Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MAB
|
aktualizacja

Te prognozy otwierają oczy. Masz 30 lat? Możesz zobaczyć, ile wyniesie twoja emerytura

520
Podziel się:

Masz 30 czy 40 lat i myśl o emeryturze raczej nie jest na górze listy twoich zmartwień. Tymczasem to ostatni dzwonek, by zacząć planować emeryturę pod kątem finansowym. Bo ZUS nie ma dla nas dobrych wiadomości. Właśnie udostępnił klientom informacje o prognozowanych świadczeniach.

Te prognozy otwierają oczy. Masz 30 lat? Możesz zobaczyć, ile wyniesie twoja emerytura
Na prognozy wysokości naszych emerytur w przyszłości wpływ ma nie tylko to, ile Polaków pracuje obecnie i będzie pracować w najbliższych latach (Adobe Stock, East News, Radosaw, Reporter, Wojciech Strozyk)

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotował podsumowanie składek dla prawie 23,2 mln Polaków. Bazował na danych według stanu na koniec grudnia 2021 r. Daje możliwość sprawdzenia prognozy emerytur dla osób, które dziś mają 20, 30 czy 40 lat. Można jest sprawdzić samodzielnie na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE).

Emerytury Polaków. Prognozy ZUS

Polacy, którzy w 2021 r. skończyli co najmniej 35 lat, mogą zobaczyć na swoim koncie dodatkowo prognozę emerytury w kilku wariantach (tzw. hipotetyczną emeryturę). Dowiedzą się, jakiej kwoty mogą oczekiwać, odprowadzając składki średnio takie, jak w poprzednich latach i pracując do wieku emerytalnego.

Można też oszacować wysokość emerytury w scenariuszu, w którym już teraz przestajemy pracować, a emeryturę mamy wyliczoną z dotychczasowych składek.

Na koncie w ZUS znajdziemy ponadto informację, która opisuje łączny stan konta emerytalnego na koniec 2021 r. po ostatniej rocznej waloryzacji składek. Możemy również sprawdzić, jaką kwotę zebraliśmy na dziedziczonym subkoncie w ZUS oraz jaka kwota trafiła do otwartego funduszu emerytalnego, a także przejrzeć wykaz składek emerytalnych z ubiegłego roku w podziale na miesiące.

Fatalna sytuacja demograficzna a emerytury

W latach 2014-2020 spadła z 52,5 proc. do 42,4 proc. Obecnie ten wskaźnik wynosi ok. 54 proc., a w 2060 r. nasza emerytura ma stanowić zaledwie 25 proc. ostatniej pensji.

Według wyliczeń ekspertów z OECD, stopa zastąpienia w Polsce ma być jedną z najniższych w krajach rozwiniętych. Podobny problem ma mieć tylko Litwa i Republika Południowej Afryki.

Na prognozy wysokości naszych emerytur w przyszłości wpływ ma nie tylko to, ile Polaków pracuje obecnie i będzie pracować w najbliższych latach, ale także długość naszego życia.

Będziemy żyli coraz dłużej, a przy tego typu symulacjach zakłada się, że wiek emerytalny w danym kraju się nie zwiększy. To oznacza, że liczba miesięcy naszego życia, przez które ZUS będzie wypłacał nam nasze nagromadzone składki będzie się zwiększała, a to oznacza, że emerytura nominalnie będzie coraz niższa – tłumaczył w rozmowie z money.pl Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Wróćmy do aktualnych prognoz ZUS, które można sprawdzić na swoim koncie. Na co mogą liczyć Polacy zarabiający ok. 3,5 tys. zł? Ten, kto dziś dostaje 3550 zł, za 20 lat otrzyma zaledwie 1,3 tys. zł emerytury netto. To – warto mocno podkreślić – szacunki.

ZUS zastrzega, że trudno dziś precyzyjnie wyliczyć wysokość świadczenia emerytalnego, bo trudno precyzyjnie naszkicować ścieżkę zawodową każdego z nas. Jedno jest jednak pewne – im wcześniej zaczniemy myśleć o latach, które mamy spędzić na emeryturze, tym większa szansa na to, że uda nam się odpowiednio zabezpieczyć przed najgorszym scenariuszem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(520)
Dora
2 miesiące temu
To jest nie normalne żeby pracować od młodych lat i w chwili osiągnięcia 40 lat była wyliczona taka emerytura tyle składek co mc zabiera ZUS Dla nas nie ma nic dodatkowego ..Pracujemy za niska minimalna i musimy żyć od MC do MC nikt nam nic nie dołoży Nawet do biletów miesięcznych.
Pol
2 miesiące temu
Ja pracuję od 18 roku życia. Mam 56 lat. Internetowe konto w ZUS pokazuje, że będę miał ponad 10 tys zł miesięcznie emerytury. Chyba, że to pomyłka.
babcia
2 miesiące temu
JA NIE LICZE NA SPRAWIEDLIWOSC
koniectego
2 miesiące temu
Koniec z tym ! od stycznia 2023 ZUS ok. 1700zł + jeszcze 9% zarobków, co to ma być !!!!?? dosyć tego ! kiedy wyjdziemy na ulicę ? NIE POZWALAM NA NISZCZENIE POLSKICH MALYCH FIRM !!!! 1700zł co miesiąc +9% zarobków ?! oszaleli chyba !
stanley
2 miesiące temu
więcej takich tusków to wcale nie będzie emerytur bo to nie są wasze pieniądze
...
Następna strona