Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Emerytura kobiet z rocznika '53. RPO ma uwagi do projektu

2
Podziel się:

Rzecznik Praw Obywatelskich wydał opinię na temat projektu ustawy, który ma zrównać wysokość świadczenia emerytalnego kobiet rocznika '53 z pozostałymi. Emerytury kobiet z tego rocznika są średnio o 30 proc. niższe.

Emerytki z rocznika '53 nadal czekają na przepisy, które wyrównają ich świadczenia.
Emerytki z rocznika '53 nadal czekają na przepisy, które wyrównają ich świadczenia. (Forum)
bEJdWAGJ

Sprawa dotyczy emerytek, które do końca 2008 r. korzystały z prawa do wcześniejszej emerytury, a w 2013 roku skończyły 60 lat.

Osoby pobierające wcześniejsze emerytury mogły po osiągnięciu wieku emerytalnego złożyć wniosek o przyznanie kolejnej emerytury z nowego systemu.

ZUS wyliczał wtedy świadczenie na nowych zasadach, czyli przez podzielenie zebranego na koncie emerytalnym kapitału przez wskaźnik dalszego trwania życia. ZUS nie mógł jednak potrącać od tej kwoty sumy wypłaconych dotychczas świadczeń.

bEJdWAGL
Zobacz także: Oglądaj też": Emerytura bez podatku. "Kupowanie głosów trzynastką to nie jest rozwiązanie"

W 2013 roku weszła w życie nowelizacja, zgodnie z którą przed obliczeniem świadczenia z nowego systemu ZUS miał obowiązek potrącić z konta emeryta każdą wypłaconą mu dotychczas złotówkę.

Nowelizacja została jednak uchwalona została za późno i objęła tylko jeden rocznik wcześniejszych emerytek. To sprawiało, że część emerytek dostawała świadczenie niższe nawet o 30 proc.

bEJdWAGR

W marcu zeszłego roku przepisy z 2013 uznano za niekonstytucyjne. Parlament nie zdążył jednak przed wyborami uchwalić nowelizacji ustawy o emeryturach.

Zamierza to zrobić teraz. Prace nad projektem nowych przepisów wznowił senat. Równolegle prace nad nowelizacją ustawy rozpoczęły się na szczeblu rządowym.

Swoje uwagi do projektu ustawy zgłasza też Rzecznik Praw Obywatelskich. RPO zwraca uwagę na fakt, że rządowy projekt, w odróżnieniu od senackiego, ogranicza się wyłącznie do osób urodzonych w roku 1953.

"Wydaje się, że słuszniejszym będzie określenie zakresu podmiotowego ustawy bez ograniczenia wynikającego z odwołania się jedynie do rocznika 1953. Rozważania Trybunału Konstytucyjnego, zawarte w uzasadnieniu, odwołujące się do zasady zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa można odnieść również do ubezpieczonych z innych roczników, którzy decydowali się na wcześniejszą emeryturę ufając, że państwo nie zmieni reguł wypłaty powszechnego świadczenia emerytalnego.Tymczasem reguły te zostały zmodyfikowane, nie dając ich adresatom możliwości stosownej reakcji" - czytamy uwagach RPO do projektu ustawy.

bEJdWAGS

RPO zwraca też uwagę na to, że projekt dotyczy osób, które nabyły prawa emerytalne na podstawie wniosku złożonego po 6 czerwca 2012 r. Jest to data publikacji zakwestionowanej teraz przez TK nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach.

Ustawa ta weszła jednak w życie z dniem 1 stycznia 2013 r, i taka, zdaniem RPO, powinna być data zapisana w ustawie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEJdWAHm
gospodarka
wiadomości
emerytury
KOMENTARZE
(2)
emerytka 1953
2 lata temu
co to piszą za głupstwa tylko rocznikowi 1953 ZUS odjąl kwotę którą wypłacił a innemu rocznikowi nie czy ci panowie co ustalają prawo nie umieją liczyć
mmm2006
2 lata temu
""Bez wódki nie rozbierosz" czyli normalny człowiek mało z tego rozumie. I O TO CHODZI.