Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
CHE
|

Emeryci mogą mieć problem. Nie każdy załapie się na korzystny przelicznik

84
Podziel się:

Emeryci muszą się liczyć z dużymi wahaniami w wysokości przyznawanych świadczeń. Wszystko z powodu pandemii. Podpowiadamy, kto może nie załapać się na korzystny przelicznik.

Emeryci mogą mieć problem. Nie każdy załapie się na korzystny przelicznik
Tablice statystyczne stanowią podstawę przyznawania emerytur dla wniosków zgłoszonych od dnia 1 kwietnia do 31 marca następnego roku kalendarzowego (money.pl, Rafał Parczewski)
bEJAuGHp

Wyższa liczba zgonów w pandemii przełożyła się na skrócenie przewidywanej długości życia. To z kolei wpłynęło na tegoroczne tablice statystyczne, które są uwzględniane przy wyliczaniu emerytury dla nowych świadczeniobiorców. Rezultat? Nie każdy senior uzyska korzystny przelicznik.

- Jeśli ktoś osiągnie wiek emerytalny w danym roku, ale wstrzyma się z przejściem na emeryturę, to pojawienie się nowych "gorszych" tablic nie będzie dla niego niekorzystne, bo ma je zagwarantowane z roku osiągnięcia wieku emerytalnego - tłumaczy w rozmowie z Interią Tomasz Lasocki, ekspert w zakresie zabezpieczenia społecznego.

bEJAuGHr

Jego zdaniem ci, którzy rocznikowo się załapali na korzystne tablice mają je już zapewnione, niezależnie od tego czy zdecydowali się już przejść na emeryturę czy nie. Problem mogą mieć seniorzy, które wiek emerytalny osiągnęły wcześniej, ale nadal pracują.

Zobacz także: Emerytury 2022. Czy inflacja zmniejszy podwyżki? Ekspert podlicza

W ocenie eksperta sytuacja sprawi, że ludzie będą podejmować decyzje o przejściu na emeryturę w obawie przed utratą korzystnych tablic.

bEJAuGHx

Same tablice to nic innego jak po prostu podstawa przyznawania emerytur dla wniosków zgłoszonych od dnia 1 kwietnia do 31 marca następnego roku kalendarzowego. Jeśli natomiast jest to korzystniejsze dla ubezpieczonego, do ustalenia wysokości emerytury stosuje się tablice trwania życia obowiązujące w dniu, w którym ubezpieczony osiągnął wiek emerytalny wynoszący 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEJAuGHS
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(84)
Eryk
3 tyg. temu
My sprawy notarialne załatwialiśmy u notariusz Cejrowskiej z Tczewa. Fachowa obsługa.
ALENA_65
miesiąc temu
Co z emeryturami z OFE? Rząd prosi o dłuższą pracę po ukończeniu 60 lat zycia a później ZUS nalicza dodatkową część emerytury z funduszu OFE dzieląc ten fundusz przez liczbę dni przeżycia zgodnie z tablicami a mnożąc tylko przez miesiące które pozostały do ukończenia 65 lat!!! Wypłacają grosze z OFE. To skandal !!! Kto pozostałe pieniądze wykorzysta????
mMarta
2 miesiące temu
W zakładzie pracy w 2020 r. Z powodu pandemii były zwolnienia grupowe. Ludziom przed emeryturą zaproponowali dobrowolne odejście dając im odprawę . Planowałam ,aby pracować do lipca 2021r.Emeryture mam od 1 marca 2021r.stracilam bo została zmieniona długość życia do obliczenia emerytury , czuję się oszukana.Przez pandemię która rozpoczęła się w tamtym roku na pewno nie jestem sama w takiej sytuacji.
bEJAuGHT
65 lat Wielun
2 miesiące temu
Ja nauczycielka pracowałam do kwietnia 2017 a ZUS nie chce uwzględnić mi do renty 2016 roku co mam robić nauczcielka po 40 latach pracy
Emerytka
2 miesiące temu
Rok wcześniej też była pandemia ale tabel nie zmienili to nie jest sprawiedliwe,też powinni zmienić
...
Następna strona