Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
KRJ
|

Emerytury czerwcowe. Seniorzy tracą nawet po 300 zł miesięcznie. Sejm naprawi błąd

67
Podziel się:

Sejm w tym tygodniu naprawi dziurę w przepisach, przez którą emeryci tracili część świadczenia. O konieczności zmian mówiło się od 6 lat.

Emerytury czerwcowe. Seniorzy tracą nawet po 300 zł miesięcznie. Sejm naprawi błąd
emeryci emerytura ławka park senior emeryt spacer seniorzy (money.pl, Rafał Parczewski)

Niestety zmiany, które zatwierdzi Sejm, nie poprawią sytuacji osób, które straciły na emeryturach przed 2020 r.

O problem zaniżonych czerwcowych emerytur jako pierwsza pisała "Rzeczpospolita". To w październiku 2015 r. na jej łamach przeanalizowano wyrok Sądu Najwyższego. Jak się okazało, świadczenie wyliczone w czerwcu było o 200 zł niższe od tego, które emeryt dostał po interwencji sędziów.

Sąd ustalił bowiem, że emeryt wystąpił o naliczenie emerytury już w maju. Po tym wyroku błędu nie naprawiono jednak od razu. Choć już powszechnie wiadomo było, że czerwcowa emerytura jest niższa od takiej, którą naliczymy w każdym innym miesiącu.

Zobacz także: Marzenia, edukacja dziecka czy emerytura – jak odłożyć na swój cel?

W money.pl pisaliśmy na ten temat wielokrotnie. Z czego wynika ta różnica?

- Wszystko przez obowiązujące przepisy dotyczące waloryzacji składek i kapitału początkowego oraz subkonta. Waloryzacja roczna ma miejsce w czerwcu i obejmuje składki wpłacone do stycznia - mówiła w rozmowie z money.pl prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. - Ten, kto złoży wniosek między styczniem a majem lub lipcem a grudniem, skorzysta, oprócz waloryzacji rocznej, również z waloryzacji kwartalnej. Natomiast dla wniosków o emeryturę składanych w czerwcu nie stosuje się waloryzacji kwartalnej, a jedynie roczną - dodała prezes ZUS.

To dla wielu przyszłych emerytów poważny problem. Różnica w naliczanym świadczeniu wynosiła nawet 300 złotych. Jak wynika z informacji money.pl, w 2019 roku wniosek emerytalny w czerwcu złożyło niemal 10 tys. osób.

W 2020 r. z powodu pandemii, czerwcowa pułapka została jednorazowo uchylona. Żeby zlikwidować ją na stałe, trzeba zmienić przepisy. To własnie w tym tygodniu ostatecznie dokona się w Sejmie.

Rząd w lutym przygotował nowelizację przepisów ubezpieczeniowych, na stałe wprowadzających zmiany do przepisów emerytalnych, tak by również w czerwcu naliczać emeryturę, jak w każdym innym miesiącu.

Jednak jak zauważa "Rzeczpospolita" rząd nie chce na razie zająć się podwyższaniem świadczeń wszystkich w przeszłości wpadli w tę pułapkę. W ocenie dr Tomasza Lasockiego z Katedry Ubezpieczeń na Uniwersytecie Warszawskim, tacy emeryci mogą iść do sądu i wygrać.

Tam dostaną nie tylko podwyżkę na przyszłość, wyrównanie za zaniżone świadczenia wstecz, ale też odsetki. Będzie to więc znacznie droższe rozwiązanie dla budżetu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka
emerytury
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(67)
Miro
12 miesięcy temu
Dlaczego wpanstwie niby praworządnym tak się dzieli ludzi i okrada wcześniejsi emeryci okradani czerwcowi emeryci okradani to państwo ma konstytucje
Emerytk
3 lata temu
"STO RAZY" chodziłam do pieprzonego ZUSU i mi nie powiedzieli o czerwcowych emeryturach. Nikt mi nie powie , że się nie interesowałam.
Wkurzona
3 lata temu
Panu Kaczyńskiemu, ZUS powiedział żeby w miesiącu czerwcu nie składl wniosku o emeryturę a mnie ZUS tego nie powiedział o tym że przez to będę miała niższą emeryturę. Taka to jest sprawiedliwość.
Emerytka
3 lata temu
Zostałam oszukana, w Zusie nie powiedziano mi, że przez złożenie wniosku w miesiącu czerwcu będę miała niższą emeryturę. Ubolewam nad tym.
michał
3 lata temu
Co jakiś news o emeryturach to ciągle coś nie tak, dlatego ja preferuję jednak pozostanie w ppk, bo zawsze to jakieś dodatkowe źródło finansowe do emerytury, którego utworzenie nie kosztuje dużo, a za kilka lat z pewnością się to doceni.
...
Następna strona