Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|

Czternastki dla emerytów jeszcze latem? Rząd zajmie się ustawą

24
Podziel się:

Rząd zajmie się projektem ustawy, która zakłada wypłatę jeszcze w tym roku czternastej emerytury. Pracę nad ustawą zapowiadał wcześniej premier Mateusz Morawiecki. Według projektu świadczenie miałoby zostać wypłacone jeszcze w wakacje, a dokładniej w sierpniu.

Czternastki dla emerytów jeszcze latem? Rząd zajmie się ustawą
Rząd zajmie się projektem ustawy dotyczącej wypłat czternastek dla seniorów (money.pl, Rafał Parczewski)

Co dalej z czternastą emeryturą? Już we wtorek rząd zajmie się projektem ustawy o kolejnym w 2022 r. dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów – wynika z zamieszczonego w poniedziałek porządku obrad Rady Ministrów. Zgodnie z projektem większość czternastek byłaby wypłacona w sierpniu.

Mateusz Morawiecki zapowiada wypłatę czternastek dla emerytów

Wypłatę czternastych emerytur w 2022 r. zapowiedział na początku kwietnia premier Mateusz Morawiecki. We wtorek projektem w tej sprawie ma zająć się rząd. Potwierdził to jeszcze w miniony weekend na Facebooku.

Na weekend mam dla wszystkich polskich emerytów świetną wiadomość. Już w przyszłym tygodniu rząd zajmie się ustawą o 14 emeryturze! Spełniamy obietnice i wspieramy polskie rodziny! - czytamy we wpisie premiera Mateusza Morawieckiego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Sklepy bez obsługi. Przyjmą się w Polsce? "Mamy kilkadziesiąt tys. klientów"

Czternasta emerytura w 2022 roku. Ile wyniesie?

Jak wynika z projektu ustawy, świadczenie w wysokości najniższej emerytury mają otrzymać emeryci i renciści, których wysokość świadczeń nie przekracza 2,9 tys. zł. W przypadku osób, których wysokość emerytury lub renty przekracza 2,9 tys. zł, dodatkowe świadczenie byłoby wypłacone w kwocie najniższej emerytury, ale pomniejszonej o różnicę między wysokością emerytury lub renty a kwotą 2,9 tys. zł.

W informacji wskazano, że jeżeli kwota czternastej emerytury będzie niższa niż 50 zł, świadczenie to nie będzie przyznawane. W projekcie ustawy zaproponowano, aby kwota kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego wynosiła co najmniej 50 zł.

Ponadto – jak czytamy w wykazie prac rządu – czternasta emerytura ma przysługiwać osobom, które nie miały zawieszonego prawa do świadczenia podstawowego na dzień 31 lipca 2022 r. oraz wysokość tego świadczenia nie przekracza 4188,44 zł.

Rząd zaproponował też, by kolejne dodatkowe roczne świadczenia pieniężne zostały wypłacone z urzędu wraz ze świadczeniem przypadającym w sierpniu 2022 r., z wyjątkiem przewidzianym do wypłaty we wrześniu i październiku 2022 r.

Czternasta emerytura była jednorazowo wypłacona w 2021 r. – jesienią dodatkowe świadczenie otrzymało ok. 9,1 mln osób, z czego 7,9 mln w pełnej wysokości (równe minimalnej emeryturze).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(24)
wkurzony
2 lata temu
Żądamy drugiej waloryzacji za 2022rok, 13,14,15-stki dla wszystkich emerytów.!!!!!!
Polski emeryt
2 lata temu
Sprawiedliwie nie znaczy po równo. Ciągle tylko słychać żeby dawać najbiedniejszym, tak jak by bogatszym spadało z nikąd. Biednym powinno się dawać z charytatywnych zbiórek i z innych dobrowolnych akcji. Nie można ciągle ograbiać tych, którzy mają, czyli klasy średniej. Natomiast ci bardzo bogaci i tak niczego nie płacą mając różne możliwości do tego. Wypracowałem wyższą emeryturę żeby mieć spokojną starość, a nie ciągle oddawać na biednych i niezaradnych. Jedynie procentowa emerytura dwa razy w roku dla wszystkich emerytów jest uczciwym rozwiązaniem.
Michalina
2 lata temu
Dodatkowe pieniądze są bardzo potrzebne w tych czasach. Ja mam ten komfort, że mam stabilne zatrudnienie i dobrą pensję, dzięki temu, że ukończyłam niedawno kierunek technik ortopeda w Studium Pracowników Medycznych i Społecznych.
krolowa
2 lata temu
a to sobie glosuj na POKO-sroko i pesely to oni ci dadza 5 zl.nie bylo za tych bandziorow i zlodzieji czegos takiego bo ciagle kradli i ciagle im bylo malo.tylko oni mieli,a ludzie to ich nie intersowali i nie intersuja tak jak zlonierze ,ktorzy gina na wojnie putina.
krolowa
2 lata temu
ajak masz duza ememryture po co ci 14-tka nie bierz jej ,albo wysli na ukraine.koniec i kropka.zawsze odzywaja sie te "biedne" bo nie dostana calej i ze oni straca no patrz umrze z glodu.sprawiedliwosc musi byc.
...
Następna strona