Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac.
WZI
|

Polski Ład. Część emerytów straci na zmianach

79
Podziel się

Choć tzw. Polski Ład miał poprawić sytuację emerytów, są cztery grupy, które na nowych przepisach stracą. Jak podaje "Gazeta Wyborcza", wśród nich są osoby z najniższymi świadczeniami i ci, którzy mają problemy ze zdrowiem.

Polski Ład. Część emerytów straci na zmianach
Emeryci mogą stracić na Polskim Ładzie. (money.pl, Rafał Parczewski)
bErqaNOt

Jednym z najważniejszych założeń tzw. Polskiego Ładu jest podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. złotych. Takie rozwiązanie wpłynie też na świadczenia, które otrzymują emeryci.

Wraz z obniżeniem kwoty wolnej rząd planuje też likwidację możliwości odpisania składki zdrowotnej od podatku. Oznacza to, że mimo wzrostu kwoty wolnej, część emerytów dostanie niższe świadczenia. Jak czytamy w "Wyborczej", seniorzy, otrzymujący świadczenia niższe od minimalnego, stracą, zamiast zyskać.

bErqaNOv

Problem dotknie osób, które pobierają mniej niż 660 złotych emerytury, bo ich obciążenia podatkowe wzrosną, podczas gdy wzrost kwoty wolnej nie będzie miał w ich przypadku wpływu na wysokość emerytury.

Zobacz także: Zapomnij o czternastce. Idzie Polski Ład. Maląg: 70 proc. emerytów skorzysta na zmianach

- Rencista, który ma 660 zł brutto, dostaje dzisiaj na rękę 651,75 zł. Po zmianach dostanie 600,60 zł, bo musi zapłacić całą składkę zdrowotną, bez możliwości odliczenia. Zwiększona kwota wolna do 30 tys. zł tego ubytku nie zrekompensuje, bo te osoby mają za niskie dochody, aby w pełni ją "skonsumować" - mówi "Wyborczej" dr Antoni Kolek, szef Instytutu Emerytalnego.

bErqaNOB

Na nowych przepisach stracą też emeryci, którzy pobierają wysokie świadczenia. Niższej emerytury mogą się spodziewać ci, którzy dostają miesięcznie 4100 - 4200 złotych.

Wyższa kwota wolna od podatku nie pomoże też osobom, które korzystają z ulgi rehabilitacyjnej lub odpisują od podatku wydatki na leki. W gorszej sytuacji mogą się znaleźć także osoby, które do emerytury dorabiają na umowie o pracę, lub prowadzą działalność gospodarczą.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bErqaNOW
emerytury
pieniądze
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(79)
MOL
3 dni temu
Jakie to Państwo , które gorzej ,traktuje emerytów niż pracujących ? Pracującym i zarabiającym do 7900 zł netto będą stosować algorytmy , by jako rzekoma klasa średnia nic nie stracila , a emerytów "obrobią " od ok 4000 zł netto . Wstyd !!!
emeryt okradz...
4 dni temu
za pisu pierwszy raz emeryci stracą kasę. ZŁODZIEJE!!! do wyborów wielu osobom otworze oczy i zagłosują przeciwko wam
gość
5 dni temu
To zwykłe świństwo, że zabierają wypracowaną emeryturę - sobie niech pozabierają a emeryt, który całe życie pracował żeby mieć względną emeryturę to mu zabiorą to zwykłe złdziejstwo
bErqaNOX
Olo
4 tyg. temu
STOP okradaniu emerytów.
drakula
miesiąc temu
Moi dziadkowie, nie śledząc wiadomości, i tak o wszystkich przysługujących im ulgach dowiadują się ode mnie. Ostatnio tak było ze zniżką dla seniorów na leki w dozach. Kupę czasu bezsensownie przepłacali, a trochę na te leki niestety w tym wieku wydają.
...
Następna strona