Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KB
|
aktualizacja

Duda "uzgodnił" z ZUS nowy wiek emerytalny

451
Podziel się:

Kobiety będą mogły przejść na emeryturę już w wieku 55 lat, mężczyźni, mając 60 lat. Prezydent Andrzej Duda zakończył konsultacje z prezes ZUS na temat nowych wcześniejszych emerytur, tzw. stażowych. Niewykluczone, że poza wymaganym wiekiem, będą też inne warunki przejścia na wcześniejsze świadczenie.

Duda "uzgodnił" z ZUS nowy wiek emerytalny
Niewykluczone, że prezydent wprowadzi pewne dodatkowe warunki, które miałyby ograniczyć masowe przechodzenie rodaków na wcześniejszą emeryturę. (Adobe Stock)

Kobiety mogłyby przechodzić na emeryturę po 35 latach pracy, a mężczyźni po 40. I tak gdy kobieta rozpocznie pracę w wieku 20 lat, na emeryturę będzie mogła przejść, gdy skończy 55 lat. To o pięć lat wcześniej niż teraz i aż 12 lat wcześniej, niż proponowała Platforma Obywatelska. Dziś wiek emerytalny wynosi dla kobiet 60, dla mężczyzn 65 lat.

Andrzej Duda po raz pierwszy obiecał tzw. wcześniejsze emerytury stażowe związkowcom z "Solidarności" w 2015 r. W maju 2020 r. przed pierwszą turą wyborów prezydent, walcząc o głosy seniorów, obietnice powtórzył.

Na początku maja na pierwszym posiedzeniu Rady ds. Społecznych zapewnił, że prace zmierzają do finału. Nazwał projekt o emeryturach stażowych "dziełem tej kadencji".

Zobacz także: Ceny żywności. W marketach drożyzna, u rolnika tanio - skąd się to bierze?

Co będzie, jeśli gdy Polacy zdecydują się na wcześniejsze emerytury? W naszym systemie obowiązuje zasada: ile sobie odłożysz, tyle na starość dostaniesz. Polacy, przechodząc wcześniej na emeryturę, będą krócej pracować (odłożą mniej składek) i będą dłużej na emeryturze przebywać (mniejszy kapitał rozłoży się na więcej miesięcy) - stracą więc podwójnie.

Dla Polek praca do 55. roku życia oznaczać może emeryturę minimalną, dziś ok. 1000 zł netto.

Co istotne, ustawa prezydenta jest w sprzeczności z Krajowym Planem Odbudowy, który rząd wysłał kilka dni temu do Brukseli.

PiS po raz pierwszy przyznaje w tym dokumencie, że obniżenie wieku emerytalnego, które wprowadził w życie w 2017 r., oznacza dla wielu kobiet biedę na starość.

Według informacji "Gazety Wyborczej" możliwa jest propozycja kompromisowa między rządem (który już nie chce obniżać wieku emerytalnego) a prezydentem (który chce spełnić swoją wyborczą obietnicę).

Niewykluczone, że prezydent wprowadzi pewne dodatkowe warunki, które miałyby ograniczyć masowe przechodzenie rodaków na wcześniejszą emeryturę.

Po pierwsze, aby wcześniej przejść na emeryturę, trzeba będzie mieć minimalny wiek 55 (kobieta) lub 60 lat (mężczyzna).

Po drugie, trzeba będzie udowodnić 35 (kobieta) lub 40 (mężczyzna) lat okresu składkowego. A więc liczy się tylko praca, a nie studia czy pomoc rodzicom w gospodarstwie rolnym. Inna możliwość to 45 lat okresu składkowego niezależnie od płci.

W końcu trzeba będzie uzbierać kapitał pozwalający na wypłatę przynajmniej 120 proc. minimalnej emerytury (na dziś to ok. 1500 zł brutto).

Przy takich ograniczeniach na wcześniejszą emeryturę według wyliczeń dr. Antoniego Kolka, prezesa Instytutu Emerytalnego, mogłoby przechodzić tylko w zależności od wariantu od 35 tys. do 150 tys. osób rocznie (gdyby ograniczeń nie było, na wcześniejsze emerytury mogłoby przechodzić co roku ponad 300 tys. Polaków).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(451)
olga
2 lata temu
nie rozumiem, przepracowałam 32 lata na 2 zmiany przy 3 dzieci i mam dostać emeryturę jak te lenie, pasożyty społeczne i patologia 500 plus....ma dostać 1000 zł, to po co ja pracowałam tyle lat i płaciłam składki, co to za chore państwo
Ojciec Zakonu...
3 lata temu
220 lat minęło literackiego Ciemnogrodu i ma się on jak najbardziej dobrze.
stażowy
3 lata temu
K..... !!!!! jak to jest ???? Jeden pracuje 25 lat i dostaje minimalną emeryturę , a ja 40 lat i straszą że mam dostać tylko nie wiele więcej na emeryturze stażowej . !!!!???? Albo jak student , który rozpocznie prace w wieku 25 lat przepracuje też 40 lat to dostanie emeryturę pełną . To gdzie tu sprawiedliwość ????!!!!! sie pytam. 40 lat PRACY mężczyzna i 35 lat PRACY kobieta i pełna emerytura . A jak chcesz więcej to sobie pracuje nawet lat 60 obiboku na stołku , przy korycie . Ja jestem zmęczony pracą fizyczną , dżwiganiem pacjentów i całym tym syfem za najniższą krajową . Mam dość chcę odpocząć od pracy i od tych cwaniaków przy korycie . Nie mogę już na nich patrzeć
Piotr
3 lata temu
mam inną propozycję. minimalny wiek emerytalny 100 (kobiety) mężczyźni 120. Udowodnione 120 (kobiety) 140 (mężczyźni) okresu składek na ZUS i cyrograf, że zamierzasz umrzeć nie później niż za rok. KTO JEST ZA ?
Polak
3 lata temu
Duda niech lepiej zabiega o ustawę taką jak w całej unii składki po rodzicach małżonkach przechodzą po śmierci na każdego według kolejności czyli żona po mężu dziecko po rodzicach dostaje całe pozostałe kwoty skoro ktoś zmarł a nie że zus sobie marmury stawia i kradnie pieniądze.
...
Następna strona