Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MAG
|

Premier ma dobrą wiadomość dla emerytów. Rząd zajmie się ważną dla nich ustawą

579
Podziel się:

W przyszłym tygodniu rząd ma zająć się ustawą o 14. emeryturze — poinformował premier Mateusz Morawiecki. Świadczenie w wysokości najniższej emerytury mają otrzymać emeryci i renciści, których wysokość świadczeń nie przekracza 2,9 tys. zł.

Premier ma dobrą wiadomość dla emerytów. Rząd zajmie się ważną dla nich ustawą
Mateusz Morawiecki (East News, Wojciech Olkusnik)

Zgodnie z projektem ustawy, który w środę opublikowano w wykazie prac legislacyjnych rządu, czternaste emerytury zostaną wypłacone z urzędu wraz sierpniową emeryturą lub rentą. Pełną kwotę, czyli 1217,98 zł otrzymają osoby, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto.

"Na weekend mam dla wszystkich polskich emerytów świetną wiadomość. Już w przyszłym tygodniu rząd zajmie się ustawą o 14 emeryturze. "Spełniamy obietnice i wspieramy polskie rodziny!" - czytamy we wpisie premiera Mateusza Morawieckiego na Facebooku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Nieuzasadniony przywilej" przedsiębiorców? Minister o składce zdrowotnej

Czternasta emerytura. Rząd zajmie się ustawą

Jak wynika z projektu ustawy, świadczenie w wysokości najniższej emerytury mają otrzymać emeryci i renciści, których wysokość świadczeń nie przekracza 2,9 tys. zł. W przypadku osób, których wysokość emerytury lub renty przekracza 2,9 tys. zł, dodatkowe świadczenie byłoby wypłacone w kwocie najniższej emerytury, ale pomniejszonej o różnicę między wysokością emerytury lub renty a kwotą 2,9 tys. zł.

Jeżeli kwota czternastej emerytury będzie niższa niż 50 zł, świadczenie nie będzie przyznawane. W projekcie ustawy zaproponowano bowiem, by kwota kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego wynosiła co najmniej 50 zł.

Czternasta emerytura ma przysługiwać osobom, które nie miały zawieszonego prawa do świadczenia podstawowego na dzień 31 lipca 2022 r. oraz wysokość tego świadczenia nie przekracza kwoty 4188,44 zł.

Rząd zaproponował, by "czternastka" została wypłacona z urzędu wraz ze świadczeniem przypadającym w sierpniu 2022 r., "z wyjątkiem przewidzianym do wypłaty we wrześniu i październiku 2022 r."

Na posiedzeniu rządu w przyszłym tygodniu ma być też rozpatrywany, zgodnie z zapowiedzią rzecznika rządu Piotra Müllera, projekt ustawy dot. wsparcia dla posiadaczy kredytów hipotecznych w złotych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(579)
Dewot
20 godz. temu
Kasto rządząca jestem emerytem a 14 tki nie dostanę bo ciężko pracowałam pod ziemią i dlatego co mi ukradziono nie dostanę pismaku pisz niektórzy emeryci a nie wszyscy
Polski emeryt
2 dni temu
Dosyć okradania i oszukiwania emerytów. Już wystarczy. Te niesprawiedliwe resztki zwane ,,14-tką'' (przydzielane wybranym z podatków wszystkich emerytów), to sobie wsadźcie w... buty. Wyłącznie 12% waloryzacja wszystkich emerytur we wrześniu 2022. I nie tzw. zaliczkowa. Dosyć oszczędzania na emerytach, oszukiwania ich i okradania. Jest wysoka inflacja, należy się emerytom wysoka waloryzacja i godne życie. Zaliczkowo, to niech rząd wypłaca sobie pensje - a odda je do budżetu z powodu swojej nieudolności, jeżeli inflacja będzie wyższa niż obecnie jest. Tak będzie uczciwie, rządząca ,,kasto''.
emeryt
2 dni temu
emeryt powinien mieć godną emeryturę, a nie 14 , żenujący rząd, ich pieniądze rozdaje patologi ukraińskiej, to uchodżcy, takie pieniądze powinni dostawać, około 800 zł, a nie jak polacy, a łapy wyciągają bardzo ochoczo, w pruszczu wyrostki ukraińskie chodzą po 7-8 osób, spoglądają spod łba, wygląda to dziwnie i niepokojąco, gdzie policja, bo o ich rodzicach to nie wspomnę, siedzą i chleją za pieniądze dla emerytów, tfu..................trzeba koniecznie zmienić rząd polski, jak wybory, to zobaczą
mirek123
2 dni temu
powinna być druga rewaloryzacja a 14 na swieta bo nam już brakuje pieniedzy a gdzie koniec roku ceny rosna coraz więcej emerytów odchodzi od okienek w aptekach to jedt przykre jak nie mają na leki
Były wyborca
2 dni temu
Ten bajkopisarz zrobił z narodu niewolników i jak zapowiedział z.....y za miskę ryżu niedługo po chleb będziemy chodzić z walizka pieniędzy i tylko ciemny lud tego nie rozumie że przez swe sztuczki jak dążą ci 30 złotych to zabiorą ci 300 złotych policz w końcu ciemny narodzie ile wydajesz na życie bo widzę że coraz więcej ekonomicznych analfabetów w tym kraju omamnieni oglądaniem tvpisszambo.
...
Następna strona