Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Agata Kalińska
Agata Kalińska
|

Emerytury stażowe? Bardzo chętnie. Polacy popierają pomysł prezydenta

418
Podziel się

60 proc. Polaków popiera pomysł wprowadzenia tak zwanych emerytur stażowych - wynika z badania na panelu Ariadna, zleconego przez WP i money.pl. Zgodnie z tym pomysłem kobiety mogłyby przejść na emeryturę po przepracowaniu 35 lat, a mężczyźni - 40 lat. Jest jednak haczyk. Skorzystanie z takiego rozwiązania oznaczałoby bardzo niską emeryturę.

Emerytury stażowe? Bardzo chętnie. Polacy popierają pomysł prezydenta
Emerytura stażowa oznacza niższe świadczenie w przyszłości (money.pl, Rafał Parczewski)
bDAwsRFh

Pomysł wprowadzenia tzw. emerytur stażowych rzucił w kampanii prezydenckiej ubiegający się o reelekcję Andrzej Duda. Idea jest prosta. Jesteś kobietą i masz przepracowane 35 lat lub mężczyzną z 40-letnim stażem? Możesz iść na emeryturę i nieważne, ile masz lat. Oznaczałoby to, że emerytką mogłaby być kobieta tuż po pięćdziesiątce albo mężczyzna sporo przed sześćdziesiątką.

Emerytury stażowe. Polacy na "tak"

Jak na razie pomysł prezydenta nie przełożył się na obowiązujące prawo. Zapytaliśmy jednak Polaków, czy byliby skłonni poprzeć emerytury stażowe. I tu zaskoczenia nie ma. "Tak" albo "zdecydowanie tak" odpowiedziało w sumie 60 proc. badanych. Co czwarty (25 proc.) nie ma zdania, natomiast 15 proc. odpowiada "nie" lub "zdecydowanie nie".

bDAwsRFj

W podziale wiekowym największymi zwolennikami tego rozwiązania są badani po 45. roku życia. 63 proc. badanych z tej grupy jest za. Wśród najmłodszych badanych ten odsetek wynosi 55 proc.

Emerytury stażowe nie takie świetne

Eksperci zwracają uwagę, że emerytury stażowe wcale nie są dla przyszłych emerytów korzystnym rozwiązaniem. - To de facto kolejne obniżenie wieku emerytalnego. A wiek emerytalny w Polsce trzeba wyrównać i podnieść - mówi money.pl Oskar Sobolewski, ekspert Instytutu Emerytalnego.

bDAwsRFp

Nie jest zdziwiony wynikami badania dla WP i money.pl. - Gdyby od razu w pytaniu były podane konsekwencje, czyli bardzo niskie świadczenia w przyszłości, to odpowiedzi mogłyby być inne - zauważa.

- Polacy potrzebują rzetelnej kampanii informacyjnej na temat emerytur, dopiero wtedy będą mogli podjąć świadome decyzje. A zmiany w systemie trzeba rozpisywać na dekady, a nie myśleć o nich w perspektywie najbliższych wyborów - podkreśla ekspert.

bDAwsRFq
Zobacz także: Obejrzyj też: Wiek emerytalny. Prezes ZUS: "Polacy powinni pracować dłużej, do wykonania ogrom pracy"

Jak zaznacza, według prezydenckiego pomysłu najniższa emerytura wyniosłaby na dzisiejsze realia około 1,5 tys. zł.

bDAwsRFr

Nawet związkowcy - którzy pomysł forsują - mają tego świadomość. - To będzie dramatycznie niskie świadczenie - przyznał w programie "Newsroom" WP Marek Lewandowski, rzecznik NSZZ "Solidarność". - Trzeba pozwolić obywatelom samodzielnie podjąć taką decyzję, czy przejść na emeryturę teraz, czy jeszcze trochę pracować - tłumaczył.

Badanie na panelu Ariadna przeprowadzono w dniach 25-28 września br. na ogólnopolskiej grupie dorosłych Polaków liczącej 1067 osób. Struktura próby dobrana została według reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania.

bDAwsRFK
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(418)
Dlaczego nie?...
4 miesiące temu
Jak pracownik wypracował swoją emeryturę i zgromadził wystarczającą ilość składek by zapewnić sobie emeryturę to powinien mieć prawo odejść na emeryturę. Łaski tutaj być nie powinno. Tym bardziej, że w naszym kraju nie ma dziedziczenia zgromadzonego kapitału emerytalnego. Długoletni pracownik powinien mieć prawo wyboru, czy chce pracować dłużej czy przejść na wypracowaną emeryturę.
dixioux
4 miesiące temu
taaaak - pracuj do śmierci by płacić na tych co dostali emeryturki po 15 latkach spacerowania.
niezadowolony
4 miesiące temu
jak się coś obiecuje, to trzeba dotrzymywać/ dwa razy/ było obiecane! , można szybko stracić zaufanie i narazić się na śmieszność
bDAwsRFL
Bezrobotny33
4 miesiące temu
Dlaczego w Polsce są niskie emerytury ? To proste ,bo statystyczny Polak zasuwa całe życie za pensje która jest niższa niż zasiłek dla bezrobotnych w krajach zachodnich! Bezrobotny Niemiec czy Francuz żyje lepiej niż Polak który zasuwa za pensje minimalna jeszcze każą mu się cieszyć że praca jest ! Ciągły stres,55-60 często nowotwór ,brak nowoczesnych terapi i...koniec ziemskiego życia ! Jest ,30 lat po transformacji a dalej jesteśmy Bangladeszem Europy !
okradaja nas
4 miesiące temu
35 -40 lat pracy i nainiższa emerytura, to jakim cudem mundurówka i emerytura plus maja emerytury jak maja po 20 lat pracy albo wogóle nie pracowali
...
Następna strona