Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Egzekucja komornicza. Ile mogą zabrać z emerytury?

26
Podziel się:

Komornik nie ma prawa zająć całej emerytury, nawet jeśli niespłacane zobowiązania są duże. Może jednak znacznie uszczuplić świadczenie. Przy ściąganiu pieniędzy z emerytur obowiązują dwa limity potrąceń.

Egzekucja komornicza. Ile mogą zabrać z emerytury?
wezwanie do zapłaty, komornik, długi (Adobe Stock, Tomasz Warszewski)

Długi, rosnące zobowiązania, brak spłaty kredytu mogą prowadzić do zajęcia emerytury przez komornika. Co prawda świadczenie nie może zostać w całości zabrane na poczet spłaty długów, ale może zostać znacznie uszczuplone.

Jak pisze portal superbiz.se.pl, przy ściąganiu pieniędzy z emerytur obowiązują dwa limity potrąceń.

Pierwszym jest maksymalna dopuszczalna kwota potrącenia, która stanowi odpowiedni procent kwoty świadczenia brutto. Jak wyjaśnia dziennik, chodzi o procent emerytury, jaki może zabrać komornik. Przy długach niealimentacyjnych jest to maksymalnie 25 proc. kwoty emerytury brutto, a w przypadku alimentów 60 proc.

Drugim ograniczeniem jest kwota wolna od potrąceń – czyli to, ile pieniędzy z emerytury musi ci zostać.

W przypadku sum egzekwowanych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne do 1 marca 2023 roku kwota ta wynosi 980,19 zł. Ale może się ona zmieniać. Przykład? W  przypadku potrącania kwot nienależnie pobranych świadczeń z ubezpieczeń społecznych, funduszu alimentacyjnego, pomocy społecznej wyniesie już 784,16 zł.

Z kolei 594,05 zł to kwota wolna od potrąceń w przypadku egzekwowania pokrycia należności alimentacyjnych. 237,61 zł dotyczy potrącania należności z tytułu odpłatności za pobyt osób uprawnionych do świadczeń w domach pomocy społecznej, zakładach opiekuńczo-leczniczych lub zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(26)
Józef
2 dni temu
Rok temu komornik ze świadczenia przedemerytalnego zostawil mi 250zl !!! Oni wszystko mogą i prawa się nie boją. Święte krowy
Wiktors
2 tyg. temu
Teraz to windykacja się trochę zmieniła, to już nie to samo co z 10-15 lat temu, teraz często zajmują się ludzie, którzy faktycznie mają do tego kwalifikacje i chcą pomóc, właśnie mi tak pomogli z Kaczmarski Inkasso.
oobe503
2 miesiące temu
A z renty też może zabrać komornik
Niepełnospraw...
2 miesiące temu
Mędrkowanie – brałeś kredyt to płać, i tu zgadzam się w 100 %, jednak gdy oszust pobrał na Ciebie kredyt a Ty musisz spłacać, to inna sprawa. Jestem w takiej sytuacji, leżąc w szpitalu, jedną nogą w grobie, nieuczciwy bankowiec wziął na mnie kilka kredytów, przecież umieram to nie będzie problemu, myślę że tak pomyślał. Mój pech, że przeżyłem, dzisiaj z mojej renty komornik zabiera sporą kwotę, zostaje mi niecałe 1000 zł. To wystarcza tylko na rehabilitację, na lekarstwa już nie, nie wspominając o opłatach, jedzeniu. Dzięki rodzinie mogę bardzo skromnie przetrwać. Zgłaszanie sprawy na policję nic nie dało, Bank twierdzi, że to mój kredyt, a po za tym ściąga przez komornika pieniądze i jest dobrze.
Zeusik
2 miesiące temu
Komornik oddaje kasę wierzycielowi. Dziekuję
...
Następna strona