Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KBB
|

Emerytura bez podatku. Kaczyński straci 1920 zł rocznie

183
Podziel się:

Otrzymujący 5,8 tys. złotych emerytury Jarosław Kaczyński straci 160 zł miesięcznie - o ile w życie wejdą zapowiadane przez PiS zmiany zawarte w "Polskim Ładzie". Chodzi o podatek, z którego emerytura będzie zwolniona. Zyska na tym 90 proc. seniorów, stracą najbogatsi.

Emerytura bez podatku. Kaczyński straci 1920 zł rocznie
Kaczyński na zapowiadanych zmianach w emeryturach straci 160 zł miesięcznie. (PAP, Artur Reszko)

Jednym z najważniejszych założeń tzw. Polskiego Ładu jest podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. złotych. Takie rozwiązanie wpłynie też na świadczenia, które otrzymują emeryci.

Wraz z obniżeniem kwoty wolnej rząd planuje też likwidację możliwości odpisania składki zdrowotnej od podatku. Oznacza to, że mimo wzrostu kwoty wolnej, część emerytów dostanie niższe świadczenia.

Na nowych przepisach stracą emeryci, którzy pobierają wysokie świadczenia. Niższej emerytury mogą się spodziewać ci, którzy dostają miesięcznie 4100 - 4200 złotych.

Zobacz także: Marzenia, edukacja dziecka czy emerytura – jak odłożyć na swój cel?

Do tej grupy - jak zauważa "Fakt" - zaliczają się niektórzy politycy. Dziennikarze wyliczyli, że świadczenie Jarosława Kaczyńskiego obniżyłoby się o 160 zł miesięcznie. Dziś prezes PiS dostaje ok. 5,8 tys. zł emerytury.

Z kolei Marek Borowski, senator KO dostaje dziś ok. 7000 zł miesięcznie, jego przelew od ZUS zmniejszyłby się o 300 złotych. Najwięcej straciłaby jednak senator Lewicy, Joanna Senyszyn. Dziś dostaje 10,5 tys. zł emerytury, jej świadczenie skurczyłoby się o ok. 600 zł.

Ale na zmianach miałaby stracić jedynie niewielka część emerytów - ok. 10 proc. z najwyższymi świadczeniami. 90 proc. miałoby zyskać. "Fakt" wylicza, że w tej grupie znaleźliby się np. Krystyna Loska, Edyta Wojtczak czy aktorka Teresa Lipowska.

Wszystkie panie są już na emeryturze. Najniższe świadczenie dostaje Krystyna Loska - ok. 1500 zł. Po zmianach wzrosłoby o 93 zł. Edyta Wojtczak dostałaby dodatkowe 178 zł do swojej, opiewającej na 2400 zł emerytury. A Teresa Lipowska mogłaby liczyć na 160 zł podwyżki (dziś dostaje 2200 zł).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(183)
Gość
2 lata temu
Może trzeba będzie zrobić ściepę dla wodza ?
BEZ ZNIECZULE...
2 lata temu
PIS powinien stracić głosy emerytów jestem za
BEZ ZNIECZULE...
2 lata temu
Przypomnijcie sobie obietnice Pana Premiera i wysokość premii za dłuższą pracę
BEZ ZNIECZULE...
2 lata temu
Opodatkowanie emerytur do skandal to portfele do których najprościej się dobrać i to robi każdy kolejny rząd, a póki żyjecie macie nad nim władzę.
MIR
2 lata temu
A co z emerytami ? Składka była opodatkowana, emerytura opodatkowana, a teraz osoby z wyższymi emeryturami, po kilkudziesięciu latach pracy , systematycznie odprowadzające wysokie składki, przechodzące na emeryturę później, mają teraz - zgodnie z Polskim Ładem - mieć obniżone emerytury????
...
Następna strona