Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Dorabianie do emerytury. Trzeba uważać, bo są nowe limity

18
Podziel się:

Marzec to nie tylko waloryzacja emerytur i rent, ale także nowe progi zarobkowe, które są istotne dla osób dorabiających do rent i wcześniejszych świadczeń. Dziennik "Fakt" informuje, że w przepisach jednak czai się pułapka. Na nowe limity muszą uważać także osoby, które już są na emeryturze.

Dorabianie do emerytury. Trzeba uważać, bo są nowe limity
Od marca pracujący renciści i emeryci, którzy nie ukończyli powszechnego wieku emerytalnego, mogą więcej dorobić do swoich świadczeń (Adobe Stock)

Osoby, które nie osiągnęły wieku emerytalnego i są na rencie albo na wcześniejszej emeryturze i jednocześnie pracują, to muszą pilnować wysokości swoich zarobków. Jeśli wynagrodzenie przekroczy ustalony limit przez ZUS, to wtedy zakład może ograniczyć wypłatę świadczeń lub je zawiesić.

Dorabianie do emerytury. Są nowe progi

Od 1 marca limit pierwszego progu przychodu (70 proc. przeciętnego wynagrodzenia) wynosi 4713,50 zł brutto, czyli o 177 zł więcej niż dotychczas. Miesięczne zarobki do tej kwoty nie spowodują zmniejszenia wypłacanej przez ZUS emerytury lub renty.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ekspert krytykuje waloryzację i "trzynastki". "Nie pójdziesz na emeryturę w lutym, tracisz 15 proc."

Druga kwota graniczna to 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia – od marca 8753,60 zł brutto. Przy zarobkach wyższych od tego limitu ZUS może zawiesić wypłatę świadczenia.

Emeryci, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn) mogą osiągać dodatkowe przychody bez ograniczeń.

"Fakt" jednak informuje, że jest wyjątek od tej zasady. Wyjątek stanowią ci emeryci, którym ZUS podwyższył wyliczoną emeryturę do kwoty świadczenia minimalnego (od marca 1588,44 zł brutto).

Wówczas, jeżeli przychód z tytułu pracy przekroczy wysokość kwoty podwyższenia do minimalnej emerytury, emerytura za dany okres będzie wypłacana w niższej kwocie, czyli bez dopłaty do minimum.

Limitami przychodów nie muszą przejmować się także osoby pobierające rentę rodzinną, która jest kwotowo korzystniejsza od ustalonej emerytury z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(18)
Genia M
7 miesięcy temu
Posłowie zarabiają bardzo dobrze dostają kasę z naszych podatków więc muszą wymyślać nowe programy i robić sieczkę z muzgu
Wolf
7 miesięcy temu
W Polsce nieodchodzcie na emeryture pracujcie do końca życia.
kenaj
7 miesięcy temu
Mam dla rządu lepsze rozwiązanie niż opodatkowanie i oskładkowanie 13 emerytury bo skoro rząd pożyczył pieniądze z jakiegoś funduszu to niech emeryci spłacą pożyczkę aby nasi wnukowie nie musieli jej spłacać.
tsr
7 miesięcy temu
Można dobrze żyć i zbudowac majątek, który pozwala na spokojne zycie, bez strachu. Jednak wielu nawet ludzi niby wykształconych i dobrze zarabiających potwierdza swoim położeniem, że miało złe nawyki finansowe i brak im edukacji finansowej – umiejętności zarządzania własnymi pieniędzmi, oszczędzania (gromadzenia majątku), inwestowania (budowania i pomnażania majątku). Na starość przychodzi emerytura i..... bieda i długi. Nie robiliby głupot gdyby wcześniej przeczytali sobie ksiazkę Pt. „Chcę być szczęśliwy i bogaty, a nie tylko szczęśliwy”. Pokazuje podstawy tworzenia majątku i wolności finansowej, by nie musieć pracować do końca życia – na rzecz państwa i nierobów, a też zostawić coś dzieciom
Ochrona Solid...
7 miesięcy temu
4100 zł i jeszcze do tego renta 2500 zł + 13 + 14 pensja . Brawo PIS .