Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac.
KRWL
|

Koniec czerwcowej pułapki? Senat za zmianami w ustawie. Emerytury będą naliczane sprawiedliwiej

50
Podziel się

Koniec tzw. czerwcowych emerytur. Senat rozpatrzył w środę nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Oznacza to faktyczny koniec pułapki, w którą wpadło co roku tysiące emerytów.

Koniec czerwcowej pułapki? Senat za zmianami w ustawie. Emerytury będą naliczane sprawiedliwiej
Koniec czerwcowych emerytur (money.pl, Rafał Parczewski)
bEqkDrVN

Uchwalona przez Sejm pod koniec czerwca nowela ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych wreszcie ma rozwiązać problem tzw. emerytur czerwcowych poprzez ustalanie emerytury w taki sposób jak w maju, jeśli jest to korzystniejsze dla ubezpieczonego.

Do tej pory przez brak waloryzacji kwartalnej świadczenia dla osób przechodzących na emeryturę w czerwcu były niższe.

Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej zaproponowała poprawki do nowelizacji. Jedna z nich dotyczyła możliwości przeliczenia emerytur czerwcowych według nowych zasad osobom, które nabyły prawo do emerytury w czerwcu od 2009 r. do 2019 r. Została złożona przez senatora PSL Jana Filipa Libickiego.

bEqkDrVP
Zobacz także: Baseny tylko dla zaszczepionych? Branża ma plan

Kolejna poprawka, autorstwa Magdaleny Kochan (KO), zakłada wyrównanie zaniżonych w poprzednich latach emerytur i rent dla tych osób. Obydwie poprawki zostały przejęte przez Senat.

W 2020 r. z powodu pandemii czerwcowa pułapka została jednorazowo uchylona.

bEqkDrVV

Skąd problem czerwcowych emerytur? Wszystko przez obowiązujące dotąd przepisy dotyczące waloryzacji składek i kapitału początkowego oraz subkonta. Waloryzacja roczna ma miejsce w czerwcu i obejmuje składki wpłacone do stycznia. Ten, kto złożył wniosek między styczniem a majem lub lipcem a grudniem, skorzysta, oprócz waloryzacji rocznej, również z waloryzacji kwartalnej. Natomiast dla wniosków o emeryturę składanych w czerwcu nie stosuje się waloryzacji kwartalnej, a jedynie roczną.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEqkDrWq
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(50)
Koniecznośc.
3 dni temu
Czerwcowym emerytom należy wyrównać dotychczasowe straty z powodu zaniżonego świadczenia, nie tylko aktualnie przeliczyć, ale wyrównać stratę.
aga
3 dni temu
policja emerytura 4 tys ksiadz 7 a rolnik 1 tys DZIEKUJEMY WAM POLITYCY obyscie za to cierpieli i to dlugo
1967r
3 dni temu
Znaczy że nienormalni Mundurowi w końcu dostaną tak jak normalni Ludzie ?
bEqkDrWr
dvcx
4 dni temu
Aby dobrze finansowo radzić sobie w życiu w ogóle ale przede wszystkim w sytuacjach wyjątkowych i potem na emeryturze, nie popaść w kłopoty finansowe, mieć rezerwę finansową na różne awaryjne sytuacje, oprócz pracy i pensji potrzebna jest podstawowa wiedza finansowa – jak zarządzać pieniędzmi, jak skutecznie oszczędzać, inwestować itd. Pzreczytajcie książ ke pt. Emery tura nie jest Ci potzerbna. Chodzi w niej o to, by ludzie mogli się dowiedzieć jak zbudować sobie finansowe bezpieczeństwo w sytuacjach awaryjnych, jak mogą sami zbudować majątek pomimo nienajwyższych zarobków, wcześniej przejść na emeryturę i ustawić się na czas podeszłego wieku.
mw13
4 dni temu
podatek oddajcie nikt nie bedzie na was glosował!
...
Następna strona