Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac.
AZI
|

Emerytury czerwcowe. Sejm wprowadził zmiany w ustawie

5
Podziel się

Rozwiązanie problemu tzw. emerytur czerwcowych i skrócenie okresu pobierania zasiłku chorobowego po ustaniu ubezpieczenia - takie m.in. rozwiązania przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, którą uchwalił Sejm.

Emerytury czerwcowe. Sejm wprowadził zmiany w ustawie
Regulacja rozwiązuje problem tzw. emerytur czerwcowych. (East News, ARKADIUSZ ZIOLEK)
bEqrPKWd

Regulacja rozwiązuje problem tzw. emerytur czerwcowych poprzez ustalanie emerytury w taki sposób, jak w maju, jeśli jest to korzystniejsze dla ubezpieczonego. Do tej pory przez brak waloryzacji kwartalnej świadczenia dla osób przechodzących na emeryturę w czerwcu były niższe.

Nowela przewiduje też możliwość ubiegania się o rentę z tytułu niezdolności do pracy w przypadku, gdy niezdolność ta powstała w okresach pobierania świadczeń opiekuńczych, za które nie było obowiązku opłacania składek ubezpieczeniowych, albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów.

Obecnie możliwość ubiegania się o rentę jest ściśle związana z koniecznością opłacania składek, 18 miesięcy od ustania tego okresu.

bEqrPKWf
Zobacz także: Zagłosowali przeciw odwołaniu Ryszarda Terleckiego. Rzeczniczka Porozumienia Magdalena Sroka tłumaczy

Uchwalone zmiany przewidują też nowe zasady zliczania okresów niezdolności do pracy do jednego okresu zasiłkowego. Będą do niego zaliczone zarówno okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy, jak również okresy niezdolności do pracy, które zaistniały przed lub po przerwie, jeżeli przerwa ta jest nie dłuższa niż 60 dni i jeżeli niezdolność ta nie występuje w okresie ciąży.

Nie zmieni się za to długość okresu zasiłkowego przysługującego w okresie ubezpieczenia – wynosi on nadal 182 dni (270 w przypadku niezdolności zaistniałej w okresie ciąży i w przypadku gruźlicy). Skróceniu ulegnie natomiast okres pobierania zasiłku chorobowego po ustaniu ubezpieczenia – przyjęto, że nie będzie on dłuższy niż 91 dni (obecnie z takiego zasiłku można korzystać przez 180 dni).

bEqrPKWl

Wiceminister rodziny Stanisław Szwed podczas posiedzenia komisji wyjaśniał, że celem tej zmiany jest uszczelnienie systemu. Nowelizacja ma także wprowadzić obowiązek założenia Platformy Usług Elektronicznych przez wszystkich płatników składek od 1 stycznia 2023 r.

Wprowadzona ma być możliwość umorzenia, odroczenia lub udzielenia ulg w spłacie należności cywilnoprawnych przez ZUS. Na mocy nowych przepisów ZUS uzyskałby dostęp do elektronicznego centralnego rejestru dotyczącego zezwoleń na pracę cudzoziemców.

bEqrPKWm

Sejm odrzucił jednocześnie poprawki zgłoszone przez opozycje. Zakładały one m.in. możliwość przeliczenia emerytur czerwcowych według nowych zasad dla osób, które nabyły prawo do emerytury w czerwcu od 2009 r. do 2019 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEqrPKWG
emerytury
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(5)
jam
18 min. temu
Głosowałem na PiS, a mnie oszukali. Pobieram od 2018 r emeryturę czerwcową. Nie spłacą i nie przeliczą.
bela
miesiąc temu
I rządzacy znowu okradają emerytów to dla tego emerytury są głodowe.
Skndal
miesiąc temu
Zus nie ma pięniędzy dla chorych bo te co zacjunżyły idą na L4 i ciągną do końca otrzymując 100% pensji i też w covidzie siedziały na opiece miesiącami i brały 80% pensji. To dla tych rzeczywiście pracujących już nie ma.
bEqrPKWH
Kamilos77
miesiąc temu
:))
victor
miesiąc temu
Dzien bez zmian, to dzien stracony...co dzien zmina to polska tradycja. A co mowia statystyki o pacjentach w Kocborowie?