Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|

Czerwcowe emerytury. Będą rekompensaty? Emeryci mogą dostać nawet 30 tys. zł

143
Podziel się:

Nawet 30 tys. zł mogą dostać seniorzy, którzy przeszli na emeryturę na niekorzystnych warunkach. Chodzi o tzw. emerytury czerwcowe. Senat przyjął dwie korzystne dla emerytów poprawki. Teraz za ustawą musi zagłosować Sejm.

Czerwcowe emerytury. Będą rekompensaty? Emeryci mogą dostać nawet 30 tys. zł
To koniec czerwcowych emerytur (money.pl, Rafał Parczewski)

Senat przyjął część poprawek dotyczących noweli ustawy o ubezpieczeniach społecznych. Zmiany ustawowe zlikwidują tzw. emerytury czerwcowe. Teraz za ustawą muszą zagłosować jeszcze posłowie.

Dwie poprawki przyjęte przez Senat zakładają korzystne dla emerytów rozwiązania. Senator Jan Libicki z PSL zgłosił poprawkę, która zakłada przeliczenia emerytur czerwcowych według nowych zasad osobom, które nabyły prawo do emerytury w czerwcu od 2009 r. do 2019 r.

Natomiast zgodnie z poprawką Magdaleny Kochan z KO miałby zostać wyrównane zaniżonych w poprzednich latach emerytur i rent dla tych osób.

Zobacz także: Aquaparki szykują się na czwartą falę. "Jesteśmy pierwsi do zamknięcia"

Jeżeli poprawki nie zostaną odrzucone przez Sejm, to już we wrześniu ZUS mógłby rozpocząć przeliczanie emerytur. Niektórzy emeryci mogą liczyć nawet na 30 tys. rekompensaty, informuje dziennik ”Fakt”. Koszt tych zmian to według dziennikarzy ”Faktu” to nawet 2,6 mld złotych.

Dlaczego tzw. emerytury czerwcowe były mniej korzystne dla emerytów? Wszystko przez obowiązujące dotąd przepisy dotyczące waloryzacji składek i kapitału początkowego oraz subkonta. Waloryzacja roczna ma miejsce w czerwcu i obejmuje składki wpłacone do stycznia.

Ten, kto złożył wniosek między styczniem a majem lub lipcem a grudniem, skorzysta, oprócz waloryzacji rocznej również z waloryzacji kwartalnej. Natomiast dla wniosków o emeryturę składanych w czerwcu nie stosuje się waloryzacji kwartalnej, a jedynie roczną.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(143)
Emeryt
3 miesiące temu
Tak zrobił ,P.Tusk
em. czerwcowy
2 lata temu
Uwaga rządzący!. Głosy tzw. emerytów czerwcowych" mogą się wam bardzo przydać w następnych wyborach. Wybór należy do Was, tj. kilkaset tyś głosów ( razem z rodzinami emerytów czerwcowych).
Mirekn
2 lata temu
Czy czerwcowi emeryci to inni ludzie czy może jakaś ideologia którą można pomiatac
nina
2 lata temu
Kto rządził w 2009r i okradl nas z czerwonych emerytur
zosia
2 lata temu
Na emeryturę zgodnie z rocznikiem odejdę w 2023 roku. Niestety chodzi o czerwiec .Pytałam się w ZUS i odpowiedziano mi że w czerwcu to nie mam składać wniosku, tylko w lipcu, generalnie będę wtedy do tyłu z kasą o miesiąc lub jeśli złożę papiery w czerwcu ,to naliczą mi mniejsza emeryturę .JAK JEST W KOŃCU Z TYM PRZEPISEM ,KÓRY MIAŁ SEJM UCHWALIĆ .Czy są jakieś postępy w tej mierze?LUDZIE KTÓRZY PRACOWALI NA SWOJĄ EMERYTURE TRACĄ PIENIĄDZE.
...
Następna strona