osób, które mają otrzymać świadczenie.

"Czternastka" nie będzie jednak przysługiwać każdemu w takiej samej kwocie. Prawo do świadczenia w maksymalnej kwocie - 1250,88 zł brutto - mają tylko seniorzy, których emerytury nie przekraczają 2900 zł brutto.

Powyżej progu dochodowego obowiązuje mechanizm "złotówka za złotówkę". Oznacza to, że seniorzy z wyższymi świadczeniami dostaną "czternastkę", ale pomniejszoną o kwotę przekraczającą próg. Czternastek nie otrzyma około 500 tys. emerytów pobierających najwyższe świadczenia.

bDYqiTaD

Na wypłatę czternastek rząd przeznaczył ok. 11,4 mld zł. Większość emerytów i rencistów dodatkowe świadczenie otrzyma w listopadzie. W wyjątkowych sytuacjach czternastki będą wypłacane w grudniu – w przypadku świadczeń i zasiłków przedemerytalnych – i w styczniu 2022 r. – w przypadku okresowo co kwartał wypłacanych świadczeń z ubezpieczenia społecznego rolników.

Co ważne, czternasta emerytura będzie świadczeniem jednorazowym, przyznanym wyłącznie w czwartym kwartale tego roku. To odróżni ją od trzynastej emerytury, która wypłacana jest co roku.

"Trzynastkę", w odróżnieniu od 14. emerytury, dostają wszyscy seniorzy, bez względu na dochód.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDYqiTaW
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(485)
gosc
2 miesiące temu
On ponosi koszty tylko za smarowanie nart.
gosc
2 miesiące temu
,Emerytura nie pewna po szczepionce.
Tomasz
2 miesiące temu
PiS daje 500+ , wysoką waloryzacje , 13 i 14 emeryturę , za PO-PSL można było o tym tylko pomarzyć .
bDYqiTaX
~www
2 miesiące temu
Łapówkarstwo wyborcze. Falstartu trudno nie widzieć.
Dykciarz
2 miesiące temu
chciałem napisać cosik o tym stwierdzeniu prezydent zdecydował. Zapewne po konsultacji z cesarzem |Chin XI no może z WWP trochu bliżej. Ja lubię oglądać naszego prezydenta podobnie jak oglądam godzinami małpy w zoo . I co w tym ciekawego> ano to że wyrazy oblicza wymienionych są podobne o ile nie takie same. Chciałbym aby rzeczony wstawil sie za tym aby denaturat miał 96 a nie jakiś 86 procent. Inaczej odkazanie nie ma sensu.
...
Następna strona