Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
KBB
|

Emerytura bez podatku. Kaczyński straci 1920 zł rocznie

177
Podziel się:

Otrzymujący 5,8 tys. złotych emerytury Jarosław Kaczyński straci 160 zł miesięcznie - o ile w życie wejdą zapowiadane przez PiS zmiany zawarte w "Polskim Ładzie". Chodzi o podatek, z którego emerytura będzie zwolniona. Zyska na tym 90 proc. seniorów, stracą najbogatsi.

Emerytura bez podatku. Kaczyński straci 1920 zł rocznie
Kaczyński na zapowiadanych zmianach w emeryturach straci 160 zł miesięcznie. (PAP, Artur Reszko)
bEsvBTsl

Jednym z najważniejszych założeń tzw. Polskiego Ładu jest podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. złotych. Takie rozwiązanie wpłynie też na świadczenia, które otrzymują emeryci.

Wraz z obniżeniem kwoty wolnej rząd planuje też likwidację możliwości odpisania składki zdrowotnej od podatku. Oznacza to, że mimo wzrostu kwoty wolnej, część emerytów dostanie niższe świadczenia.

Na nowych przepisach stracą emeryci, którzy pobierają wysokie świadczenia. Niższej emerytury mogą się spodziewać ci, którzy dostają miesięcznie 4100 - 4200 złotych.

bEsvBTsn
Zobacz także: Marzenia, edukacja dziecka czy emerytura – jak odłożyć na swój cel?

Do tej grupy - jak zauważa "Fakt" - zaliczają się niektórzy politycy. Dziennikarze wyliczyli, że świadczenie Jarosława Kaczyńskiego obniżyłoby się o 160 zł miesięcznie. Dziś prezes PiS dostaje ok. 5,8 tys. zł emerytury.

Z kolei Marek Borowski, senator KO dostaje dziś ok. 7000 zł miesięcznie, jego przelew od ZUS zmniejszyłby się o 300 złotych. Najwięcej straciłaby jednak senator Lewicy, Joanna Senyszyn. Dziś dostaje 10,5 tys. zł emerytury, jej świadczenie skurczyłoby się o ok. 600 zł.

bEsvBTst

Ale na zmianach miałaby stracić jedynie niewielka część emerytów - ok. 10 proc. z najwyższymi świadczeniami. 90 proc. miałoby zyskać. "Fakt" wylicza, że w tej grupie znaleźliby się np. Krystyna Loska, Edyta Wojtczak czy aktorka Teresa Lipowska.

Wszystkie panie są już na emeryturze. Najniższe świadczenie dostaje Krystyna Loska - ok. 1500 zł. Po zmianach wzrosłoby o 93 zł. Edyta Wojtczak dostałaby dodatkowe 178 zł do swojej, opiewającej na 2400 zł emerytury. A Teresa Lipowska mogłaby liczyć na 160 zł podwyżki (dziś dostaje 2200 zł).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEsvBTsO
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(177)
wqrwiony_emer...
1 tyg. temu
dla mnie jest to zwykłe cyniczne qrestwo - ponieważ emerytów z niższymi emeryturami jest więcej więc warto w nich zainwestować by zyskać tzw wdzięczność w nadchodzących wyborach a ci co latami płacili olbrzymie haracze na świadczenia ZUS po prostu kopie się w tyłek - ale po tym rządzie przyspawanym do koryta czego można się spodziewać?
dr murek
1 tyg. temu
PIS chce zabrać pieniądze ludziom , którzy ciężko pracowali po 45 lat. Ludzie a głównie emeryci zostali oszukani. Jak można obniżyć komuś emeryturę {czyli zabrać z praw już nabytych} , mnóstwo ludzi pójdzie do sądu. Koniec z głosowaniem na PIS. Prawo nie działa w wstecz.
Mars
1 tyg. temu
To hańba. za co on dostaje tyle kasy?.Aż się we mnie zagotowało. Nieroby mają się dobrze.
bEsvBTsP
J-23
1 tyg. temu
ZŁODZIEJE PIS dla Swojaków. GDZIE do Uja Emerytury Bez PODATKU.???? Już Płaciłem Podatek za KOMUNY i Demokracji.
emeryt
2 tyg. temu
Oni znowu cygania , w ubiegłym roku było mówione że rzad zniesie podatki od emerytur, teraz sie rząd wycofuje mówi ze tylko najbiedniejszej kascie zniosą podatki ..Ciągle ten PIS kłamie .
...
Następna strona