Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Polski Ład. Część emerytów straci na zmianach

86
Podziel się:

Choć tzw. Polski Ład miał poprawić sytuację emerytów, są cztery grupy, które na nowych przepisach stracą. Jak podaje "Gazeta Wyborcza", wśród nich są osoby z najniższymi świadczeniami i ci, którzy mają problemy ze zdrowiem.

Polski Ład. Część emerytów straci na zmianach
Emeryci mogą stracić na Polskim Ładzie. (money.pl, Rafał Parczewski)

Jednym z najważniejszych założeń tzw. Polskiego Ładu jest podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. złotych. Takie rozwiązanie wpłynie też na świadczenia, które otrzymują emeryci.

Wraz z obniżeniem kwoty wolnej rząd planuje też likwidację możliwości odpisania składki zdrowotnej od podatku. Oznacza to, że mimo wzrostu kwoty wolnej, część emerytów dostanie niższe świadczenia. Jak czytamy w "Wyborczej", seniorzy, otrzymujący świadczenia niższe od minimalnego, stracą, zamiast zyskać.

Problem dotknie osób, które pobierają mniej niż 660 złotych emerytury, bo ich obciążenia podatkowe wzrosną, podczas gdy wzrost kwoty wolnej nie będzie miał w ich przypadku wpływu na wysokość emerytury.

Zobacz także: Zapomnij o czternastce. Idzie Polski Ład. Maląg: 70 proc. emerytów skorzysta na zmianach

- Rencista, który ma 660 zł brutto, dostaje dzisiaj na rękę 651,75 zł. Po zmianach dostanie 600,60 zł, bo musi zapłacić całą składkę zdrowotną, bez możliwości odliczenia. Zwiększona kwota wolna do 30 tys. zł tego ubytku nie zrekompensuje, bo te osoby mają za niskie dochody, aby w pełni ją "skonsumować" - mówi "Wyborczej" dr Antoni Kolek, szef Instytutu Emerytalnego.

Na nowych przepisach stracą też emeryci, którzy pobierają wysokie świadczenia. Niższej emerytury mogą się spodziewać ci, którzy dostają miesięcznie 4100 - 4200 złotych.

Wyższa kwota wolna od podatku nie pomoże też osobom, które korzystają z ulgi rehabilitacyjnej lub odpisują od podatku wydatki na leki. W gorszej sytuacji mogą się znaleźć także osoby, które do emerytury dorabiają na umowie o pracę, lub prowadzą działalność gospodarczą.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
emerytury
pieniądze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(86)
gornik
10 miesięcy temu
Pracowałem 42 lata w kopalni na dole.Mam wysoką emeryturę i teraz dowiaduję się,ze mam mieć to zabrane! Emeryci nie powiedzieli jeszcze ostatniegon słowa bo takich ludzi jest dużo i będzie ich przybywać,a górnicy mają jeszcze opony,a nie są to panie które się bije pałkami teleskopowymi.
Andrzej
11 miesięcy temu
Przepracowałem 48 lat. Większość jako kierowca tzw. tira. Niedziela, sobota czy święta były normalnym dniem pracy. Potrafiłem zarobić 360% średniej krajowej, co dało wysoką emeryturę. Teraz dowiaduję się, że jestem burżujem i trzeba mnie skroić. Banda złodziei, która rozdaje nierobom kasę, moim kosztem wyrównuje braki w kasie.
Nauczyciel
12 miesięcy temu
Nie dość, że inflacja zjada moje zarobione pieniądze, to jeszcze próbuje mi się je odebrać, by dołożyć tym, którym nie chciało się uczyć, pracować i polepszać swój byt. To bardzo niesprawiedliwe! Rządzący - jesteście złodziejami!!!
Ana
rok temu
Czy pomysłodawcy,tej żałosnej ustawy, nie zauważyli, że 9% od wyższej emerytury, to dużo więcej niż 9% od emerytury minimalnej? Czy emeryt z wyższą emeryturą ,który zapłaci wyższą składkę, będzie miał prawo do dodatkowych świadczeń medycznych? Jeśli nie, to znaczy że to jest oszustwo, nieuczciwość, naciąganie, przeginanie......i traktowanie ludzi starszych ,którzy długo pracowali, jak baranków do strzyżenia
emeryt
rok temu
PROTESTUJĘ w sprawie obniżenia mi emerytury po długoletniej pracy!!! 49 lat pracowałem ciężko żeby teraz zasilać patologię? PRECZ z takim rządem, który nie wspiera a tylko okrada najsłabszych! Dlaczego emeryt ma płacić tak wysoką składkę zdrowotną????
...
Następna strona