Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MWL
|

Czternasta emerytura. Czy można ją dostać po zmarłym? Mamy odpowiedź ZUS

48
Podziel się:

Czternaste emerytury zaczęły być wypłacane w październiku. To dodatkowe pieniądze dla emerytów i rencistów. Co stanie się ze świadczeniem, gdy uprawniony do otrzymania "czternastki" emeryt umrze? Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie pozostawia wątpliwości.

Czternasta emerytura. Czy można ją dostać po zmarłym? Mamy odpowiedź ZUS
Niewypłaconą emeryturę czy rentę z ZUS można otrzymać po zmarłym. Inaczej jest w przypadku "czternastek". (money.pl, Rafał Parczewski)

"Czternastka", czyli dodatkowa czternasta emerytura z ZUS, przysługuje wyłącznie tym uprawnionym, którzy żyli w chwili odbioru świadczenia. Gdy świadczenie nie zostało jeszcze przekazane uprawnionemu, nie otrzyma go rodzina w postaci świadczenia niezrealizowanego. To zupełnie inny mechanizm, niż w przypadku podstawowej emerytury czy renty, gdzie funkcjonuje tzw. niezrealizowane świadczenie.

Niezrealizowane świadczenie z ZUS. Czy rodzina może dostać czternastą emeryturę po zmarłym?

Niezrealizowane świadczenie to takie, do którego zmarła osoba była uprawniona przed śmiercią, ale go nie pobrała lub nie zostało ono jej wypłacone. - Jeżeli np. członek naszej rodziny zmarł w listopadzie, a ZUS nie wypłacił przysługującego mu za ten miesiąc świadczenia, ponieważ otrzymał informację o zgonie tej osoby, to niezrealizowane świadczenie za listopad możemy wypłacić uprawnionym członkom rodziny tej osoby - na ich wniosek - wyjaśnia Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS. Ta zasada nie obowiązuje w przypadku trzynastej czy czternastej emerytury.

Inaczej jest w przypadku dodatkowych świadczeń, które wypłacane są w postaci trzynastej czy czternastej emerytury. Te świadczenia nie należą się najbliższej rodzinie zmarłego.
Zobacz także: 14. emerytura. Prezes ZUS mówi, ile może wynosić

Czternasta emerytura. Ile dostaną emeryci i renciści w 2021 roku?

W 2021 r. czternasta emerytura to świadczenie dodatkowe odpowiadające wysokości najniższej emerytury, tj. 1250,88 zł brutto. Mogą je otrzymać osoby, które według stanu na 31 października 2021 r. będą miały prawo do emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego. Czternastki nie otrzymają osoby, których prawo do tych świadczeń będzie zawieszone. Jak tłumaczy ZUS:

Pełną kwotę, czyli 1250,88 zł brutto, otrzymają te osoby, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. Pozostali otrzymają czternastkę pomniejszoną o kwotę przekroczenia. Ustala się wówczas różnicę między kwotą 1250,88 zł, a kwotą o jaką świadczenie przekracza 2900 zł. Świadczenie jest opodatkowane i oskładkowane na ogólnych zasadach, a także nie będą z niego dokonywane potrącenia i egzekucje.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wylicza, że wypłata czternastych emerytur to ponad 11 mld zł. Dodatkowe świadczenie trafi do ponad 9 mln osób, z czego prawie 8 mln uprawnionych otrzyma je w pełnej wysokości.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(48)
Jasj
8 miesięcy temu
Czekam już na piętnastkę tak mówił duda
Przepracowany...
8 miesięcy temu
praca od 15 roku życia i szkoła to było trudne, po przepracowaniu 49 lat emerytura netto 3,700 czy to tak duzo, zeby karac i dawac moje pieniądze nierobom 13, 14 oni śmieją się bo im się należy
ksiądz
8 miesięcy temu
Pis zrobił drożyzne i rozdaje nasze pieniądze tym samym powiększa dług publiczny ludziom się żyje gorzej należy ten rząd podać do dymisji a najgorsze zło to 500+    !!!!!!!!!! PIS podzielił ludzi i rodziny jednym daje 14ke tym daje co nie chciało się robić a teraz podatek nieroby nie będą płacić podatku a ci co całe życie zapiepszali dalej będą płacić podatek taki podział robi PIS a w dodatku daje 500+ dzieciorobom z naszych podatków a oni chlają za te pieniądze i nie muszą pracować jest wiele przykładów udokumentowanych ludzie co się słyszy mają już dość tego rządu nikt już na PIS nie zagłosuje bo to druga komuna drożyzna goni drożyzne non stop podwyżki na 500+ dość a teraz PIS rozdaje dzieciorobom 12tys zł my was niedługo rozliczymy !  To koniec PISowców .A emerytów którzy pracowali ciężko to się ich dyskryminuje tylko daje się tym nierobom ! W tym kraju tylko dobrze żyją celebryci księża piłkarze i ci w rządzie podwyżki sobie robią po 10tys a większość ma zarobki miljonowe a ludzom pracy lub emerytom po 50zł podwyżki a w sklepach co tydzień podwyżki ludzie musimy wyjść na ulice i to zmienić !!!!!
Znawca
8 miesięcy temu
A co w przypadku zmartwychwstania? Pogonić tych lewackich ateistów z ZUS
Logik
8 miesięcy temu
Mamy najbardziej skomplikowane przepisy. Mnostwo ludzi zyje tylko z przekladania papierkow z kupki na kupke zamiast wziac sie do jakiejs roboty. Mieszkalem w kilku krajach. Nasz jest dziwny.
...
Następna strona