Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Informatyk z Poznania najbogatszym emerytem w Polsce. Dostaje więcej, niż zarabia premier

58
Podziel się:

Najwyższa emerytura w kraju należy do informatyka z Poznania. Jego świadczenie to 27 635,90 zł brutto, czyli 22 776,86 zł netto. Rekordzista otrzymuje co miesiąc więcej pieniędzy niż premier, którego pensja to ponad 17 tys. zł brutto miesięcznie - wylicza Interia Biznes.

Informatyk z Poznania najbogatszym emerytem w Polsce. Dostaje więcej, niż zarabia premier
Emeryci-rekordziści dostają w Polsce ponad 20 tys. zł co miesiąc (Adobe Stock)

Portal powołując się na najnowsze dane Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, informuje, że emeryt rekordzista składki płacił przez 57 lat, 9 miesięcy i 2 dni. Mężczyzna, który teraz co miesiąc dostaje na konto ponad 22 tys. złotych, przeszedł na emeryturę w wieku 78 lat.

Im dłużej pracujesz, tym masz wyższą emeryturę

Z najnowszych danych ZUS wynika, że wśród kobiet najwyższa emerytura wynosi 26 tys. 868 zł brutto. Chodzi o osobę, która przeszła na emeryturę w wieku 81 lat i która przepracowała 61 lat na umowie o pracę. Kobieta zgromadziła kapitał emerytalny w wysokości 1,8 mln zł.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Oni uratowali system". Rostowski o podnoszeniu wieku emerytalnego

Ustawowy wiek emerytalny w Polsce to 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Jednak Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że dłuższa praca przekłada się na wyższą emeryturę. Środki gromadzone na indywidualnym koncie emerytalnym każdego ubezpieczonego są bowiem dłużej odkładane, a statystyczna średnia długość życia się skraca.

W marcu waloryzacja emerytur i rent

W 2023 roku obowiązywać będzie waloryzacja emerytur procentowo-kwotowa. Niższe emerytury podniesione zostaną kwotowo. Zagwarantowana zostanie minimalna podwyżka, która wyniesie 250 zł. Wyższe świadczenia waloryzowane będą procentowo. O ile? Ostateczne wskaźniki poznamy w lutym. Według prognoz waloryzacja może wynieść nie mniej niż 14,8 proc.

Na waloryzację emerytur zostanie przeznaczone 42 mld zł. Rząd zapowiada, że w tym roku emeryci otrzymają także 14. emeryturę.

W 2022 r. 14. emerytura trafiła do ok. 9 mln osób. Z tego ok. 7,7 mln emerytów i rencistów otrzymało wypłatę w pełnej wysokości, a ok. 1,3 mln – w pomniejszonej. "Czternastki" kosztowały 11,4 mld zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
emerytury
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(58)
Tomek_W
2 miesiące temu
No i dobrze. Teraz chłop pożyje! Na zdrowie!
emeryt85.
2 miesiące temu
Jaką ciemnotę wciska ZUS z emeryturami.Jak jest naliczana emerytura to tajemnica. Głupiego Polaka tak można nabierać, emeryt się nie danabrać.Przepracowałew 50latz niemałym wynagrodzeniem i co?
Lysy
2 miesiące temu
I co to daje że ma taką emeryturę jak weżmie ich kilka i mu się zemrze. ZUS więcej od niego wziął niż teraz mu da.
kev
2 miesiące temu
Wszyscy zazdroszczą ile emerytury i że nie dla robola - pomyślcie na ile go musiał zus skroić, żeby wypłacić taka emeryturę. Stopa zastąpienia to max jakieś 50% Ludzie, którzy piszą "jaka wtedy była informatyka i że ściema" powinni zrobić sobie tatuaż na czole że sa pustymi dzbanami - świat byłby łatwiejszy - przynajmniej dla innych :D :D
Pawełek
2 miesiące temu
57 lat temu nawet komputerów nie było a on był już informatykiem 🤣🤣🤣
...
Następna strona