Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

3 grosze miesięcznie. Oto najniższa emerytura w Polsce

6
Podziel się

Dokładnie 3 grosze co miesiąc otrzymywał w 2020 roku emeryt o najniższym świadczeniu w Polsce. Na drugim biegunie jest z kolei senior, którego emerytura wyniosła ponad 33,9 tys. zł miesięcznie.

3 grosze miesięcznie. Oto najniższa emerytura w Polsce
3 grosze miesięcznie? To rekordowo niska emerytura w Polsce (money.pl, Rafał Parczewski)
bDSwCDpN

Jak to możliwe, że ktoś pobiera zaledwie 3 grosze emerytury? Zazwyczaj dotyczy to osób, które pracowały w życiu przez zaledwie kilka dni lub były zatrudnione w szarej strefie i nie opłacały składek na ubezpieczenia społeczne.

O emerytalnych rekordzistach poinformowała podczas poniedziałkowego briefingu prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Termin spotkania z dziennikarzami był nieprzypadkowy. To właśnie od poniedziałku ZUS rozpoczyna waloryzację świadczeń dla wszystkich emerytów i rencistów.

bDSwCDpP
Zobacz także: Waloryzacja emerytur. Ile wyniesie podwyżka? Kiedy emeryci dostaną wyższe świadczenie?

Dzięki waloryzacji renty i emerytury wzrosną o ponad 4 proc. Waloryzacja jest przeprowadzana z urzędu, więc świadczeniobiorcy żadnych wniosków składać nie muszą.

- Zwaloryzowane świadczenie otrzymał już niemal milion emerytów, którym termin płatności świadczenia przypada na pierwszy dzień miesiąca – podkreśliła prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

bDSwCDpV

Wyjaśniła, że "waloryzacja procentowa polega na pomnożeniu świadczenia z lutego w kwocie brutto przez wskaźnik, który w tym roku wynosi 104,24 proc. Wysokość wskaźnika waloryzacji zależy od wzrostu cen towarów i usług oraz od wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w Polsce".

W związku z waloryzacją wzrosła też m.in. minimalna emerytura. Otrzymują ją osoby, które zgromadziły niewiele składek emerytalnych, ale mają długi staż ubezpieczeniowy (kobieta – co najmniej 20 lat, mężczyzna – co najmniej 25 lat).

Od 1 marca minimalna emerytura wynosi 1250,88 zł brutto, czyli o 50,88 zł więcej niż dotychczas. Tak samo wzrosła minimalna renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna. 1250,88 zł wynosi również świadczenie Mama4plus dla osób, które nie mają emerytury lub renty.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDSwCDqq
gospodarka
emerytury
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(6)
ZK590
miesiąc temu
i po co ciągle smarować takie newsy? Wpłacił tyle składek, że mu wyliczyli 3 grosze emerytury i co w tym jest ekscytującego ?
GOŚĆ
miesiąc temu
Jeśli minimalna emerytura wynosi 1251zł to jakim cudem ten człowiek ma 3 grosze?
olo
miesiąc temu
jak się odkładało tak się ma co w tym dziwnego.
bDSwCDqr
Wkurzony
miesiąc temu
1250 brutto to dno do ręki ile -1030 zł ?
toze emeryt
miesiąc temu
Senior z kolei z taka emerytura,nie wierze.