Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

Emeryci powinni uważać. Mogą stracić świadczenia

95
Podziel się:

W czwartek 1 września wejdą w życie nowe limity dorabiania do emerytury. Z uwagi na to, że będą one niższe niż dotychczas, korzystający ze świadczeń powinni uważać. Przekroczenie limitów może doprowadzić do zawieszenia wypłat przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Emeryci powinni uważać. Mogą stracić świadczenia
Nowe limity dorabiania do emerytur. Seniorzy powinni być czujni (East News, ZOFIA BAZAK)

Osoby, które przeszły na wcześniejsze emerytury nie mogą dorabiać bez ograniczenia. Obowiązują ich określone limity przychodów, które zmieniają się co trzy miesiące. Jeśli emeryci będą chcieli dorabiać i otrzymywać świadczenie w pełnej wysokości, nie będą mogli zarobić więcej niż 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Jeśli natomiast zarobią ponad 70 proc., ale mniej niż 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia, ZUS zredukuje świadczenie. W przypadku przekroczenia progu 130 proc. wypłata emerytury zostanie zawieszona.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Gospodarka wejdzie w inny tryb". Ekspertka o racjonowaniu energii

Nowe limity dorabiania do emerytury

ZUS przy waloryzacji wskaźników, na podstawie których wyznacza nowe limity, bierze pod uwagę dane GUS o średnich wynagrodzeniach w poszczególnych kwartałach. W drugim kwartale 2022 r. wyniosło ono 6156,25 zł. Zazwyczaj więc limity rosną wraz ze wzrostem płac. Tym razem będzie inaczej.

ZUS poinformował już wcześniej, że próg 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia wyniesie od 1 września 4309,40 zł brutto. To o ponad 55 zł mniej niż do tej pory. Co to oznacza? Ci, którzy zarabiają mniej, mogą być spokojni o wypłatę świadczeń. Pracujący emeryci, którzy przekroczą ten limit, ale nie przekroczą progu 130 proc. miesięcznego wynagrodzenia, otrzymają niższe świadczenie.

Przypomnijmy, że jednocześnie w 2023 r. waloryzacja rent i emerytur może być rekordowa - wynika z prognoz rządu. Niezmiennie jednak, w dłuższej perspektywie, Polaków za 20-30 lat czekają znacznie niższe świadczenia. Tutaj opisywaliśmy jak sprawdzić wysokość swojej przyszłej emerytury.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(95)
olo
2 lata temu
A dlaczego Kaczyński nie traci?????Konstytucja nie dotyczy nas wszystkich?????
olo
2 lata temu
A dlaczego Kaczyński nie traci?????Konstytucja nie dotyczy nas wszystkich?????
kolo
2 lata temu
Znieść jakiekolwiek limity w dorabianiu na emeryturach czy rentach!!! Niech dorabiaja bo z czego mają żyć!!! Nie lepiej chodzic po zasiłki lub żyć z 500+ nic nie robiąc!!!
PW7
2 lata temu
żenujący poziom dziennikarstwa, jak można nie wspomnieć, że dotyczy to tylko emerytów przed wiekiem emerytalnym
naiko
2 lata temu
Ludzie! Emeryt z osiągniętym wiekiem emerytalnym nie ma limitu dorabiania! Piszą wyraźnie, że limit dotyczy osób na wcześniejszych emeryturach i rencistów. Można nie posiadać tej wiedzy, ale proszę czytać ze zrozumieniem.
...
Następna strona