Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Anna Unton
|
aktualizacja

Emerytura osób z niepełnosprawnością wyższa niż renta. Ale i tak poniżej średniej

34
Podziel się:

Przeciętny dochód w rodzinach z osobą z niepełnosprawnością jest niższy niż w pozostałych gospodarstwach domowych. Również średnia emerytura osoby z orzeczeniem o niezdolności do pracy jest niższa od średniej krajowej emerytury. Ale i tak jest wyższa niż przeciętna renta.

Emerytura osób z niepełnosprawnością wyższa niż renta. Ale i tak poniżej średniej
Średni dochód na osobę w rodzinach z osobą z niepełnosprawnością jest niższy niż w pozostałych gospodarstwach domowych. (Pixabay)

Średni miesięczny dochód do dyspozycji przypadający na jednego domownika w gospodarstwie domowym, w którym jest osoba z niepełnosprawnością, wynosi 1 482 zł, podczas gdy w innych gospodarstwach domowych jest istotnie wyższy i wynosi 1 832 zł, wynika z danych GUS za 2019 rok.

Jeśli przyjrzymy się świadczeniom emerytalno-rentowym dla osób z niepełnosprawnością, okazuje się, że najwyższe otrzymują osoby wieku 65-69 lat, podaje GUS. W starszym wieku dominującym świadczeniem jest bowiem emerytura, która jest pochodną zarobków w okresie aktywności zawodowej i która przeciętnie przynosi wyższy dochód niż renta.

Mimo że wyższa niż renta, przeciętna emerytura osoby z niepełnosprawnością jest niższa od "średniej krajowej". W 2019 roku wyniosła nieco ponad 1 840 zł i była o ok. 500 zł niższa od średniej emerytury wypłacanej przez ZUS (2 353 zł brutto).

Zobacz także: Pieniądze z OFE na indywidualne konta Polaków. Ile zostanie przelane?

Wśród osób z niepełnosprawnością widać sporą różnicę w wysokości emerytur pomiędzy kobietami a mężczyznami. Kobieta dostaje średnio niecałe 1500 zł, podczas gdy mężczyzna - ponad 2 200 zł. To ponad 700 zł różnicy.

Poza wypłacaną z ZUS rentą jest kilka innych rodzajów świadczeń. - System ten jest złożony i mało transparentny m.in. z uwagi na fakt dualnego orzecznictwa o niepełnosprawności (ZUS i powiatowe zespoły orzecznictwa o niepełnosprawności) - mówi Agnieszki Sowa-Kofta, prof. Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych.

- Ryzyko popadnięcia w sferę niedostatku i ubóstwo w rodzinach z osobą niepełnosprawną jest stosunkowo wysokie, zarówno z uwagi na fakt, że świadczenia dla osób niepełnosprawnych nie są wysokie, jak i ustawowe ograniczenia w łączeniu pracy zawodowej opiekuna i pobierania świadczenia - dodaje.

Wysokość świadczeń jest zróżnicowana, przy czym stosunkowo najwyższe, na poziomie minimalnego dochodu netto, jest świadczenie pielęgnacyjne. Obecnie wynosi 1830 zł miesięcznie, a od stycznia 2021 roku wzrośnie do 1971 zł.

Jednak aby je otrzymać, opiekun osoby z niepełnosprawnością musi zrezygnować z pracy zarobkowej, także zdalnej czy dorywczej. A kwota świadczenia, nawet zsumowana z innymi zasiłkami, nie jest duża.

Zatrudnienie

Część osób z niepełnosprawnością podejmuje zatrudnienie. Na koniec 2019 roku takich osób było łącznie 344 tys., wynika z danych GUS, które dotyczą firm zatrudniających co najmniej 10 pracowników.

W jakich branżach pracują? Prawie jedna czwarta w przetwórstwie przemysłowym (24 proc.), 20 proc. w działalności detektywistycznej i ochroniarskiej, a 10 proc. w opiece zdrowotnej i pomocy społecznej.

Niezdolność do pracy, częściowa czy też całkowita, nie jest zakazem pracy. Osoby pobierające rentę z tytułu niezdolności do pracy mogą podjąć dodatkowe zatrudnienie. Jednak w zależności od zarobków, renta może ulec zmniejszeniu lub zawieszeniu.

GUS podaje także, że najwięcej osób z orzeczeniem o niepełnosprawności lub niezdolności do pracy w stosunku do wszystkich mieszkańców jest w województwie lubuskim, wielkopolskim oraz świętokrzyskim.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(34)
Maria
rok temu
Mój tata musiał się opiekować 2 chorymi braćmi jeszcze mama nic na nią nie dostawał a bracia mieli chociaż zasiłek pielęgnacyjny Nieraz musiał nie iść do pracy nic nie dostawał teraz mu brakuje tych parę lat do dobrej emerytury a za Tuska kilka lat pracował beż ubezpieczenia beż zarejestrowania calkiem na dziko i te lata zlodziejie mu nie zaliczyli teraz ma Emerytury za 20 lat pracy1380 i do tego swiadczenie 500+bo zachorował cieszko i jest sam niezdolny do egzystencji nikt nie może się nim zajmować bo za 600 800 zł jako opiekun nikt nie podejmie się go pilnować a ja muszę pracować bo mam pożyczki więc leży caly dzień głodny opsrany a ja rano wychodzę i w nocy przychodzę bo musiałam dobrać 3 pracę bo pożyczki tak podrożały i biedny leży sam a mama mocno chora nim się nie opiekuje bo sama chora tak pisowcy dobrze nam zrobili xe chorych na pastwę losu zostawiamy
Kolo
3 lata temu
Renty inwalidzkie powinno płacić państwo A nie ZUS.zus jest dla ludzi pracujących. Pieniądze w.zusi na. Emerytury i renty dla ludzi pracujących. ZUS uszczęśliwić wszystkich kosztem biedy emerytów.
uzdrowiony
3 lata temu
mam 50lat i 27 lat skladkowych padl mi kregoslup i kolana 3 operacje kregoslupa oczywiscie zus mnie uzdrawial wkoncu dostalem rente na 8miesiecy i mam 1080zl znajomy przepracowal w zyciu 11miesiecy i ma 1000zl to jaki sens jest placic te wszystkie skladki na zus jesli oni nas oszukuja
Wojskowy WAŁ ...
3 lata temu
Przypominam sobie wywiad w TVN z byłym żołnierzem , obecnie całkiem młody emeryt - rencista wojskowy. Wywiad dotyczył ULTRA MARATONU czyli 200 km biegu przez pustynię śmierci w USA . Pokonuje ją już kolejny raz, ale ma papiery wojskowego emeryta i jednocześnie rencisty ze wszystkimi finansowymi przywilejami z tego wynikającymi.
Zbulwersowana
3 lata temu
Czytając te komentarze zastanawiam się nad obłudą Polaków. Najpierw należy urodzić dziecko niepełnosprawne , a potem kiedy nie będzie miało na jedzenie i leczenie to należy je udusić. a nie dać mu rentę. Oto poglądy najbardziej wierzącego i zakłamanego społeczeństwa
...
Następna strona