Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Egzekucja komornicza. Ile mogą zabrać z emerytury?

31
Podziel się:

Komornik nie ma prawa zająć całej emerytury, nawet jeśli niespłacane zobowiązania są duże. Może jednak znacznie uszczuplić świadczenie. Przy ściąganiu pieniędzy z emerytur obowiązują dwa limity potrąceń.

Egzekucja komornicza. Ile mogą zabrać z emerytury?
wezwanie do zapłaty, komornik, długi (Adobe Stock, Tomasz Warszewski)

Długi, rosnące zobowiązania, brak spłaty kredytu mogą prowadzić do zajęcia emerytury przez komornika. Co prawda świadczenie nie może zostać w całości zabrane na poczet spłaty długów, ale może zostać znacznie uszczuplone.

Jak pisze portal superbiz.se.pl, przy ściąganiu pieniędzy z emerytur obowiązują dwa limity potrąceń.

Pierwszym jest maksymalna dopuszczalna kwota potrącenia, która stanowi odpowiedni procent kwoty świadczenia brutto. Jak wyjaśnia dziennik, chodzi o procent emerytury, jaki może zabrać komornik. Przy długach niealimentacyjnych jest to maksymalnie 25 proc. kwoty emerytury brutto, a w przypadku alimentów 60 proc.

Drugim ograniczeniem jest kwota wolna od potrąceń – czyli to, ile pieniędzy z emerytury musi ci zostać.

W przypadku sum egzekwowanych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne do 1 marca 2023 roku kwota ta wynosi 980,19 zł. Ale może się ona zmieniać. Przykład? W  przypadku potrącania kwot nienależnie pobranych świadczeń z ubezpieczeń społecznych, funduszu alimentacyjnego, pomocy społecznej wyniesie już 784,16 zł.

Z kolei 594,05 zł to kwota wolna od potrąceń w przypadku egzekwowania pokrycia należności alimentacyjnych. 237,61 zł dotyczy potrącania należności z tytułu odpłatności za pobyt osób uprawnionych do świadczeń w domach pomocy społecznej, zakładach opiekuńczo-leczniczych lub zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(31)
1234
4 miesiące temu
Witam wiadomo że długi trzeba spłacać.Ale po stracie pracy nie było z czego płać trzeba było walczyć o przetrwanie a jak ktoś miał rodzinę to był nie lada wyczyn.Dlugi przed przedawnieniem sprzedane firmą windyk.a one do sądu i ma się wyrok nakaz zapłaty potem komornik na emeryturze jak ma się spoko.komornika to się dogadasz ale jak masz komór.jeszcze komucha nic nie da się zrobić.Przedawnione długi potrąca z emerytury zgodnie z prawem...,.. Dlaczego nikt nie zajmie się tymi sprawami ,a kwota wolna od potrąceń jest marginalna po opłatach gro emerytów nie ma za co żyć.Jak ma siłę i zdrowie to idzie do pracy aby przeżyć a jak nie ma zdrowia to wegetuje.Wszystkie waloryzację pochłania komornik przy ustawowych 25 procentach .Przy drużynie jaka jest kwota wolna jest tragiczna jestem ciekawa czy któryś Pan w rządzie dałby sobie radę za to wyżyć.Dlaczgo komornik potrąca z brutto emerytury ,ZUS sobie i w sumie jest pięknie tylko być na stare lata zadowolonym z życia ....dziękuję brak słów.
1234
4 miesiące temu
Mówi się o długach wiadomo trzeba płacić ale jak się straciło pracę nie było z czego płacić trzeba było walczyć aby przeżyć nikogo nie obchodziło jak dasz sobie radę a jak jeszcze miałeś rodzinę to był nie lada wyczyn.A dług się przedawnił został sprzedany firma windyk.podala do sądu i dostało się nakaz zapłaty potem komornik i sprawa załatwiona.Niby dług przedawniony a komornik na emeryturze zgodnie z prawem.... dlaczego nikt się nie zajmie tymi sprawami a na dodatek kwota wolną od potrąceń komorniczych na emeryturze rozumiem że trzeba spłacać ale życie drożeje a kwota wolna od potrąceń stoi na poziomie marginalnym a mówi się o waloryzacji emerytur która i tak nie trafia do emeryta tylko do komornika i dlaczego potraca z brutto a emeryt po opłatach nie ma za co żyć jeżeli ma jeszcze siłę i zdrowie to pracuje z konieczności zamiast na starość już trochę odpocząć a co z tymi emerytami co nie mają ani zdrowia ani sił do pracy a mają komornika......dziekuje
Emeryt
4 miesiące temu
Mialem 10 lat dzilalnosc maly sklepik. 2 razy okradziony. Ratowalem sie jak moglem. Ale niestety wpadlem w dlugi. Od 2013 r caly czas firmy windykacyjne . sprzedaja non stop dlug i do komornika. Splace troche umorzone . Sprzedaja nastepnej firmie i znowu komornik i tak w kolo Macieju. Od 2017 r mam emeryture komornik bierze 25 %. Juz nawet co i za co. Pewnie tak bedzie do konca zycia . W sumie moj dlug wynsil ok. 20 tys zl. A teraz to juz nawet nie wiem ile jest. Ale z niskiej emerytury mozna brac do oporu. Ten dlug to juz dawno splacilem. Ale coz maja z czego to biora . i jeszcze doplacam po 250 zl. Ale z foremkami windykac. Nie ma kto zrobic porzadku i ze sprzwdaza dlugow.
Ala
11 miesięcy temu
Mnie zostaje z emerytury po oplaceniu czynszu 5 zl a komornik Cak nie obchodzi mnie z czgo bedzie pani zyla i odeslal do mopsu I Sejmu bo to i ch przepisy
Mjb
rok temu
Mój komornik właśnie zabrał mi 💯% emerytury , oprócz tego co było na koncie z poprzedniego miesiąca razem prawie 4000 zł (~ 2260 to emerytura ) 0 kontaktu , nie odbiera telefonu , nie odpowiada na maila ‼️ a ja nie mam męża który przyniesie mi drugą emeryturę 🤨‼️
...
Następna strona