Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Agata Kalińska
Agata Kalińska
|

Emerytury stażowe? Bardzo chętnie. Polacy popierają pomysł prezydenta

421
Podziel się:

60 proc. Polaków popiera pomysł wprowadzenia tak zwanych emerytur stażowych - wynika z badania na panelu Ariadna, zleconego przez WP i money.pl. Zgodnie z tym pomysłem kobiety mogłyby przejść na emeryturę po przepracowaniu 35 lat, a mężczyźni - 40 lat. Jest jednak haczyk. Skorzystanie z takiego rozwiązania oznaczałoby bardzo niską emeryturę.

Emerytury stażowe? Bardzo chętnie. Polacy popierają pomysł prezydenta
Emerytura stażowa oznacza niższe świadczenie w przyszłości (money.pl, Rafał Parczewski)

Pomysł wprowadzenia tzw. emerytur stażowych rzucił w kampanii prezydenckiej ubiegający się o reelekcję Andrzej Duda. Idea jest prosta. Jesteś kobietą i masz przepracowane 35 lat lub mężczyzną z 40-letnim stażem? Możesz iść na emeryturę i nieważne, ile masz lat. Oznaczałoby to, że emerytką mogłaby być kobieta tuż po pięćdziesiątce albo mężczyzna sporo przed sześćdziesiątką.

Emerytury stażowe. Polacy na "tak"

Jak na razie pomysł prezydenta nie przełożył się na obowiązujące prawo. Zapytaliśmy jednak Polaków, czy byliby skłonni poprzeć emerytury stażowe. I tu zaskoczenia nie ma. "Tak" albo "zdecydowanie tak" odpowiedziało w sumie 60 proc. badanych. Co czwarty (25 proc.) nie ma zdania, natomiast 15 proc. odpowiada "nie" lub "zdecydowanie nie".

W podziale wiekowym największymi zwolennikami tego rozwiązania są badani po 45. roku życia. 63 proc. badanych z tej grupy jest za. Wśród najmłodszych badanych ten odsetek wynosi 55 proc.

Emerytury stażowe nie takie świetne

Eksperci zwracają uwagę, że emerytury stażowe wcale nie są dla przyszłych emerytów korzystnym rozwiązaniem. - To de facto kolejne obniżenie wieku emerytalnego. A wiek emerytalny w Polsce trzeba wyrównać i podnieść - mówi money.pl Oskar Sobolewski, ekspert Instytutu Emerytalnego.

Nie jest zdziwiony wynikami badania dla WP i money.pl. - Gdyby od razu w pytaniu były podane konsekwencje, czyli bardzo niskie świadczenia w przyszłości, to odpowiedzi mogłyby być inne - zauważa.

- Polacy potrzebują rzetelnej kampanii informacyjnej na temat emerytur, dopiero wtedy będą mogli podjąć świadome decyzje. A zmiany w systemie trzeba rozpisywać na dekady, a nie myśleć o nich w perspektywie najbliższych wyborów - podkreśla ekspert.

Zobacz także: Obejrzyj też: Wiek emerytalny. Prezes ZUS: "Polacy powinni pracować dłużej, do wykonania ogrom pracy"

Jak zaznacza, według prezydenckiego pomysłu najniższa emerytura wyniosłaby na dzisiejsze realia około 1,5 tys. zł.

Nawet związkowcy - którzy pomysł forsują - mają tego świadomość. - To będzie dramatycznie niskie świadczenie - przyznał w programie "Newsroom" WP Marek Lewandowski, rzecznik NSZZ "Solidarność". - Trzeba pozwolić obywatelom samodzielnie podjąć taką decyzję, czy przejść na emeryturę teraz, czy jeszcze trochę pracować - tłumaczył.

Badanie na panelu Ariadna przeprowadzono w dniach 25-28 września br. na ogólnopolskiej grupie dorosłych Polaków liczącej 1067 osób. Struktura próby dobrana została według reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(421)
Stary
12 miesięcy temu
Całe życie tyrał w hucie a do huty dokładali...
ciekawe
12 miesięcy temu
czyli autor artykułu zna już wyniki badań sondażowych przeprowadzonych w dniach "25-28 września br." :)
Robotnik
rok temu
Witam. To bardzo przykre że zostaliśmy zmanipulowani już dwukrotnie podczas mitingów przedwyborczych na prezydenta. Czy to mało 40 lat pracy, pracując w przemyśle ciężkim czy chemii. Aż za wiele, przecież jeśli ktoś ma siły i służy mu zdrowie może dalej pracować. Nie każdy te lata spędził za biurkiem. Część z nas ciężko pracowała fizycznie. Pozwólcie doczekać choć jednej emerytury, choć troszkę pożyć na tej naszej ostatniej prostej. Pozdrawiam serdecznie. Pracownik Serwisu.
obywatel
rok temu
Niech Ci co nie chcą przyznać emerytury ludziom co ciężko przepracowali 40 lat sami tak popracują zobaczą jak fajnie jest być parobkiem we własnym kraju za niskie płace,ciekawe czy wtedy po przepracowaniu 40 lat pracy nadal będą tak samo mówić
64
rok temu
Akcja - wyślijmy Prezydentowi długopis do podpisania obiecanych 2 krotnie emerytur stażowych !!!
...
Następna strona