Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
WS
|

Coraz później na emeryturę? Polacy odkładają plany przez kryzys

24
Podziel się:

Polacy częściej niż pracownicy innych państw szukają dodatkowego zatrudnienia, aby sprostać rosnącym kosztom życia, wynika z najnowszego raportu agencji Randstad "Workmonitor". Odkładamy też na później przejście na emeryturę.

Coraz później na emeryturę? Polacy odkładają plany przez kryzys
Pracownicy chcą wracać z emerytur, aby dorobić przez globalny kryzys (Pexels, Tima Miroshnichenko)

Według badania Randstad Workmonitor, które objęło 35 tys. pracowników w 34 krajach Europy, regionu Azji i Pacyfiku oraz w obu Amerykach, 52 proc. zatrudnionych na świecie obawia się, że bieżąca sytuacja ekonomiczna negatywnie odbije się na stabilności ich zatrudnienia. Jednak to Polacy mają takie obawy częściej – do takich przemyśleń przyznało się ponad 55 proc. badanych.

Jak czytamy, kryzys zmienia perspektywę, jeśli chodzi o plany emerytalne. 7 na 10 pracowników w Polsce przyznaje, że nie mogą odejść na emeryturę tak szybko, jakby chcieli.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wielka reforma emerytalna PiS. Zbliża się ważny termin

Oczekiwania pracowników

Na pytanie, czy w obliczu trwającego kryzysu gospodarczego pracodawca pomaga sprostać zwiększonym kosztom utrzymania, 49 proc. Pracowników na świecie odpowiedziało twierdząco, natomiast w Polsce – odsetek ten wyniósł 47 proc.

"Polacy zdecydowanie częściej niż zatrudnieni w innych krajach chcieliby przyznawania comiesięcznej premii inflacyjnej: odpowiednio 54 proc. w Polsce i 41 proc. w innych krajach. Częściej również wskazujemy potrzebę podwyżki płacy poza regularnym corocznym przeglądem wynagrodzeń w firmie – 46 proc. w Polsce i 39 proc. w pozostałych krajach", czytamy w raporcie.

Co ciekawe, rzadziej wymagamy od pracodawców dopłat na dojazdy lub refinansowania kosztów zużycia energii podczas pracy zdalnej. Takich benefitów oczekuje 22 proc. Polaków, a globalnie – 28 proc.

Nowe źródła dochodu

Równolegle z rosnącymi oczekiwaniami płacowymi, Polacy podejmują środki zapobiegawcze i szukają nowych źródeł dochodu. W Polsce robi tak co trzeci ankietowany. Jak czytamy w raporcie, jesteśmy też bardziej skłonni do brania dodatkowych godzin pracy, aby podreperować domowy budżet.

1 na 5 osób badanych przez firmę Randstad przyznała też, że w związku z inflacją zmieniła albo planuje zmienić pracę na lepiej płatną, przy czym jest to bardziej prawdopodobne w najmłodszej grupie, a najmniej prawdopodobne w grupie najstarszej.

Z danych Randstad wynika, że 51 proc. pracowników w Indiach chce odejść, aby znaleźć lepiej płatną pracę, na kolejnym miejscu jest Turcja (31 proc. pracowników). Rynkami z najniższym odsetkiem osób planujących zmianę zatrudnienia są Belgia (13 proc.) i Luksemburg (14 proc.).

Plany emerytalne

"Trwający kryzys zmienia również naszą perspektywę, jeśli chodzi o plany emerytalne. 7 na 10 pracowników w Polsce przyznaje, że nie mogą odejść na emeryturę tak szybko, jakby chcieli, z powodu sytuacji finansowej – ten odczyt nie różni się od wyników w pozostałych krajach. Niemal co piąty rodak (19 proc.) planuje opóźnić przejście na emeryturę, aby sprostać rosnącym kosztom utrzymania – i tu jesteśmy wyżej o 1 p.p. od globalnego wskaźnika", czytamy w raporcie.

Co więcej, starsi pracownicy wracają do pracy z powodu sytuacji gospodarczej. Jak podają autorzy, w ostatniej edycji badania nastąpił znaczący spadek liczby osób, które sądzą, że będą mogły to zrobić przed 65. rokiem życia – z 61 proc. w ubiegłym roku do 51 proc. obecnie, co wskazuje na powszechne wątpliwości dotyczące przyszłości. Spośród osób powyżej 55 lat 26 proc. twierdzi, że wstrzyma się z przejściem na emeryturę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(24)
TVN
2 miesiące temu
Już nie długo wybory i światła opozycja wygra wybory a w tedy pensje wzrosną o 100 % dodatki będą do dodatków , będą 15 -nastki , 16 -nastki i 17 -nastki dla emerytów . Będzie można pracować do śmierci . Tego wam życzę drodzy rodacy pod przewodnictwem Pana Tuska !!!
ponglish
2 miesiące temu
jak chcesz umrzeć za życia to idź na emeryturę
emerytura=śmi...
2 miesiące temu
Praca na starość to jakaś kara? Ja planuję robić do osiemdziesiątych urodzin.
Kałasznikow.
2 miesiące temu
Nie żebym miał coś do emerytów ale jeśli tak dalej PiS będzie robił jak robi że człowiek zarabiając 3500 tysiąca na rękę na problem w tym kraju samemu się utrzymać tak za chwilę wielu tych młodych ludzi ten rząd zmusi do ucieczki z tego kraju sam osobiście mam taki zamiar a wówczas kiedy tak się stanie to PiS po wygraniu ewentualnej wyborów zmusi was emerytów do pójścia do pracy bo wykończą was cenami i rachunkami z kosmosu ,dzieci też coraz mniej bo młode kobiety głupie nie są i nie chcą klepać biedy tak więc szanowni emeryci odpowiedzcie sobie na pytanie czy naprawdę tego chcecie?🤔
Lew.qs
2 miesiące temu
W pkp telkol pracujący pracownicy nawet tzw"premii inflacyjnej" nie dostają, a co dopiero na emeryturze. List otwarty do Morawieckiego napisali i NIC.
...
Następna strona