Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
KRJ
|

Emerytura wyższa nawet o 3900 zł. Polski Ład poważnie namiesza w świadczeniach

99
Podziel się:

Część starszych Polaków bardzo znacząco zyska na zmianach, które proponuje PiS. Wszystko przez planowaną waloryzację, 13-tkę i kwotę wolną od podatku. Różnice w świadczeniach dziś i w 2022 r. robią wrażenie.

Emerytura wyższa nawet o 3900 zł. Polski Ład poważnie namiesza w świadczeniach
Jeśli emeryt ma obecnie 800 zł na rękę, to na zmianach zyska w roku 1,8 zł. (money.pl, Rafał Parczewski)

Wyższa kwota wolna - 30 tys. zł - spowoduje, że ok 90 proc. emerytów w ogóle przestanie płacić podatek dochodowy. Zmiany zaczną obowiązywać od stycznia 2022 r, kiedy też nastąpi waloryzacja i do tego wszystkiego wypłacone zostaną jeszcze trzynastki.

"Fakt" policzył efekty tych zmian i okazało się, że są tacy emeryci, którzy zyskają na zmianach 3,9 tys zł. Nawet otrzymujący minimalne emerytury dostaną więcej.

Zobacz także: Były minister zdrowia nie zostawił suchej nitki na pomysłach PiS

Jeśli ktoś ma obecnie 800 zł na rękę, to na zmianach zyska w roku 1,8 zł. Przy świadczeniu w wysokości 1,7 tys. zł będzie to już 3,4 tys zł. Największą różnicę dostrzegą otrzymujący 2 tys. zł. To właśnie u nich różnica będzie w okolicach 3,9 zł.

Co ciekawe, otrzymujący większe emerytury (od 2 tys. zł), nie będą już tyle zyskiwać. Dla przykładu przy emeryturze 4 tys. zł różnica w porównaniu do tego roku wyniesie 2,4 tys. zł.

Fakt zwraca jednak uwagę, że nowe zapisy podatkowe nie przytną wysokości samej trzynastki. Już obecnie jest tak, że od dodatkowego, trzynastego świadczenia skarbówka pobiera zaliczkę na podatek i składkę zdrowotną. Nie jest przy tym uwzględniana kwota wolna od podatku.

Jak zauważa "Fakt", zatem nawet podniesienie przez rząd kwoty wolnej do 30 tys. zł, nie wpłynie w żaden sposób na trzynastki. Spowoduje to wyższa składka zdrowotna, która wzrośnie z 1,25 proc. do 9 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka
emerytury
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(99)
Umiący liczyć...
3 lata temu
Waloryzacja następowała zawsze od 01 marca każdego roku a nie od 1 stycznia każdego roku.Co za bzdury wypisują w swoich wypocinach redaktorzy artykułach.Trzeba brać na nich poprawkę. Biedny emeryt, czy rencista nie potrąconego podatku nigdy nie odliczy rehabilitacji i leków i o to chodzi PiS-owi. Znowu tych biednych,których jest większość oskubią.Z czego ci biedni mają się cieszyć.Podwyższonej składki zdrowotnej od 2022 r. z 1,25% do 9,00% nie odliczysz od podatku. Kto tu zyska a kto straci. Nauczcie się matematyki, bo na naukę nigdy nie jest za późno.
Roman
3 lata temu
Mam 74 lata, jestem sprawny nie choruję, bo się nie obżeram mięsem i zażywam ruchu, a na wskutek utraty dokumentów w powodzi 1997r. mam przynajmniej o 1000 zł niższą Emeryturę więc jeszcze więcej dopłacę do tego bałaganu zwanego zus.
Puchacz
3 lata temu
To z pewnością nie jest ład a raczej zwyczajny burdel i oszustwo. Emeryci będą znowu oskubani w majestacie mglistych obietnic, i rachmistrze dobrze o tym wiedzieli. Do tej pory żadna waloryzacja nie wyrównała realnego spadku świadczeń i na dodatek wymyślili coś, co pozwoli jeszcze mocniej skubnąć emerytów i rencistów. To po jaką cholerę leki za darmo (nośna nazwa) skoro z drugiej strony łupią składka 9%? Ład czy burdel?
ZbyPra
3 lata temu
Nie jet to do końca prawdą. Emeryci często korzystają z odliczeń od dochodu wydatków rehabilitacyjnych i w skrajnym przypadku ich jedynym obciążeniem emerytury brutto może być 1,25% składki zdrowotnej niepodlegającej odliczeniu. Po zmianach nie ma zmiłuj... 9% składki zdrowotnej zawsze będzie odliczone, więc strata takich emerytów/rencistów może wynieść nawet 7.75% kwoty brutto.
emeryt
3 lata temu
Najlepszym rozwiazaniem bylaby emerytura obywatelska ,Jednakowe skladki jednakowa emerytura, Kto chce wyzsza niech oszczedza we wlasnym zakresie i wtedy byloby sprawiedliwie,
...
Następna strona