Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

3 grosze miesięcznie. Oto najniższa emerytura w Polsce

12
Podziel się:

Dokładnie 3 grosze co miesiąc otrzymywał w 2020 roku emeryt o najniższym świadczeniu w Polsce. Na drugim biegunie jest z kolei senior, którego emerytura wyniosła ponad 33,9 tys. zł miesięcznie.

3 grosze miesięcznie. Oto najniższa emerytura w Polsce
3 grosze miesięcznie? To rekordowo niska emerytura w Polsce (money.pl, Rafał Parczewski)

Jak to możliwe, że ktoś pobiera zaledwie 3 grosze emerytury? Zazwyczaj dotyczy to osób, które pracowały w życiu przez zaledwie kilka dni lub były zatrudnione w szarej strefie i nie opłacały składek na ubezpieczenia społeczne.

O emerytalnych rekordzistach poinformowała podczas poniedziałkowego briefingu prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Termin spotkania z dziennikarzami był nieprzypadkowy. To właśnie od poniedziałku ZUS rozpoczyna waloryzację świadczeń dla wszystkich emerytów i rencistów.

Zobacz także: Waloryzacja emerytur. Ile wyniesie podwyżka? Kiedy emeryci dostaną wyższe świadczenie?

Dzięki waloryzacji renty i emerytury wzrosną o ponad 4 proc. Waloryzacja jest przeprowadzana z urzędu, więc świadczeniobiorcy żadnych wniosków składać nie muszą.

- Zwaloryzowane świadczenie otrzymał już niemal milion emerytów, którym termin płatności świadczenia przypada na pierwszy dzień miesiąca – podkreśliła prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Wyjaśniła, że "waloryzacja procentowa polega na pomnożeniu świadczenia z lutego w kwocie brutto przez wskaźnik, który w tym roku wynosi 104,24 proc. Wysokość wskaźnika waloryzacji zależy od wzrostu cen towarów i usług oraz od wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w Polsce".

W związku z waloryzacją wzrosła też m.in. minimalna emerytura. Otrzymują ją osoby, które zgromadziły niewiele składek emerytalnych, ale mają długi staż ubezpieczeniowy (kobieta – co najmniej 20 lat, mężczyzna – co najmniej 25 lat).

Od 1 marca minimalna emerytura wynosi 1250,88 zł brutto, czyli o 50,88 zł więcej niż dotychczas. Tak samo wzrosła minimalna renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna. 1250,88 zł wynosi również świadczenie Mama4plus dla osób, które nie mają emerytury lub renty.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
emerytury
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(12)
MYŚLĘ
2 lata temu
NIE MAM NAJMNIEJSZEGO ZAMIARU STRAJKOWAĆ... Mam 41 lat pracy. Odłożone do zusu mam tyle ile mi pracodawca odłożył. Chciałem cały czas pracować na biało a nie na czarno. Dostaję trzynastkę i czternastkę bo... mi się należy. Rząd nie robi mi żadnej łaski, ponieważ przez lata obracał moimi pieniędzmi, które przekazywałem i rósł na ich koncie procent. Zatem w małej proporcji ZuS oddaje mi trzynastką i czternastą moje ciężko zarobione pieniądze. KROPKA!
Paweł
2 lata temu
dokładnie rzecz ujmując licząc inflacje emeryci dostana mniej niż dzisiaj mają. Ceny w marcu w sklepach będą wyższe nawet niż dzisiaj .
Paweł
2 lata temu
Dawanie jałmużny w postaci 13-stki, czy 14-tki nie liczonej do emerytury to zwykła łapówka za głosy nigdy nie będzie rewaloryzowana.Emerytura "bez podatku" to ściema bo nie dla wszystkich , a posłowie już dawno to mają , sędziowie też.
Paweł
2 lata temu
emeryci strajkujcie za takie gosze nie da się żyć i umierać też trudno
komu
3 lata temu
Znajoma ma ponad 70 lat i 20 lat pracy a ma 700zł emerytury , na którą przeszła w 2002 roku czy jej też należy sie te 1250zł