Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

Wyższe emerytury dla niektórych kobiet. ZUS wylicza świadczenie dwukrotnie

144
Podziel się:

Kobietom na emeryturze, które ukończyły 65 lat i były członkami Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE), ZUS wyliczy świadczenie dwukrotnie - przypomina "Super Express". Seniorki muszą złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury. "Po ponownym przeliczeniu może okazać się, że sporo zyskają" - wskazuje dziennik.

Wyższe emerytury dla niektórych kobiet. ZUS wylicza świadczenie dwukrotnie
Niektórym emerytkom ZUS wylicza świadczenia dwa razy (East News, Piotr Kamionka/REPORTER)

Dodatkowe pieniądze w ramach świadczeń przysługują emerytkom, które były członkami (OFE) i ukończyły 65 lat. Obecnie granica wieku emerytalnego w przypadku kobiet wynosi 60 lat.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Emerytka pochwaliła rząd. Kontra przyszła szybko: "Mnie Kaczyński nie daje"

Wyższe emerytury dla niektórych kobiet. Tak wylicza to ZUS

"SE" tłumaczy, że kobietom, które zdecydowały się na przejście na emeryturę, mając 60 lat, Zakład Ubezpieczeń Społecznych wylicza świadczenie, "dzieląc zebrane składki przez dalsze prognozowanie trwanie życia".

Okazuje się jednak, że w przypadku niektórych kobiet to przeliczenie składek może nastąpić ponownie po ukończeniu przez nie 65. roku życia. Dotyczy to kobiet, które mają konta w OFE (Otwarte Fundusze Emerytalne). Te panie przez pięć pierwszych lat emerytury pobierają "okresową emeryturę kapitałową". Później to się zmienia. Kobiety, które przeszły na emeryturę przed 1 października 2017 r. i są urodzone po 1 kwietnia 1957 r. - maksymalnie do 30 września 1957 r. i korzystały z OFE, muszą złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury. Po ponownym przeliczeniu może okazać się, że sporo zyskają - wyjaśnia "Super Express".

Przypomnijmy, że emerytury i renty corocznie od 1 marca podlegają waloryzacji. O jej wysokości decyduje inflacja w gospodarstwach emeryckich z poprzedniego roku (czyli podwyżki cen towarów, które kupują emeryci) oraz realny wzrost płac.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(144)
Poszkodowana
21 godz. temu
Na marszu miliona serc było dużo banerów.Jeden "PRZELICZANIE EMERYTUR WSZYSTKIM KOBIETOM PO 65 ROKU ZYCIA " Art.32 KONSTYTUCJI
plus
3 dni temu
Bardzo dobrze,emerytki bez OFE powinny walczyć o swoje. Nie może być tak ,że pierwszy filar przelicza się tylko emerytkom z OFE, bo ktoś tak sobie wymyślił i skonstruował takie prawo do tego przeliczenia.
Oszukana
5 dni temu
Przywilej przeliczeń emerytury dla pań z OFE po osiągnięciu 65 r zycia jest skandaliczny społecznie,nie odzwierciedla zysku z OFE tylko odbiera paniom z ZUS godność za to tylko,że wspierały wszystkimi swoimi składkami Państwo (bo ZUS to Państwo) które miało dzięki tym wyższym składkom więcej pieniędzy na wydatki.TO JUŻ TRAFIŁO DO MIĘDZYNARODOWEGO TRYBUNAŁU PRAW CZŁOWIEKA w Strasburgu
Aga
6 dni temu
System emerytalny w Polsce to rosyjska ruletka. Zależy od tego kiedy się urodziłeś i na jaką emeryturę się załapałeś,. Jaką średnią życia ustalono w momencie kiedy przechodziłeś na emeryturę. Czy była ostatnio duża inflacja a zarazem duża waloryzacja kont emerytalnych , czy w międzyczasie zmieniono przepisy na takie na które możesz się załapać lub cię z niego wykluczono. Ciekawe jak analitycy oceniający w ratingu systemy emerytalne oceniłby Polskę gdyby znali takie szczegóły.
Elżbieta
2 tyg. temu
Na emeryturę przeszłam w roku 2014, w wieku 60 lat i 6 miesięcy, byłam członkiem OFE. W mojej decyzji emerytalnej wpisano że emerytura z OFE jest dla mnie niekorzystna , była o 30 zł brutto mniejsza od tej "korzystnej". Nie wspomniano nawet o ponownym przeliczeniu mojej emerytury w wieku 65/67 lat, zwłaszcza tak korzystnym przeliczeniu. Wg niektórych piszących tu osób w 2014 roku na emeryturę przechodziły same idiotki, które świadomie wybierały niekorzystne dla siebie rozwiązanie. Zapominają, że ZUS powinien podać wszystkie informacje niezbędne interesantowi do podjęcia decyzji. ART. 26 c i informacja o ponownym przeliczeniu emerytury zostały celowo ukryte. Nie wiem ile w skali kraju znajdzie się kobiet z pierwszej połowy rocznika 1954 którym przyznano emeryturę kapitałową. Może komuś po znajomości udzielono pełnej informacji. To był okres funkcjonowania starego i nowego systemu emerytalnego, wieku emerytalnego podniesionego do 67 lat i i ZUS miał obowiązek się w tym orientować i podać rzetelne informacje. My składający wnioski emerytalne nadal pracowałyśmy aby min. opłacić składki do ZUS , podatki i zarobić na życie. W mojej pracy musiałam na bieżąco czytać masę przepisów i nawet do głowy by mi nie przyszło, że mogłabym swoją niewiedzę zrzucić na klienta bo on mógł doczytać i wybrać konkretny produkt. Moje młodsze koleżanki (nawet o rok) nie miały żadnych problemów z wybraniem emerytury kapitałowej. Od razu dostały informację, że będzie ponowne przeliczenie emerytury.Nikt im nie wmawiał, że to dla nich jest niekorzystne . Nie podejmowały żadnych decyzji, dostały emeryturę kapitałową . Co prawda dalej nie wspominano o ART.26 c więc nie wiedziały czego oczekiwać, miały obawy czy za parę lat nie pomniejszą im emerytur. Każda była zaskoczona wysokością podwyżki zwłaszcza w stosunku do kwoty z OFE. Pracownik ZUS w moim przypadku wskazał jako korzystną emeryturą na której tracę co najmniej 1000 pln netto co miesiąc a zrobił to celowo bo ART 26c funkcjonował już od początku 2014 roku.
...
Następna strona