Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Emerytury do zmiany. Rząd chce składek od każdej zarobionej złotówki

1
Podziel się:

PPK zostaną znowelizowane. Choć ustawa obowiązuje dopiero od 1 stycznia, a w praktyce zacznie funkcjonować w połowie roku, rząd już chce zmienić podstawę wymiaru wpłat do systemu. Zniknie limit 30-krotności.

PPK doczekają się nowelizacji, zanim jeszcze na dobre zaczną funkcjonować
PPK doczekają się nowelizacji, zanim jeszcze na dobre zaczną funkcjonować (iStock.com, ligora)

W ramach PPK dotąd istaniał limit 30-krotności składek na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe, dotyczący wpłat pieniędzy do systemu. Środki na PPK naliczane były do wynagrodzenia na poziomie 142 tys. 950 zł, po nowelizacji limit zniknie i każda złotówka zostanie rozliczona.

Co to oznacza w praktyce? Nie ważne czy rocznie zarabiasz 5, 50 czy 500 tysięcy złotych, środki na PPK zostaną rozliczone od każdej zarobionej złotówki. W rozmowie z money.pl Oskar Sobolewski - prawnik, ekspert Instytutu Emerytalnego podkreśla, że projekt zakłada zmianę definicji wynagrodzenia, od którego pracodawcy będą naliczali i pobierali wpłaty do PPK.

- Zgodnie z nową definicją, limit 30-krotności przestanie istnieć w przypadku wpłat na PPK. To oznacza, że od całości wynagrodzenia, a nie tylko do 142 tys. 950 zł będą naliczane wpłaty do PPK. Rozwiązuje to problem kontroli wysokości wynagrodzenia, od którego powinno się naliczać wpłaty do systemu w przypadku osób, które świadczą pracę w ramach kilku stosunków pracy czy zlecenia i u żadnego z pracodawców nie przekraczają limitu 30-krotności, ale łącznie zarabiają ponad 143 tys. zł - tłumaczy ekspert.

Zobacz także: Obejrzyj: PPK. Firmy już wiedzą, jak obejść nowe prawo

Zmiany w PPK

Pracownicze Plany Kapitałowe weszły w życie 1 stycznia. Formalnie, bo praktycznie zaczną obowiązywać w połowie roku - pierwsze grupy pracodawców (zatrudniające ponad 250 osób) przystąpią do PPK od 1 lipca 2019 r.

Zasady programu - określone ustawą z października ubiegłego roku - ulegną zmianie. Projekt nowelizacji ujrzał światło dzienne. Na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się (datowany na 6 marca) projekt ustawy o systemie instytucji rozwoju oraz o zmianie niektórych innych ustaw, który zawiera m.in. nowelizację ustawy o PPK.

Najważniejszą zmianą jest modyfikacja definicji wynagrodzenia w rozumieniu przepisów ustawy o PPK. Podstawę wymiaru wpłat do PPK będzie stanowiło pełne wynagrodzenie.

- Warto również podkreślić, że zniesienie limitu 30-krotności w PPK, jest rozwiązaniem, dzięki któremu w 2019 roku najbogatsi będą mogli otrzymać dopłatę roczną w PPK. Wszystkie osoby, które otrzymują wynagrodzenie w wysokości ponad 13.500 zł miesięcznie w 2019 roku, otrzymają dopłatę w wysokości 240 zł. Gdyby istniał limit 30-krotności, nie udałoby się im otrzymać tej dopłaty - mówi w rozmowie z money.pl Oskar Sobolewski, ekspert Instytutu Emerytalnego.

Obecnie projekt jest na etapie konsultacji społecznych. Zapewne w ciągu najbliższych tygodni projekt nowelizacji ustawy trafi na posiedzenie rządu, później zajmie się nim parlament, a na końcu prezydent.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
mag
2 lata temu
no i WYDOJĄ SPOŁECZEŃSTWO