Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac.
WZI
|

Emerytury kobiet. Dostają znacznie mniej, niż mężczyźni

34
Podziel się

Przeciętna emerytura kobiety była w marcu 2020 roku o 33 proc. niższa niż w przypadku mężczyzny. Polski system emerytalny i różnica w wieku, w jakim kobiety odchodzą na emeryturę, sprawia, że często otrzymują najniższe świadczenia.

Emerytury kobiet. Dostają znacznie mniej, niż mężczyźni
Emerytury kobiet są zdecydowanie niższe, niż emerytury mężczyzn. (money.pl, Rafał Parczewski)
bDRUlQNx

O tym, jak wygląda dysproporcja w świadczeniach emerytalnych przypomniała 8 marca, w Dzień Kobiet, Alicja Defratyka, ekonomistka i autorka projektu ciekaweliczby.pl.

Według danych podawanych przez ZUS, w marcu zeszłego roku przeciętna emerytura kobiety wynosiła 2 002,66 zł. Mężczyźni dostawali o 990 złotych więcej.

Wynosząca ok. 30 proc. luka emerytalna utrzymuje się od lat i jest wynikiem m.in. wcześniejszego wieku, w którym kobiety odchodzą na emeryturę.

bDRUlQNz
Zobacz także: Reforma OFE. Rząd ściągnie pieniądze za przekształcenie. Balcerowicz komentuje

Widać to wyraźnie, kiedy spojrzymy na dane dotyczące emerytur przyznanych po reformie PiS, która znów wprowadziła różny wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn, likwidując tym samym poprzednią zmianę, która go zrównywała.

Według danych ZUS, kobiety, którym przyznano świadczenia po reformie, dostają o ok. 40 proc. mniej niż mężczyźni, którzy nabyli prawa emerytalne w tym samym czasie.

bDRUlQNF

Jednak różnice wynikają nie tylko z tego, że kobiety mogą pracować krócej. Średnio Polki zarabiają mniej i statystycznie żyją dłużej niż Polacy, co również ma znaczenie przy obliczaniu wysokości świadczenia.

Zobacz także: Reforma OFE. Rząd ściągnie pieniądze za przekształcenie. Balcerowicz komentuje

Ponadto kobiety przez część swojego życia są na urlopach wychowawczych i częściej biorą na siebie obowiązki związane z opieką nad rodzicami lub niepełnosprawnym dzieckiem.

bDRUlQNG

Tym samym odprowadzają mniejsze składki, co wpływa ostatecznie na wysokość świadczenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDRUlQOa
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(34)
jack
miesiąc temu
co za brednie, każdy ma inaczej, u mnie żona ma 3800 zł emerytury, pracowała w budżetówce, ja mam 1800zł, czyli dużo mniej, ale pracowałem w u prywaciarza, gdzie połowę pensji dostawałem do ręki
Konrad
miesiąc temu
Kobiety dostają więcej. Dowód poniżej: Średnia długość życia mężczyzny = 74 lat Średnia długość życia kobiety = 81 lat Wiek emerytalny mężczyzny = 65 lat Wiek emerytalny kobiety = 60 lat Okres pobierania emerytury przez mężczyznę średnio = 9 lat (74-65) Okres pobierania emerytury przez kobietę średnio 21 lat (81-60) Średnia emerytura mężczyzny = 2992zł/miesiąc Średnia emerytura kobiety = 2003zł/miesiąc Teraz trochę matmy: Ile w ciągu całego życia emeryta przypadnie kobiecie, a ile mężczyśnie Dla mężczyzn: 12x9x2992 (12 miesięcy razy 9 lat razy średnia emerytura) = 323136zł Dla kobiet: 12x21x2003 = 504756 Kobiety średnio dostają na emeryturze o 181620zł więcej niż mężczyźni... Zestawiając to z faktem, że mężczyźni pracują dłużej (co najmniej o 5 lat), a dostają sumarycznie o ponad 180 tysięcy mniej jest jawną dyskryminacją ze względu na płeć.
DAD
miesiąc temu
Kobiety wpłacają mniej do ZUS niż wypłacają. A mężczyźni z kolei więcej wpłacają niż wypłacają (dłużej muszą pracować - są dyskryminowani i krócej żyją). Kto pracował fizycznie ten wie, jak wygląda zdrowie po 10 latach zasuwania. Nie zrozumie tego warszawianka z biura.
bDRUlQOb
Romek
miesiąc temu
To i tak mężczyźni są gorsi , bo 35 procent , nie pociągnie do emerytury, mężczyznom opłaca się brać pod stołem i nie spuszczac się w pracy.
Misiek 85
miesiąc temu
Drogie panie faceci żyją krócej i pracują ciężej zwłaszcza ci w fizycznych pracach w wieku 50-60 lat są wrakami na zdrowiu ile tej emerytury pobiorą ? o ile doczekają nie ma czego zazdrościć .A z okazji Dnia Kobiet Życzę wszystkim paniom dużo zdrowia i zadowolenia ze swoich drugich połówek ....
...
Następna strona