Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Zmiany w 300+. Pieniądze tylko na konto

4
Podziel się:

Sejm odrzucił senacki sprzeciw w sprawie nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Oznacza to, że zmiany wejdą w życie. Wnioski będą składane wyłącznie przez internet, a realizacją programu zajmie się ZUS.

Zmiany w 300+. Pieniądze tylko na konto
Będą zmiany w 300+. (money.pl, Rafał Parczewski)

Za odrzuceniem uchwały Senatu głosowało 231 posłów, 222 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Większość bezwzględna wynosiła 227 głosów.

Nowelizacja daje rządowi możliwość wydania rozporządzenia, zgodnie z którym wnioski o świadczenie 300+, czyli tzw. wyprawkę szkolną, będą składane wyłącznie przez internet.

Ustawa zdejmuje też realizację programu z samorządów i przekazuje go do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Świadczenie będzie wypłacane wyłącznie na rachunek bankowy.

Zobacz także: Koniec papieru, wnioski 500+ tylko elektronicznie. Maląg: 80 proc. Polaków już teraz korzysta z obsługi cyfrowej

Senat chciał odrzucenia nowelizacji, wskazując między innymi, że ograniczenie zadań samorządu gminnego w zakresie tego programu koliduje z ideą samorządności. Rząd z kolei twierdzi, że dzięki takiemu rozwiązaniu w latach 2021-2031 koszty obsługi programu "Dobry start" będą niższe o blisko 488 mln zł.

Świadczenie "Dobry start" jest wypłacane raz w roku w kwocie 300 zł na każde dziecko, bez względu na dochód rodziny. Obecnie z programu korzysta ok. 4,45 mln dzieci.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(4)
efcd
rok temu
Paranoja. Ludziom biorącym 6 tys. zł rocznie na dziecko (z 500+) od 5 lat trzeba jeszcze dawac po 300 zł na zeszyty i długopisy dla dzieci. Młodzi często uczyć się nie chcą. Nie chodzą do szkoły. Na zdalnych śpią albo tylko się podłączają i zajmują się czym innym. Znajoma pracuje w zawodówce i technikum. Blisko połowa nieobecności jest niemal normą. Nawet na zdalne lekcje nie chce im się włączyć komputera. Jak się podłączą to mówią że nie mają mikrofonu żeby odpowiadać na pytania. Dostają tylko 6000 rocznie i nie mają 20-30 zł na słuchawki z mikrofonem Dajcie im jeszcze z 10 tysięcy w ramach programu mokrofon+. Na koniec roku poprawianie jedynkowiczów marzących o ocenie 2, żeby mogli zdać. 500+ powinno byc płacone małym dzieciom do wieku szkolnego, a potem tym które mają wysoką frekwencję w szkole, np. 90% i średnią ocen co najmniej 3,0. Takie podejście mobilizowałoby dzieciaki i czegoś uczyło . Byłaby motywacja da rodziców by dzieci dopilnować i dawałoby też oszczędności dla budżetu.. Powinno się stawiać na edukację (praktyczne umiejętności), odpowiedzialność i samodzielność (przedsiębiorczość) młodych ludzi. Jak zmotywować dziecko (ucznia/studenta) do nauki umiejętności za które inni chcą dobrze płacić? – przeczytajcie sobie poradnik dla rodziców i uczniów pt. Co robic, by zawsze mieć pracę i więcej zarabiać. O takim podejściu do 500+ tam piszą. Warto prezczytać.
Aaaaa
rok temu
A dlaczego dzieci po prostu ksiazek za darmo nie dostaja
xyz
rok temu
488 mln zł piechotą nie chodzi. To moze dobrze, ze w końcu ktoś stara się obniżać koszty obsługi jakiegoś programu i lepiej zarządzać środkami pienieznymi i kapitałem ludzkim.
logiczny
rok temu
Co się wyrabia to teraz 300 + na konto a nie na wódkę + ?