Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KBB
|

Emerytura Rudiego Schubertha. Za te pieniądze trudno wyżyć

347
Podziel się:

1200 złotych - emeryturę takiej wysokości pobiera Rudi Schuberth. Na większą nie zapracował, bo przez całe życie płacił niskie stawki. Z czego żyje dziś Schuberth?

Emerytura Rudiego Schubertha. Za te pieniądze trudno wyżyć
Rudi Schuberth. Popularny piosenkarz i prezenter zapracował na 1200 zł emerytury (AKPA)

Rudi Schuberth, był kiedyś wokalistą grupy Wały Jagiellońskie, która wypromowała takie hity jak "Monika dziewczyna ratownika" czy "Córka rybaka". Był również gwiazdą telewizji w roli jurora programu "Jak oni śpiewają" oraz gospodarza "Śpiewających fortepianów".

Niedawno Schuberth wyznał, że dostaje z ZUS emeryturę w wysokości ok. 1200 złotych. Ma jednak inne źródło utrzymania: od kilkunastu lat prowadzi gospodarstwo agroturystyczne na Kaszubach. Na 18 hektarach ma 4 domy, prywatne stawy rybne dla wędkarzy i hodowlę danieli.

Zobacz także: Emerytury polskich gwiazd. Narzekają, że mają je za niskie

Z problemem niskich emerytur boryka się wielu polskich artystów w wieku emerytalnym. Pracując na podstawie umów autorskich (dziś nazwalibyśmy je śmieciówkami) artyści nie odprowadzali składek od zarobków lub płacili je w minimalnej wysokości. Efekt? Problemy z finansami po przejściu w stan zawodowego spoczynku.

Gdy jakiś czas temu Krzysztof Cugowski zdradził, że kilka lat temu jego emerytura wynosiła 570 zł, wielu myślało, że to żart. W ostatnim czasie były lider Budki Suflera pobierał świadczenia o wartości 1000 zł. Według "Super Expressu" po zwolnieniu z podatku otrzyma 1251 zł. Na podobną sumę będzie mogła liczyć Laura Łącz.

Sławomir Świerzyński z Bayer Full narzekał kiedyś publicznie, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyliczył mu emeryturę na poziomie niespełna 400 zł. Jak wówczas tłumaczył, najniższa emerytura w kraju wynosiła wtedy około 700 zł i właśnie taką by pobierał (w 2021 roku od 1 marca najniższa emerytura wynosi 1250,88 zł).

Ryszard Rynkowski ma świadczenie w wysokości 1160 zł, emerytura Jerzego Połomskiego – gwiazdy estradowej lat 60. I 70. może wynosić około 2 tys. zł.

Rząd pomoże artystom?

Tymczasem rząd chce objąć artystów zawodowych ubezpieczeniem społecznym. Tym, których nie będzie stać na opłacanie składek do ZUS, dołoży państwo. Ile? Od 20 do nawet 80 proc. wysokości składki. Urzędnicy twierdzą, że dopłaty te będą neutralne dla budżetu, gdyż zostaną pokryte z opłaty reprograficznej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(347)
Emer
1 tyg. temu
Następne pasożyty dobiorą się do naszych pieniędzy. Niech płacą składki tak jak dzisiejszy emeryci płacili, to będą mieli godziwe emerytury. Biedny Rudi ma tylko 1200zł,ale majątek na Kaszubach spadł z nieba? Artyści zarabiali, żyli w dostatku, ale składek nie płacili, a teraz płacz. Żałosne!
siekierka
2 lata temu
Nie można wyjąć, jak się nie włożyło! Przez całe swe zawodowe życie płaciłem wysoką stawkę i psioczyłem, że mnie okradają. Ale teraz mam prawie 6000złotych, a okraść chciała mnie P.O. z IIgo filaru. Ale im się nie udało, bo nastał PiS!
eRKa
3 lata temu
Dobrze to Rudi zeszczuplej. Trzeba było płacić podatki w tym i ZUS a nie jęczeć teraz.
Piter
3 lata temu
Wszystkim źle ale mają miliony czy to w nieruchomosciach czy na kontach. Slyszalem że np. Rudii Szubert ma gospodarstwa agroturystyczne na Kaszubach chyba źle mu nie.ma!
Obiektywny
3 lata temu
Praca czeka na kasie w biedronce
...
Następna strona